Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۰: ۱۷ الی ۳۱
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۰: ۱۷ الی ۳۱  |  Gospel of Mark 10 : 17-31

   نص:

   واسه ما که مسیحی هستیم، میدانیم که بدون ایمان به کار مسیح، نمیتونیم نجات پیدا کنیم و تو عهد عتیق و جدید خوندیم که نجات، بخشش رایگان خداونده که توسط عیسی بهمون داده شده، ولی کسی که تو شریعت زندگی میکنه یا فکر میکنه که فقط کار خوب کافیه، حتی اگه به چیزی ایمان هم نداشته باشی، درک این موضوع که نجات از اعمال خوب ما نیست، سخته، مثل بعضی از ما که از اسلام به مسیحیت اومدیم، واسمون راحت نبود که بپذیریم که عبادت‌ها و روزه‌داری‌هامون، نمیتونست کمکی کنه که از جهنم دور باشیم.

   ولی مشکلی که این مرد، کمی خاص بود. پول و ثروت‌اش، ذهن‌اش را اسیر کرده بود که بخواد آزاد باشه و خدا را با تمامی وجودش دوست داشته باشه و محبت کنه.

   این مرد از کودکی، سعی میکرد که به شریعت عمل کنه و ممکنه برای خیلی‌ها الگو خوبی بود چرا که اون ثروتمند بود و تو نظر مردم، این نشانه‌ای بود که خدا اونو بخاطر درست کاری‌اش برکت داده بود.

   و شاید افراد چیز بدی تو زندگی این مرد ندیده باشن ولی عیسی چیزی رو تو زندگی این مرد میبینه که اونو بسته. این مرد جوان، اموالش براش یه دامی شده بود که نمیزاره خدا، شخص اول زندگیش باشه.

   عیسی فصل ۶ متی میگه: محاله که همزمان هم خدا و هم پول را بشه خدمت کرد. عیسی مثل دکتری که بیمارش معاینه میکنه، مریضی این مرد رو تشخیص میده. این مرد زیاد از نجات پیدا کردن دور نبود ولی وابستگی‌اش به مال و اموالش، برای اون زنجیری بود که نمیزاشت رها شه.

   گرچه شریعت رو انجام میداد و به رغم اینکه شریعت روحانی و نیکوئه ولی نگه داشتن ظاهری و بکن نکن‌ها، نمیتونه کمکی کنه. قلب شریعت، محبت کردن خدا با تمامی دل و جان بوده و محبت کردن انسانها.

   با انجام دادن شریعت، نجاتی در کار نیست، این فیض خدا و بخشش مجانی اونه که باعث نجات میشه.

   وقتی این مرد سعی میکنه که با اعمالش نجات رو به دست بیاره، یاد داستانی افتادنم که یه پیرزن فقیر داشت با حسرت گل‌های باغ پادشاه نگاه میکرد و میخواست واسه دختر مریضش یه گل بخره و وقتی موضوع را به باغبان میگه، باغبان با عصبانیت اون رو رد میکنه و میگه گل‌های شاه، فروشی نیست.

   وقتی شاه این منظره رو از پنجره قصرش میبینه، پائین میاد و گل رو به زن میده و میگه گل‌های شاه فروشی نیست، ولی شاه اونا رو می‌بخشه.

   تو پادشاهی عیسی، نجات چیزی نیست که بتونی به دست بیاریش بلکه چیزیه که خداوند بخشیده،‌زندگی ابدی رو خداوند  به رایگان به همه بخشیده حالا چه ثروتمند باشیم چه فقیر. تو پادشاهی عیسی داشتن ثروت یا فقر مادی، اهمیتی نداره، همون قدر که یه فقیر میتونه از این بخشش استفاده کنه،‌ ثروتمندها هم میتونن. قرار نیست هر کسی که مسیحیه، اموالش رو ببخشه و تو فقر زندگی کنه و افراد زیادی بودند با اینکه از طبقه اجتماعی بالایی برخوردار بودن، اسیر مسیح بودن نه مال و اموالشون.

   افرادی که عیسی را پیروی میکردن، از طبقه‌های مختلفی بودن که بعضی‌هاشون ثروتمند بودن مثل زنانی که عیسی را حمایت مالی میکردن یا پولس و بعضی هاشون افراد سطح پائین جامعه، ولی کسایی در مسیح موندن که حاضر بودن همه چیز ‌رو بخاطر عیسی ترک کنن و عیسی را اولویت خودش قرار بدن.

   پول و ثروت، با اینکه برکت بزرگی هست، میتونه دام بزرگی هم واسه افراد باشه.

   اگه صادقانه به زندگی خودمون نگاه کنیم که جایگاه خدا تو زندگی‌مون چیه و اولویت ما تو زندگی‌ چیه، ممکنه با چیزای دیگه‌ای روبرو شیم که نگرانمون کنن چرا که ممکنه شبیه بت برامون شده باشه. بچه‌امون، همسرمون، شغل و روابطی که داریم و مال و اموالمون یا حتی خدمت‌مون، میتونه باعث شه که ما هم مثل اون مرد قلبمون تماماً با خداوند نباشه، میتونیم برکت خدا را خیلی خیلی زیاد تو زندگی مون داشته باشیم، اما خداوند را با تمامی وجودمون محبت نکنیم.

   بزارید که اگه این پیام با قلبتون صحبت کرده، بهش فکر کنید و راحت ازش نگذرید، بزارید تو زندگی‌تون عمل کنه و اگه براتون برکتی داشت، اونو با دیگران هم به اشتراک بزارید تا شاید بتونه زندگی افراد دیگر رو هم تغییر بده.

Published: 17/02/2023