Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: غلاطیان ۴: ۲۱ الی ۳۱
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • غلاطیان ۴: ۲۱ الی ۳۱  |  Galatians 4 : 21-31

   نص:

   فرزندان اسماعیل و فرزندان اسحاق چه کسانی هستن؟

   تمثیل‌ها و تشبیه‌های زیادی تو کتاب مقدس دیده میشن و این تمثیل‌ها، کمک زیادی میکنه به فهمیدن  موضوعی که قراره در موردش صحبت شه. بعضی از این تمثیل‌ها مثل تاک یا شبان، چیزهای قابل درک و ساده‌ای هستن ولی بعضی از این تمثیل‌ها، نیاز هست که بیشتر بهش فکر بشه و البته روح خدا هم بیشتر باید هدایت کنه.

   امروز قراره به یکی از تمثیل‌ها نگاه کنیم که برای من مدت‌ها، پیچیده بود.

   بیاید غلاطیان ۴ آیات ۲۱ تا ۳۱ را بخونیم.

   شما كه علاقه دارید تحت فرمان شریعت باشید، مگر آنچه را كه تورات می‌گوید، نمی‌شنوید؟ زیرا در تورات نوشته شده است كه ابراهیم دو پسر داشت، یکی از کنیز و دیگری از زن آزاد. پسر کنیز به طور معمولی تولّد یافت و پسر زن آزاد در نتیجهٔ وعدهٔ خدا متولّد شد. این داستان را برای تشبیه میتوان اینطور بیان کرد. این دو زن ـ ‌دو پیمان هستند ـ یکی از کوه سینا ظاهر می‌شود و فرزندانی برای بردگی می‌آورد و اسمش هاجر است. هاجر نمایندهٔ کوه سینا در عربستان و برابر با اورشلیم كنونی است كه خود و فرزندانش در بندگی گرفتارند. امّا اورشلیم آسمانی آزاد و مادر همهٔ ماست، زیرا کتاب‌مقدّس می‌فرماید: «شاد باش ای زنی كه هرگز نزاییده‌ای و ای تو كه هرگز درد زایمان را نچشیده‌ای. فریاد کن و از شادمانی به صدا درآی از آن رو كه تعداد فرزندان تو بیشتر از زنی است که شوهرش همیشه با او بوده است.» اکنون شما نیز ای برادران من، بنا بر وعدهٔ خدا مانند اسحاق، فرزندان خدا هستید. در آن زمان، فرزندی كه به طور معمولی زاییده شده بود، فرزندی را كه به قدرت روح خدا تولّد یافت آزار می‌داد و امروز نیز همینطور است. امّا کتاب‌مقدّس چه می‌گوید؟ می‌فرماید: «کنیز و پسرش را بیرون کن، زیرا پسر کنیز به هیچ وجه هم ارث با فرزند زن آزاد نخواهد بود.» بنابراین ای برادران من، ما فرزندان کنیز نیستیم بلکه فرزندان زن آزاد می‌باشیم.

   این بخش امروز یکی از جاهایی بود که سعی میکردم طفره برم و معمولاٍ ازش صحبت نکنم. جاییه که همیشه من رو گیج میکرد و بارها به خودم گفتم پولس واقعاً نمی‌تونستی یکمی قابل فهم‌تر حرف بزنی؟

   چطور میشه قوم اسرائیل را که از سارا بود رو بیای تشبیه کنی به هاجر.

   فکر میکنم کلید درک این بخش، اینه که بتونیم تشبیه‌هایی که پولس به کار میبره رو درست درک کنیم.

   مثلا عیسی تو عشای ربّانی، از تمثیل نان و شراب استفاده میکنه. وقتی میگه این نان بدن من و این شراب خون منه، به این معنیه که اینها نشان دهنده بدن و خون من است. زمانی درک این موضوع مشکل میشه که بخوایم از این متن، چیزی دیگه‌ای رو خارج از این موضوع به دست بیاریم یا بیرون بکشیم.

   بزارید برگردیم سراغ هاجر و اورشلیم و یهودیت. این آیات غلاطیان رو چطور میشه درک کرد.

   فکر میکنم میدانید که تو اسرائیل کسی یهودی محسوب میشد که از یک زن یهودی به دنیا میامد و کسی که از زن غیر یهودی یا کنیز غیر یهودی به دنیا می‌آمد، همان جایگاهی را داشت که مادرش داشت. پس اسماعیل هم یک غلام محسوب میشد چون فرزند کنیز بود.

   حالا پولس چی رو داره به غلاطیان میگه؟

   پولس، قوم اسرائیل را به اسماعیل تشبیه میکنه چون همانطوری که غلام تحت فرمانه، قوم اسرائیل هم زیر شریعت هست، پس یهودیان و شریعت گراها مثل یک غلام، زیر حکم و فرمان هستن.

   شریعت که یهودیان یا غلاطیان سعی میکردن مطیع‌اش باشن، تو کوه سینا داده میشه و بعدا اورشلیم، میشه مرکز شریعت.

   پس کسایی که زیر حکم شریعت هستن، طبیعتاً غلام و برده شریعت هستن مثل هاجر و اسماعیل که کنیز و غلام محسوب میشن و هر کس که زیر شریعت باشه، تو جایگاه غلام قرار داره و اورشلیم هم که مرکز شریعت، فرزندانش که یهودیان هستن، رو به بردگی میکشونه، پس از هر برکتی که با مسیح به دست میاد، محروم میشن.

   و شریعت و کوه سینا نمی‌تونستن انسان‌ها را برکت بدن بلکه فقط با خودشون لعنت و اسارت را میاوردن.

   اگه به یاد بیارید، وقتی قوم اسرائیل به رهبری یوشع وارد سرزمین موعود شدن، به شکیم میاد تا طبق دستور خداوند، نماینده‌های ۶ قبیله به کوه جرزیم و نماینده‌های ۶ قبیله دیگه به کوه عیبال میان برای برکت دادن افراد مطیع و لعنت کردن افرادی که شریعت را میشکنن.

   ولی کسانی که برای برکت بودن، چیزی نمیگن چون شریعت نمیتونست براشون برکت بیاره ولی کسایی که رو کوه لعنت میکردن، ۱۲ بار کسایی که قوانین شریعت را می‌شکستن، لعنت کردند چرا که شریعت، با خودش میتوانست لعنت بیاورد نه نجات و این برکت فقط با مسیح به انسان‌ها میرسید.

   الان، ما فرزندان کنیز نیستیم و با شریعت با خدا در ارتباط نیستیم. ما با اعمال یا عدالت خودمون جلوی خدا ظاهر نمیشیم بلکه چون فرزندان هستیم، از نسل اسحاق محسوب میشیم و میتونیم با خدا در رابطه و امنیت باشیم. نیاز نیست بترسیم، نیاز نیست نگران باشیم چون ما توسط مسیح عادل شمرده شدیم.

   امیدوارم امروز خیلی پیچیده‌اش نکرده باشم، این چیزیه بود که فکر میکنم پولس سعی داشت به غلاطیان بگه.

   امیدوارم که برکت گرفته باشید.

   روز خوبی داشته باشید تا برنامه بعد که با فصل ۵ شروع کنیم.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyhbpNCwyvva-yH1gwFNw1w/videos

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #تمثیل #کنیز #غلام #برده #هاجر #اسماعیل #اسحاق #اورشلیم #شریعت #شریعتگرا #کوه_سینا #یوشع #کوه_جرزیم #کوه_عیبال #برکت #لعنت

Published: 21/06/2024