Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: غلاطیان ۵: ۱
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • غلاطیان ۵: ۱  |  Galatians 5 : 1

   نص:

   غلاطیان ۵: ۱

   Galatians 5: 1

   آزادی در مسیحیت

   ممکنه این جمله را شنیده باشید که مسیحیت دین نیست که شریعت داشته باشیم، بلکه یک رابطه است.

   خیلی وقت‌ها موقع بشارت دادن از این جمله استفاده میشه ولی آیا واقعاً این جمله درسته؟

   چند وقت پیش درباره کتابی شنیدم از جان کالوین که اسم این بود، بنیاد دین مسیحی و یاد این جمله افتادم که آیا مسیحیت دین هست یا نه؟

   تعاریف مختلفی از دین وجود داره ولی شاید یکی از کوتاه‌ترین‌هاش این باشه که دین یعنی اطاعت و پرستش یک قدرت ما فوق بشر. پس اگه با این تعریف موافق باشیم، مسیحیت را هم دین میتونه به حساب بیاد با اینکه تفاوت‌های جدی با دین‌های دیگه داره.

   یکی‌اش اینکه تو تمام ادیان، انسان باید تلاش کنه که به خدا برسه، با نگه داشتن اصول و اخلاقیات اون دین، و اگه بتونه اونو راضی کنه، میتونه به بهشت یا شرایط بهتر یا نیروانا وارد شه.

   از این نظر، مسیحیت نمیتونه دین باشه چرا که ایمان مسیحی، بخاطر کار خدا و تلاش خدا برای به دست آوردن انسان هست نه تلاش انسان برای رسیدن به خدا و اینکه انسان عملاً هیچ کاری نمیتونه که رضایت خدا را به دست بیاره. خود خدا میاد و انسان را نجات میده و از زیر محکومیت، گناه و مجازات آزاد میکنه.

   چیزی که امروز قراره از نامه غلاطیان بهش نگه کنیم، آزادی مسیحی هست.

    

   آیه ۱ فصل ۵ را بخوانم.

   آری ما آزادیم، زیرا مسیح ما را آزاد کرد. پس در این آزادی استوار باشید و نگذارید كه بار دیگر یوغ بندگی به گردن شما گذاشته شود.

    

   عهد جدید، ۲ نوع آزادی را بهمون نشان میده. یکی‌اش با صلیب به ما میرسه و دومی از بدن و هوس‌هاست حتی بعد از پذیرفتن مسیح‌. چیزی که تا روز آخر زندگی باهاش درگیر خواهیم بود.

   کسی که با مسیح آزاد میشه، میتونه دائماً چالش اینو داشته باشه که وقتی میخواد تو فیض زندگی کنه، ممکنه از فیض، خواسته یا ناخواسته سو استفاده کنه و هر چی بیشتر تلاش کنه که این اتفاق نیفته، ممکنه اشتباهاتی که ازش سر میزنه هم بزرگتر بشه.

   واسه همین ممکنه بخواد قوائد و مقرراتی بزاره که باز درگیر عادت‌ها یا گناه نشه و اینجاست که خطر دیگه‌ای هست که این قانون‌های نانوشته، براش تبدیل به دینی بشه که از مسیح و مسیحیت ساخته.

   بزارید منظورم رو با کتاب مقدس بگم.

   عیسی، عهد عتیق را، به ۲ دستور مهم خلاصه میکنه. اولیش محبت کردن خدا با تمام دل و جان و فکره و دومیش محبت کردن به انسان‌ها. اینجا می‌فهمیم که خدا، حتی تو عهد عتیق دنبال داشتن رابطه‌ای با انسان بود که با شناخت و فکر و احساس باشه، ولی اتفاقی که عملا میفته اینه که، این رابطه به یک رابطه خشک و مقرراتی تبدیل میشه.

   وقتی عیسی میاد، میگه که خدا را باید به روح و راستی پرستش کرد، ولی گاهی همین رابطه جدید ما، باز هم برامون تبدیل شه به دینی که ازش پیروی کنیم. ما که بخاطر مسیح آزاد شدیم، باز از مسیح و مسیحیت، ممکنه با چارچوب‌هایی که میزاریم، دینی درست کنیم که به اسم مسیحیت برای خودمون یا کلیسا یا خانواده‌امون.

   اگه به این فکر کنیم که باید تلاش کنیم که نجات پیدا کنیم یا باید استاندار اخلاقی و رفتاری خاصی را پیروی کنیم، این دینی که با مسیحیت درست کردیم و گاهی ممکنه فراموش می‌کنیم که ما این آزادی را ما به دست نیاوردیم بلکه بهمون داده شده.

   شاید کلیساهای غلاطیه هم جدا از فشار شریعت‌گراها برای نگه داشتن شریعت، با همچین چالشی روبرو بودن که چطور میشه در آزادی زندگی کرد ولی ازش سواستفاده نکرد و نگه داشتن شریعت، بخضی از این راه حل براشون بود.

   این فشاری بود که روی من هم بوده و هنوز هم هست که آزاد باشم، ولی تو گناه کردن آزاد نباشم. خودم را تو قید و بند نذارم ولی از آزادی‌ام هم سواستفاده نکنم. وقتی می‌افتم یا گناهی میکنم، فراموش نکنم که تو فیض‌ام و وقتی میدانم که بخشیده میشم و فرصت گناه را دارم، نخوام به اسم زندگی تو فیض، آزادیم را با گناه عوض کنم.

   امیدوارم که شما، بیشتر از من تو این چالش موفق باشید.

   روز خوبی داشته باشید، شما را به دستان مسیح می‌سپارم.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyhbpNCwyvva-yH1gwFNw1w/videos

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان # ژان_کالوین #شریعتگرا #شریعت_گرا #شریعتگرایی #شریعت_گرایی #نجات #آزادی #اسارت # فیض #سو_استفاده_از_فیض #گناه #دین #رابطه_با_خدا

Published: 05/07/2024