Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: شریعتگرایی چیست؟
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • شریعتگرایی چیست؟  |  Galatians

   نص:

   شریعت گرایی چیه و شریعت‌گرا کیه؟

   آیا میشه به هر کسی که رو زندگی مقدس تاکید داره، برچسب شریعت‌گرا بزنیم؟

   اگه تا اینجا نامه غلاطیان را با من دنبال کرده باشید، متوجه می‌شید که یکی از چالش بزرگ برای کلیساهای اولیه، تعالیم شریعت‌گراها بود که معمولاً پیش زمینه یهودی داشتن و سعی میکردن که مسیحیان را به نگه‌داشتن شریعت و علی‌الخصوص ختنه ملزم کنن.

   این موضوع تا حد زیادی با شورای اورشلیم در فصل ۱۵ اعمال توسط کلیسا پاسخ داده شد که نیازی نیست که غیر یهودیان، مثل یهودیان رفتار کنن، ولی در عمل، شریعت‌گراها با تعصبی که داشتن، نظر شورای اورشلیم را هم ندیده گرفتن و به جاهای مختلف که کلیساها وجود داشت، وارد میشدند و آنجا را درگیر شریعت میکنن.

   رویایی که پطرس رو پشت‌بام می‌بینه، چیزی بود که هر یهودی رو می‌تونست به هم بریزه که چطور این حیوانات حرام گوشت و چندش آور میتونه واسه خوراک استفاده بشه و این تفکر و روش زندگی، چیزی بود که از کودکی در ذهن یهودیان ثابت شده بود و تعلیم داده شده بود، پس نمیشه انتظار داشت که به همین راحتی تو جوامع سنتی و مذهبی کنار گذاشته بشه.

   بخاطر همین موضوعه که بعداً پولس، تیموتائوس را تو افسس میزاره که به کلیسا گوشزد کنه تا به این تعالیم یا این داستان‌ها گوش ندن و خودشان را درگیر این بحث‌ها نکنن.

   اصطلاح شریعت‌گرایی، مثل خیلی از اصطلاحات دیگه مثل تثلیث، تو کتاب مقدس دیده نمیشه بلکه بخاطر تاکید این افراد به شریعت، بعدها این لغت بین مسیحیان رایج میشه.

   عهد جدید، شریعت‌گراها را افرادی معرفی میکنه که ایماندران غیر یهودی را تعلیم میدادن که بدون ختنه و نگه داشتن شریعت، نمیتونن مسیحیان واقعی باشن و میگفتن که انجیل فیض که به آنها موعظه شده، انجیل کامل نیست و فقط با نگه داشتن شریعته که میشه نجات پیدا کرد و فیض به تنهایی کافی نیست. پس خلاصه‌اش میشه این که، شریعت گرایی یعنی نگه‌داشتن شریعت برای اینکه مسیحی واقعی باشی و بدون تن دادن به شریعت، تو نمیتونی مسیحی واقعی باشی.

   ما تا اینجا دیدیم که کتاب مقدس به چه کسایی شریعت‌گرا میگه و تعالیم این افراد، یکی از مهمترین دلائل نوشتن نامه به کلیساهای غلاطیه هستش و حتی رد این تعالیم، تو کلیسای کولسی هم دیده میشد.

   ولی این اصطلاح، امروز هم تو کلیسا شنیده میشه و معمولاً به اشتباه توسط افراد به کار میره و معمولاً این برچسب را به افرادی که رو زندگی مقدس تاکید دارن یا با خدمت کردن افراد نو ایمان در کلیسا مخالف هستن، زده میشه.

   مدتی قبل داشتم با یه میسیونر که ۱۸ سال تو تاجیکستان خدمت می‌کرد و کتاب مقدس را به زبان تاجیکی ترجمه کرده بود صحبت می‌کردم، متوجه شدم که این برچسب را بارها به اون و خانواده‌اش هم زده شده و گاهی کلیساها یا خادمین دیگه این اصطلاح را برای افرادی که باهاشون هم‌نظر نیستن، به کار میبرن.

   من فکر میکنم که اگه الان پولس زنده بود و نظراتش که امروز تو عهد جدید داریم را بازگو میکرد، بیشتر از همه به شریعتگرایی یا مذهبی و سختگیر بودن یا ضد زن بودن متهم میشد با اینکه با نامه‌های پولس با این خطر و تعلیم آشنا میشیم.

   شریعت‌گرایی تو دنیای امروز هم وجود داره، مثلاً وقتی تاریخ کلیسا را بخوانیم، قبل از اصلاحات این موضوع شایع بود و بعد از اصلاحات کلیسا هم رواج داشت. مثلاً وقتی کالوین وارد شهر ژنو شد، شهر ژنو بخاطر اصلاحات، شهر نسبتا مذهبی شده بود و مدتی که کالوین در ژنو بود، این حکومت مذهبی خیلی سختگیرانه تر هم شده بود به طوری که شورای رهبری اصلاحات تصمیم گرفتند که ژنو، شهر وقف شده برای خدا باشه و تمام دستورات اخلاقی باید رعایت بشه و در غیر این صورت افراد خاطی، تکفیر می‌شدند. افراد اجازه نداشتن جلسات کلیسا را حضور نداشته باشن یا کسانی که قمار میکردن، به درخت میبستن یا افرادی که روابط خارج از ازدواج داشتن، از شهر اخراج شدند و حتی حکم اعدام برای کفرگویی یا جادوگری یا زنا افرادی صادر شد.

   این شریعت‌گرایی هست که افراد، زیر بار اعتقاد کلیسا یا دیدگاه الاهیاتی افراد بشن یا حتی دیدگاه الهیاتی ما.

   یه مثال که خودم تجربه‌اش کردم این بود که تو ساختمانی که زندگی می‌کردیم، همسایه ایماندار داشتیم و تو این آپارتمان، وسائلی مثل لباس‌شویی و خشک‌کن لباس، چیزهایی بود که با همسایه‌های دیگه اشتراکی استفاده میشد فقط کافی بود اسم نوشته بشه.

   روزهای تعطیلی رسمی یا یک‌شنبه، قانوناً نباید کاری انجام داد که باعث مزاحمت کسی بشه مثل لباس شستن یا چمن زدن و من و همسرم بخاطر مشغله‌هایی که داشتیم، چاره‌ای نداشتیم جز اینکه روز ۲۴ دسامبر که تعطیل هست، لباس‌ها را بشوریم و بعد به شهر دیگه‌ای بریم.

   اتفاقی که افتاد این بود پیامی به تندی رو دیدیم که توسط همسایه‌امون نوشته شده بود که خاطر احترام به کریسمس، شما حق ندارید این کار را انجام بدید.

   از لحاظ قانونی، ما قانون را زیر پا گذاشته بودیم، ولی وقتی از عنوان قانون مذهبی و دینی بهش نگاه بشه، این شریعت‌گراییه.

   امروزه هم اگر کسی بخواد ما رو موظف به کارهایی کنه که ایمان مسیحی باری روی ما نذاشته، این نوع شریعت‌گرائی دنیای جدیده، مثلا تماشا کردن تلویزیون یا رقصیدن و تنباکو و الکل …

   اشتباه خیلی از ایمانداران امروزه که خودشون را ملزم به تبعیت بی قید و شرط، از تفاسیر کتاب مقدسی خودشان یا سنت‌ها کلیسایی می‌کنند.

   صرفاً انجام دادن قانون‌های شریعت نه عمل کردن به روح شریعت، میشه شریعت‌گرایی.

   رعایت کردن مسائل اخلاقی، شریعت گرایی نیست. اینکه حاضر نباشم هر لباسی را تنم کنم، به این معنی نیست که من شریعت‌گرا هستم، ولی وقتی که طوری لباسی بپوشم یا رفتار کنم که حس کنم این میتونه من رو تو چشم خدا عادل‌تر نشان بده یا من این کارها را میکنم، تو چشم خدا شایسته‌تر باشم، این چیزیه که شریعت‌گرا میکنه.

   شریعت گرایایی و تبعیت سختگیرانه از قواعد و قانون، چیزیه که بر ضد لطف و فیض خداست.

   عیسی ما را دعوت کرده به شراب و عهد تازه که نه اطاعت خشک و بی روحه، بلکه داشتن رابطه صمیمی و محبت بین ما و خودش و ما با همدیگه است.

   امیدوارم که این برنامه کمی کمکتون کرده باشه که ببینید شریعت‌گرایی تو چشم کتاب مقدس چی هست و چطور ما این پتانسیل را داریم که افراد شریعت‌گرایی بشیم و همیشه روح‌القدس داره ما را هدایت میکنه که به فیض مسیح بچسبیم چرا که خارج از فیض، هیچ نجاتی نیست.

   روز خوش

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyhbpNCwyvva-yH1gwFNw1w/videos

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #شریعتگرا # شریعت_گرا #شریعتگرایی #نجات #غیر_یهودیان #غیر_یهودی #شورای_اورشلیم #تعصب_دینی #تعصب #انجیل #انجیل_فیض #پولس #ژان_کالوین #اصلاحات #اصلاحات_کلیسا #سنت_کلیسا

Published: 28/06/2024