Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۴: ۵۳ الی ۶۵
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۴: ۵۳ الی ۶۵  |  Gospel of Mark 14 : 53-65

   نص:

   قسمت قبل با دستگیری عیسی تمام کردیم و امروز به محاکمه عیسی میرسیم.

   انجیل یوحنا اطلاعات بیشتری از دستگیری و بازجویی عیسی بهمون میده چرا که یوحنا بخاطر آشنایی با کاهن اعظم، وارد صحن خانه کاهن اعظم میشه و پطرس را وارد محوطه خانه میکنه.

   میشه گفت زمان عیسی ۲ کاهن اعظم وجود داشت، یکی توسط روم منصوب شده بود و یکی دیگه توسط مردم به رسمیت شناخته میشد. قیافا کسی بود که توسط روم منصوب شد و حَنّا پدر زن قیافا، کاهن اعظمی بود که مردم آن را به رسمیت می‌شناختند.

   تو یوحنا ۱۸: ۱۳ میخونیم که اول عیسی را پیش حنا میارن و بعد به خانه قیافا میبرند و این چیزی که اینجا میخونیم، بازجویی هستش که پیش قیافا انجام میشه و بعد از آن، عیسی را پیش پیلاتس میفرسته.

   دادگاه تو خانه قیافا با قضاوت اون برگذار میشه و اونا از قبل تصمیم خودشون رو گرفتن و فقط دنبال راهی میگردن که بتونن قتل عیسی را با مجوز قانونی انجام بدن تا برای خودشان بدنامی به بار نیاره و اگه یادتون باشه، قیافا پیشنهاد داده بود که عیسی، بهتره برای مصلحت سیاسی قوم اسرائیل کشته بشه.

   قوانین زیادی برای داشتن یه محاکمه عادلانه واسه سنهدرین وضع شده بودن که باید آنها را رعایت میکردن مثل بی‌طرفی شورا، ممنوعیت دادگاه تو شب یا علنی بودن دادگاه در صحن معبد و این قوانین رو میشه توی میشنا و تلمود خوند و توی دادگاهی عیسی، ۲۲ تا از این قوانین شکسته شدن و از چیزی که تو انجیل‌ها میتونیم بخونیم، مشخصه که گروهی از سنهدرین، از قبل تصمیم گرفته بودن به هر قیمتی عیسی را از سر راه بردارن.

   خیانت یهودا این فرصت رو وجود آورد تا قبل از اینکه بتونن خوب برنامه‌ریزی‌ کنن، به عیسی دست پیدا کنن و آنها خیلی عجولانه دست به این کار زدن و حتی نتونستن ۲ یا ۳ شاهد به ضد عیسی پیدا کنن تا شهادت‌هاشون یکی باشه.

   دادگاهی تو شب، بی‌طرف نبودن دادگاه و کارهای غیرقانونی دیگه‌ای که شورا انجام داده بود، همه باعث شد عیسی در برابر این همه قانون شکنی و ظلم، سکوت کنه و این همون چیزیه که اشعیا تو فصل ۵۳ گفته بود که با ظلم داوری و محکوم میشه و دهان خودش را باز نمیکنه و مثل بره‌ای که به قربانگاه برده میشه.

   تو دادگاه هیچ خلافی از عیسی سر نزد و وقتی میدانست که رای او از پیش صادر شده، هیچ صحبتی نکرد و زمانی صحبت کرد که اون به اسم خدا قسم داده میشه که صحبت کنه و این موقع است که قانون میگه باید صحبت کنه.

   قوانینی که برای دادگاه عالی یهود وضع شده بود، تعدادی‌اش شریعت خدا بود که زیر پا گذاشته شدن و قوانین دیگه‌ای که شکسته میشن، قوانینی بود که خودشان وضع کرده بودن و کوچکترین اهمیتی هم بهش ندادن مثلاً اگه متهم را کتک میزدن، باید جریمه میشدند و یا اگه رای مشخص بود، باید روز بعد، رای اعلام میشد و ۳ روز بعد اگر اعدام بود، اجرا میشد و اینها همه نشان از این داره که افراد قلبشون را سخت کرده بودن و مصمم بودن تا عیسی را از بین ببرن.

   اگه به پیشدانی و اراده خدا نگاه کنیم، به اینکه او برای قربانی شدن گناهای ما به زمین آمد و سوال کنیم که آیا خدا قلب این افراد رو سخت کرد که اینطور رفتار کنن یا خودشان خواستن، فکر میکنم بیشتر این افراد بودن که قلب‌های خودشان سخت کرده بودن تا عیسی را از بین ببرن.

   گاهی منطق، وسوسه‌ یا فکر و خیالاتمون رو اگه بخوایم خیلی بهشون بها بدیم و جلوشون را نگیریم، هوس و خواسته‌هامون، ما را به راهی میتونن بکشونن که چیزی نتونه جلومون را بگیره.

   اگه جلوی فکر و خواسته‌های جسمی‌مون گاهی نایستیم، شاید مانع شن که صدای خدا رو بشنویم و حتی ممکنه بعد از مدتی کارایی ازمون سر بزنه که شاید هیچوقت فکر نمیکردیم روزی انجامشون بدیم.

   شناختن صدای خدا از صدای خودمون یا شیطان، وقتی که فکرهای مختلف بهمون هجوم میارن، گاهی سخت میشه و خواندن و شناختن کتاب مقدس و ماندن نزد خدائه که میتونه ما را با این صدا آشنا کنه.

   عیسی طبق خواست و اراده پدر، روی زمین اومد تا این درد و رنج رو تحمل کنه و و نبوت‌های کتاب مقدس به تحقق رسید و وقتی که اون بازداشت شد، بازجویی شد و در نهایت مصلوب شد و قیام کرد، ما میخوایم که اراده خدا هم تو زندگی ما انجام بشه نه خواسته‌های خودمون.

   بیاید تسلیم اون بشیم تا آ چیزی که اراده کرده تو زندگی هامون، پیاده بشه که ما برای اون زندگی کنیم نه برای خواسته‌هایی که سالها توش زندگی کردیم که همه اش عبث بود.

Published: 15/09/2023