Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۴: ۱۰ الی ۱۱
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۴: ۱۰ الی ۱۱  |  Gospel of Mark 14 : 10-11

   نص:

   امروز فقط به ۲ آیه نگاه میکنیم در مورد یهودا. همونطوری که شنیدید، یهودا بعد از رفتن پیش رهبران اسرائیل، میپذیره که در ازای مبلغی عیسی را به آنها تسلیم کنه و بنظر میاد که این تصمیم عده‌ای از سنهدرین بوده چرا که، بدون شک عده‌ای به این تصمیم مخالفت میکردن و این گروه قبلاً تصمیم گرفته بودن که از دست عیسی خلاص بشن ولی نه بین مردم چرا که از مخالفتشون میترسیدن، پس باید راهی پیدا میکردن که با کمترین هزینه علی‌الخصوص اعتبارشون، عیسی را از بین ببرن. آمدن یهودا بنظر همون چیزی بود که بهش نیاز داشتن.

   یهودا، یکی از ۱۲ شاگرد عیسی، توی ۳.۵ سال خدمت عیسی معجزات زیادی دیده بود و احتمالا زمانی که عیسی شاگردها را برای بشارت فرستاده بود، خودش هم معجزاتی انجام داده و از طرفی هم مسئولیت مالی گروه رو به عهده داشت و بنظر تنها شاگرد عیسی بوده که تو زمین یهودا در جنوب اورشلیم زندگی میکرد.

   درباره یهودا، چیزهای مختلفی شنیدم یا خوندم. انجیل میگه، از هدایایی که دریافت میکردن، دزدی میکرد و مفسرهایی هم معتقدن که اون تشنه رسیدن به قدرت بود و وقتی دید عیسی از پادشاه شدن، فاصله میگیره، خواست کاری کنه که اون از قدرت روحانی‌اش برای بیرون کردن رومی‌ها و شروع پادشاهی اسرائیل استفاده کنه و انتظار داشت زمانی که دستگیر میشه، مردم بسیج بشن و عیسی هم مثل یک رهبر انقلابی، با قدرت روحانی‌‌اش، رومیان را شکست بده و سلطنت‌اش را شروع کنه و شاگردا هم در کنار اون سلطنت کنن.

   حتی اگه این قضیه کمی هم صحت داشته باشه، این نیت، چیزی نیست که از طرف خداوند به یهودا داده شده باشه. تو کتاب مقدس میخونیم که شیطان وارد اون شد تا مسیح را تسلیم کند.

   ولی چطور میشه که یهودا رفته رفته به جایی کشیده میشه که حاضر بشه خیانت کنه؟ آیا بخاطر پول؟ ممکنه ولی این ۳۰ سکه که متی میگه، کمتر از نصف پول عطری بود که مریم بر سر عیسی میریزه.

   عیسی بارها تلاش کرد تا یهودا را از خیانت و گناه‌‌اش نجات بده و بارها بهش فرصت داد تا توبه کند. اگه انجیل رو خونده باشید، هشدارهای مختلف عیسی را به یهودا میتونین پیدا کنید.

   یکبار گفت: (آیا من شما دوازده نفر را بر نگزیدم؟ در حالی‌ که یکی از شما ابلیسی است) یوحنا ۶: ۷۰

   با نزدیک شدن به زمان دستگیری‌اش، یکبار دیگه گفت به همین دلیل گفت همه شما پاک نیستید یوحنا ۱۳: ۱۱ و هنوز دیر نشده بود که بخواد توبه کند.

   ممکنه یهودا به خودش گفته باشه که اون شخصی که افکار خائنانه داره، منم و باید روی خودم کار کنم و نزارم این وسوسه به من غلبه کنه؟

   در هر صورت، تلاش عیسی برای توبه یهودا همیجا تموم نمیشه. دوباره سر میز شام میگه: آن ‌کس که با من نان می‌خورد، بر ضد من برخاسته است. یوح ۱۳: ۱۸ و بعد خیلی واضح‌تر میگه: كه یکی از شما مرا تسلیم دشمنان خواهد كرد یوح ۱۳: ۲۱ و هنوز حتی برای یهودا دیر نشده بود ولی یهودا مثل کسی که از یه تپه داره به پایین سر میخوره، کنترلش را از دست داده. اون غذا را از مسیح میگیره و اجازه میده شیطان واردش بشه و عیسی که میبینه تمام اون برای توبه یهودا بی فایده ست، بهش میگه آنچه را می‌کنی زودتر بكن.

   داستان یهودا، داستان امتناع از توبه و نادیده گرفتن هشدارهای عیسی است.

   روح القدس زمانی که گناهی تو زندگی ماست یا در حال وسوسه کردن ماست، به ما هشدار میده و بارها اینکار رو تکرار میکنه تا در گناه نیفتیم حتی ممکنه که بظاهر نیت کاری که میخوایم بکنیم، خوب باشه و بخوایم از اون برای جلال خدا استفاده کنیم، ولی کار خدا با اراده و خواست اون پیش میره نه با حکمت و تجربه ما یا پول و برنامه‌ریزی‌های ما. اینها میتونن مفید باشن اگه تو دست خداوند قرارشون بدیم.

   یکی از مشکلات ما اینه که ما کم صبر میکنیم و دوست داریم زود به نتیجه برسیم و شیطان این رو میدانه و این نقطه ضعف را میشناسه و اون خیلی صبوره و وقت میزاره واسه وسوسه کردن ما و ممکنه اگه مثل یهودا، به این وسوسه‌ها اجازه رشد بدیم، ما رو توی گناه بکشونن یا ما را به سختی به زمین بزنن.

   شاید مریم هم وسوسه این رو داشت که این عطر را بر سر عیسی نریزه و اون رو برای خودش نگه داره، اما کار مریم باعث برکتش شد و وسوسه یهودا، باعث لعنت‌اش شد.

   کار یهودا، دقیقا بر خلاف کاری بود که مریم کرد. مریم، با ارزش‌ترین چیز خودش را برای عیسی خرج میکنه و یهودا استادش را بخاطر پول یا قدرت فروخت.

   بیاید موقع وسوسه شدن، از کسی مثل مریم یاد بگیریم.

Published: 21/07/2023