Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۴: ۲۲ الی ۲۵، بخش ۱
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۴: ۲۲ الی ۲۵، بخش ۱  |  Gospel of Mark 14 : 22-25

   نص:

   امیدوارم خوب باشید و آماده باشید برای ادامه شام فصح و بره قربانی. امروز سعی میکنم بیشتر در مورد اینکه چطور شام فصح بین یهودیان برگزار میشد، صحبت کنم و اینکه عیسی این شام را که یکی از مهمترین مراسم مذهبی یهودیان بود، برگزار کرد.

   پنج‌شنبه، غروبه و تازه چند دقیقه یا ساعته که ۱۴ نیسان و عید فصح شروع شده و عیسی با شاگردا سر سفره برای خوردن شام فصح نشستن.

   این شام مثل یه شام معمولی خورده نمیشد بلکه موقع خوردن این شام، کارهای مختلفی انجام میدادن که هر کدامشون معنی مهمی داشت که بعد از هر مرحله یا قدم، افراد سوالاتی را در مورد علت این قدم‌ها میپرسن.

   تو این شب ۴ جام شراب نوشیده میشد که اناجیل فقط از ۲ جام صحبت کردن و تو قرون وسطی، یک جام پنجم برای الیا نبی اضافه شد که کاری با اون نداریم.

   بزارید مرحله به مرحله بگم که یهودیان چطوری تو این شام شرکت میکردن، امیدوارم حوصله‌اتون سر نره و جزئیاتش براتون جالب باشه چون خیلی از این جزئیات به اتفاقاتی که برای عیسی میفته، اشاره میکنه.

   تو تلمود نوشته که این شام ۱۴ قدم دارد. قبل از هر چیز، باید همه چیز رو آماده میکردن. بره تو معبد، ذبح میشد و به خانه می‌آوردند. البته بعد از خرابی معبد، دیگر آن‌ها بره‌ای سر سفره ندارن چرا که معبد وجود نداره که بخوان بره را آنجا ذبح کنند. آنها فقط یک استخوان بره را تو سفره میگزارند به عنوان یادآوری همونطوری که دانیال ۹: ۲۶ گفته که مسیح کشته میشه و بعد از آن معبد خراب میشه.

   بعد جام‌ها و بشقاب‌ها را آماده میکردند و همینطور یک کیسه پارچه‌ای سه لایه داشتند که ۳ ورق نان فطیر را داخل هر لایه میزاشتن.

   • قدم اول این بوده که جام اول رو با شراب پر میکردن که به این جام میگن (کادوش) یا تقدیس. اینجائه که عیسی به شاگردا میگه «چقدر مشتاق بودم که پیش از مرگم این فصح را با شما بخورم و به شما می‌گویم تا آن زمان که این فصح در پادشاهی خدا به کمال مقصود خود نرسد، دیگر از آن نخواهم خورد.» (لوقا ۲۲:‌ ۱۵ـ۱۶) و پدر خانه، دعا میکرد و کمی از شراب رو مینوشه بعد و آن را به بقیه میداد.
   • قدم دوم این بوده که فقط پدر خانه باید دست‌هاش را بشوره. (اورخادز)
   • قدم سوم این بود که همه که سر سفره هستن، ترب و جعفری یا کاهو را داخل شراب سرکه شده یا آب نمک میکردن و میخورن و احتمالا این موقع بود که عیسی گفت همان کسی که با من دستش را داخل کاسه میکنه، به من خیانت میکنه. این آب نمک، نماد زمانیه که قوم اسرائیل از دریا سرخ عبور کردند و شوری آن را لمس کردن یا شراب سرکه شده هم نمادی از خونیه که باهاش لباس یوسف را خونین کردند و به یعقوب نشان دادند. (کارپاس)
   • قدم چهارم، نانی که تو لایه وسطی کیسه بود رو بیرون میارن و این تکه را به دو قسمت میشکنن که یکی باید بزرگتر و اوی یکی کوچکتر میبود و قسمت بزرگتر، داخل یک پارچه کتان میگزارند و یک بچه، این نان (آفیکومان) را میبره و پنهان میکند (یاخادز). شکسته شدن نان، نمادی از رنج مسیح است و پنهان کردن و گذاشتنش لای پارچه کتان، نماد مرگ مسیحه همانطوری که عیسی را لای کفن از جنس کتان میزارن و در قبر دفن میشه.
   • تو قدم پنجم، پدر یا بزرگ خانه، بخشی از تورات رو میخونه که چطور اسرائیل از مصر آزاد میشه و همینطور دعاهای مختلف را میخونه و بعد جام دوم را پر میکنه (ماگید) و بچه‌ها سوال بپرسن و مزمور ۱۱۳ـ ۱۱۵ خوانده میشوند و تخم مرغ را می‌خورند.
   • تو قدم ششم، همه باید دست‌هایشان را بشورند و پدر خانه برکت میده و جام دوم ماگید به معنی بلاها هستش، نوشیده میشه. امروز هر کس یک جام دارد که انگشتش را ۱۰ بار تو جام شراب میکنه و آن را میپاشه که یاداوری ۱۰ بلائی هستش که به مصریان اتفاق افتاد. عهد جدید از این جام صحبت نمیکنه.

   این موقع هست که میخونیم که عیسی نه تنها دست‌ها بلکه پایهای شاگردا را هم میشورد. این نشانه اینه که کسی که ایمانداره، باید دائما خودش را از لحاظ روحانی پاک نگه داره تا بتونه در مشارکت با خداوند باشه. تعمید و شستن کل بدن، نشانه‌ای واسه توبه و زندگی تازه است و شستن پاها، نمادی از گناهانی که ایمانداران انجام میدن و باید خودشان را ازش پاک کنن.

   • تو قدم هفتم، نان فطیر را برکت میدن که بهش میگن (مات‌زا)
   • تو قدم هشتم و نهم، کاهو برداشته و خورده میشه و بقیه افراد هم همین کار رو میکنن. همانطور که کاهو اولش شیرینه و بعد کمی تلخ میشه، نماد راحتیه که فرزندان یعقوب ابتدا تو مصر داشتند ولی رفته رفته زندگی براشون سخت و تلخ شد. بعد نان فطیر (مات‌زا) را میشکنن و اون را با یک سس که ترکیب سیب و گردو و عسل و …. را با هم میخورند. (مارور)

   اینجا، صاحب خانه یا پدر، نان را میشکنه و کمی مارور که همون میکس چیزهای مختلفه را به میهمان خاص تو صدر مجلس میده (کو رخ) و این لقمه‌ایه که به یهودا داده میشه و بعد شیطان وارد یهودا میشه و شام را برای خیانت به عیسی ترک میکنه.

   • تو قدم دهم، شام فصح خورده میشه (شوولخان اورخ)

   و بعد از این ۲ جام شراب باقی مونده و نانی که پنهان شده (آفیکومان) که در اینجا، عیسی معنای جدیدی به فصح میده و همان چیزی که هر بار در موقع خوردن شام خداوند میخوانیم را میگه.

Published: 11/08/2023