Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۳: ۳ الی ۳۷، بخش ۳ آیات ۲۴ الی ۳۷
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۳: ۳ الی ۳۷، بخش ۳ آیات ۲۴ الی ۳۷  |  Gospel of Mark 13 : 24-37

   نص:

   این بخش سوم از زمان‌های آخر از انجیل مرقس هستش و با این برنامه، فصل ۱۳ به پایان میرسونیم.

   آیاتی که خوندم، آخرین هشدارهای عیسی قبل از مصلوب شدن به شاگرداست همینطور به کلیسایی که بعداً قراره شکل بگیره تا برای زمان‌های آخر و بازگشت عیسی آماده باشن.

   تقریباً تمام عهد جدید، در این باره حرف میزنه و تو طول تاریخ، در مورد بازگشت عیسی بارها افراط و تفریط‌هایی هم وجود داشت که هنوز هم گاهاً شنیده میشه، مثلاً تو قرن اول میلادی، حتی برخی از مسیحیان، دست از کارکردن کشیده بودن چرا که فکر میکردن بازگشتن عیسی اینقدر نزدیکه که کار کردن، از دست دادن وقته یا موقعی که جفاها خیلی شدت گرفته بود، مسیحیانی بودن که آن روزها را تفسیر کامل هشدارهای عیسی در مورد بازگشت یا آخرین روزهای زمین در نظر میگرفتن.

   الان هم کلیساها یا افرادی هستن که سعی میکنن اتفاقاتی که در جهان پیش میاد را به عنوان بخشی از پیشگویی‌های کتاب مقدس نگاه کنن و تخمین بزنن که مثلاً ما در چه دوره‌ای زندگی میکنیم یا آیا هیچ‌کدام از مهرهای کتاب مکاشفه باز شده یا این زلزله‌ها و جنگ‌ها و اتفاقات دیگه، همون چیزی هست که کتاب مقدس ازش صحبت کرده یا نه و از طرف دیگه هم، کلیساهایی هم هستن که بنظر چندان تعلیم یا هشداری در مورد این موضوع نمیدن چرا که سعی میکنن، کلیسا جایی باشه برای جذب افراد از گروه‌های مختلف جامعه تا خودشان به این نتایج برسن. البته هر ۲ گروه دلائل خودشان را دارن که نمیخوام در مورد این موضوع صحبت کنم.

   ولی نظر کتاب‌مقدس برای هشیار بودن و بیداری برای زمان‌های آخر چیه و چطور میشه تو زمانی که زندگی‌مون اینقدر تحت فشارهای مختلف اجتماعی و اقتصادی هست، خودمون را برای اون روز آماده کنیم؟

   میدونیم که کتاب‌مقدس ازمون نخواسته خودمون رو منزوی کنیم و دست از کار و زندگی عادی بکشیم مثل راهب‌ها، حتی خواسته که تو دل جامعه باشیم و مردم را به سمت نور مسیح هدایت کنیم و تو جهان تاثیرگذار باشیم و ما رو خونده که چیزی که بهمون بخشیده، ازش برای جلال خدا و پیشبرد پادشاهی‌اش استفاده کنیم نه اینکه اون رو برای خودمون حفظ کنیم و بقیه رو ازش محروم کنیم.

   بیدار موندن به معنی اینه که در دنیا زندگی کنیم، ولی فکرمون روی خداوند و پادشاهی و اراده اون باشه. برای زندگیمون برنامه داشته باشیم ولی هر لحظه آماده باشیم تا از چیزهایی که داریم، بخاطر مسیح دست بکشیم و دنبال خواسته اون بریم تا خواسته خودمون.

   پطرس نامه‌اش را به کلیسایی نوشته که شدیدا در جفا قرار داشت و کلیسا را دعوت میکنه که با حکمت رفتار کنه و در دعا باقی بمونه. شیطان در پی از بین بردن و سرد کردن ایمان افراده با هر روشی که میتونه چه مشغله‌ها چه ترس و تطمیع و کارهای دیگه و سعی میکنه که ایمانداران رو به خواب ببره چرا که میدانه زمان کمی براش باقی مانده و پایان همه چیز خیلی نزدیکه براش.

   اگر شیطان را جدی‌تر بگیریم، این هم خیلی کمکمون میکنه تا هوشیارتر بشیم.

   ولی در نهایت، این خداونده که ما رو برای روزهای آخر آماده میکنه چرا که تو ۱ قرن ۱: ۸ میگه: اون ما را تا آخر استوار میکنه تا در روز عیسی بدون ملامت و سرخوردگی باشیم.

   بعضی از مفسرها معتقدن آیه ۲۸ که از برگ آوردن درخت انجیر صحبت میکنه و تابستان که بعد از آن می‌آید، اشاره‌ای از بازگشتن قوم اسرائیل به سرزمین‌های اجدادشون است و میتونه نشانه‌ای باشه که بازگشت عیسی همونطوری که تو آیه ۲۹ میگه، به حدی نزدیکه مثل اینه که پشت در ایستاده.

   این اشتباه محض که کسی ادعا کنه که مکاشفه‌ الهی بهش دست داده تا از زمان بازگشت مسیح با خبر باشه چرا که کتاب مقدس میگه صریحاً میگه از آن لحظه فقط خدا اطلاع داره، ولی در هر صورت، میدونیم بازگشتن عیسی الان خیلی نزدیک‌تر از ۲۰۰۰ سال پیشه که شاگردا انتظارش رو میکشیدن.

    

   چیزهایی که کتاب مقدس درباره زمان آخر و اتفاقاتی که قراره بیفته، نوشته برکت بزرگیه. این بهمون کمک میکنه که بتونیم خودمون را آماده بحران‌هایی که قراره پیش بیاد کنیم. اگه به بازگشت عیسی و جفاهای آینده ایمان داشته باشیم، نه اینکه فقط حرفش رو بزنیم، زندگی و رفتار ما تغییر میکنن. اگه از بحرانی که در حال وقوعه، با خبر باشیم، میتونیم خودمون رو آماده کنیم، ولی اگه نسبت بهش بی تفاوت باشیم یا فکر کنیم از این حرف‌ها ۲۰۰۰ سال گذشته و معلوم نیست این اتفاق تو زمان ما بیفته یا نه، این چیزیه که میتونه برای ما خطرناک باشه چون عیسی لحظه‌ای میاد که کسی ازش با خبر نیست. اگر این اتفاقات چیزی مثل هشدار سیل و زلزله بود، خیلی سریع عکس العمل نشون میدادیم تا بتونیم جان، خانه‌ و خانواده رو نجات بدیم.

   انتظار کشیدن چیز راحتی نیست. این باعث کلافگی و خستگی میشه و معمولاً تو دراز مدت میتونه آتش انتظار افراد سرد کنه ولی این زمان را لطف خداست که اجازه داده تو این مدت، افراد باز گرم بشن یا فرصت داشته باشن تا نجات پیدا کنن. باور داریم خداوند ما را برای اون روز حفظ میکنه، برکت بزرگیه که بهمون داده شده ولی مسئولیت و نقش خودمون را هم نباید فراموش کنیم که برای آن روزها آماده باشیم.

   عیسی، میگه که آمدن من اینقدر نزدیکه که شبیه اینه که پشت در ایستادم. بزارید تشویقتون کنم که نگزارید این انتظار باعث خستگی یا خواب‌ آلودگی‌تون بشه بلکه برعکس، منتظر آمدن باشید که این روز سریع‌تر برسه.

   برکت و صبر خداوند با شما باشه عزیز.

Published: 07/07/2023