Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۳: ۳ الی ۳۷، بخش ۱ آیات ۳ الی ۱۳
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۳: ۳ الی ۳۷، بخش ۱ آیات ۳ الی ۱۳  |  Gospel of Mark 13 : 3-13

   نص:

   امروز و تا ۲ـ۳ برنامه بعدی ، قراره فصل ۱۳ مرقس رو مطالعه و بررسی کنیم و از آنجایی که این فصل بیشتر مربوط به اتفاقات قرن ۱ در زمان رسولان هست، صحبت میکنه، سعی میکنم این فصل کلی‌تر صحبت کنم چرا که تقسیم بندی کردن این فصل پیچیده است، بخاطر همین آیه‌هایی از فصل ۱۳ را میخونم ولی مشخصا در مورد همان آیات قصد ندارم صحبت کنم.

   برنامه قبلی در مورد خراب شدن معبد و نابودی اورشلیم تو سال ۷۰ میلادی صحبت کردیم و باقی این فصل رو تو کتاب اعمال رسولان و بعضی از نامه‌ها میتونیم ببینیم که چطور شاگردان تو کنیسه‌ها داوری میشدن، شلاق می‌خوردند، یا جلوی حاکمین حتی قیصر، دادگاهی شدن و در نهایت به شهادت رسیدند. بعضی از شاگردها چیزهایی رو به چشم دیدن که روزی از عیسی شنیده بودند.

   صحبت کردن از نبوت‌ها و پیشگویی‌های کتاب مقدس سخته چرا که این نبوت‌ها ممکنه نه فقط تو یک دوره بلکه ۲ یا ۳ مرتبه دو یا سه مرتبه اتفاق بیفته.

   افراد زیادی سعی کردن این نبوت‌ها را کنار هم قرار بدن تا بتونن حدس بزنن چه زمانی، وقت بازگشتن مسیح است همانطوری که یهودیان سعی میکردن نبوت‌های را با دقت بخوانند تا از آمدن نجات دهنده‌اشون مطلع بشن.

   این کار سختی یا شاید غیرممکن باشه چرا که نبوت‌ها در جاهای مختلف کتاب مقدس نوشته شده و تقریبا تو تمام کتاب مقدس میشه پیشگویی‌هایی از زمان‌های آخر رو دید و چه یهودیان و چه کلیسا تو تفسیر این نبوت‌ها، اشتباهات زیادی ازشون سر زده چرا که نشانه‌ها را میشه دید ولی از زمان آمدنش کسی جز خداوند اطلاع نداره.

   معمولاً افراد اینطور فکر میکنن اتفاقاتی که عیسی تو این فصل صحبت میکنه، جدا از هشدارهایی به شاگردها، هشدارهایی به ما هم هست که ممکنه اینها را ما هم تجربه کنیم چرا که از مثل‌های آخر فصل، میشه دید که این فقط منظور شاگردها نبودن که باید نسبت به اتفاقات هوشیار بوده باشن بلکه هر کسی تو هر دوره‌ای که به عیسی ایمان داره، باید به نشانه‌های زمان آخر دقت کنه.

   مثلاً بخشی که مربوط به جفا یا هدایت روح‌القدس زمان بازداشت‌ و سختی‌ها وعده داده شده بود، تو تمام این ۲۰ قرن با ایمانداران بوده. مثلاً مدتی قبل بود از سازمان Opendoors اعلام کرد چیزی نزدیک ۴۰۰ میلیون مسیحی تو جهان در جفا هستند و این فقط چیزی نیست که توی کشورهای اسلامی یا ضد خدا اتفاق افتاده باشه، بلکه تو کشورهایی که آزادی‌های تقریبا نامحدودی برخوردارن هم اتفاق میفته ولی همان روح، همچنان در ایمانداران کار میکنه و در زندان‌ها و بازجویی‌ها حمایتشون میکنه.

   ولی اینکه دیدگاه و نظر ما چیه در مورد این هشدارها، میتونه توی زندگی ما تاثیر بگذاره. اگر منتظر روز خداوند نباشیم، میتونیم مثل مردم دنیا زندگی کنیم با همون روزمرگی‌ها و ناامیدی‌ها و خوشی‌ها و اگه به مسیح ایمان داریم و منتظر بازگشتن اون هستیم، با اینکه توی جهان و بین مردم زندگی میکنیم، فکر و انگیزه و هدف ما، فرق میکنه و این رو افراد تو رفتار و زندگی ما میتونن ببینن.

   ولی چرا مرقس همه این فصل رو به هشدارها اختصاص میده؟ اگه به کل کتاب مقدس نگاه کنیم، تقریبا تو تمام کتاب‌ها درباره زمان‌های آخر اشاره شده و تو تعداد زیادی‌اش، هشدارهای زیادی رو میشه دید.

   این برای این نیست که زندگی ما را تلخ کنه یا ما را بترسانه بلکه برای اینه که زمانی که این اتفاقات میفته، اگر به خواب رفتیم، بیدار بشیم و هوشیار بمونیم چرا که خیلی راحت ممکنه حواس ما از بازگشت مسیح پرت بشه و تو دنیا و روزمرگی اون غرق بشیم.

   ما تو زندگی، دائما هشدارهای مختلفی رو میشنویم درباره آب و هوا، یا وضعیت جاده‌ها یا پیا‌م‌ها و هشدارهای بانکی و غیره و همینطور والدین، به فرزندانشان یاد میدن که چه چیزهایی براشون کم خطره و چه مسیرهایی امن هست یا خطرات جامعه و مشاغل چیه چرا که ممکنه بی‌احتیاطی، باعث شه یا دیر به مقصد برسیم یا با خطرات باشن که جان ما رو هم تهدید کنه.

   این هشدارها برای این نیست که نتونیم زندگی کنیم یا قدرت ریسک ما را پایین بیاره، بلکه بخاطر اینه که بتونیم با احتیاط به مقصد و هدفی که داریم، برسیم.

   کتاب مقدس هم به ما این هشدارها را به ما میده ولی گاهی کمتر از یک آلارم یا اخطار سیل یا آلودگی گاهاً بهش نگاه میکنیم در صورتی که میتونه زندگی ابدی ما تاثیر داشته باشه.

   افراد زیادی سعی کردن که با کنار هم چیدن این هشدارها، بتونن زمان اتفاق افتادنشون رو حدس بزنن، در صورتی که هدف از این هشدارها اینه که افراد آماده باشن و خواب نمانن و منتظر بازگشت عیسی باشن.

   معمولاً گذشت زمان و صبر کردن، اشتیاق و حوصله ما رو سر میبره و کمتر میشه کسی رو دید که اینقدر برای چیزی صبر کنه که حتی نداند قراره کی اتفاق بیفته و جهان هم به جایی رسیده که صبر کردن روز به روز داره کمتر میشه چون تقریبا هر چیزی رو که بخوایم، خیلی سریع میشه سفارش داد و تو کمترین زمان به دست آورد.

   اینکه این هشدارها چقدر تو دوران رسولان افتادن و چقدر این نشانه‌ها را میشه تو زمان ما دید، نباید برای یک ایماندار فرقی داشته باشه چون روز خداوند قراره روز غیر منتظره‌ای باشه.

   سعی میکنیم تو این ۲ـ۳ هفته بعد، به این اتفاق‌ها بیشتر نگاه کنیم پس تا هفته آینده شما را به دستان امن خداوند می‌سپارم.

   آمین

Published: 16/06/2023