Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۵: ۱ الی ۱۵
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۵: ۱ الی ۱۵  |  Gospel of Mark 15 : 1-15

   نص:

   آیاتی که خواندیم، بعد از محاکمه عیسی جلوی تعدادی از سنهدرین هستش که تا اون لحظه صبر کرده بودن که روز و روال کاری رومیان شروع شه تا برای کشته شدن، اونو دست رومیان بسپرن.

   اینجا با خلاصه‌ای از اتفاقاتی که برای عیسی میفته، روبرو میشیم که مرقس ازشون حرفی به میان نمیاره ولی در واقع، بین ملاقات اول عیسی با پیلاطس تا محکوم شدنش به صلیب، ملاقات با هیرودیس هم اتفاق میفته که عیسی ۳ بار در برابر رومی‌ها قرار میگیره.

   پیلاطس به این نتیجه رسیده بود که بخاطر حسادت رهبران، عیسی آنجاست و حتی همسر‌ش هم بهش هشدار داده که این مرد بی‌گناهه و در نهایت، بخاطر راضی کردن یهودیان، دستور مصلوب شدنش را میده.

   اتهاماتی که رهبران یهودی‌ها، جلوی رومی‌ها به عیسی میزنن، به این خاطره که رومی‌ها دلیل قانع کننده‌ای برای کشتن عیسی داشته باشن چون غیر ممکن بود دادگاه روم، کسی را بخاطر توهین به مذهب یهودی اعدام کنه. بخاطر همین اونو متهم میکنن که اون ادعای پادشاهی میکنه و میگه به قیصر مالیات پرداخت نشه و اتهامات اونو نسبت به روم، سیاسی میکنن تا اونو شورشی معرفی کنن.

   اعدام تو تورات بخاطر بعضی گناهان وجود داشت اما به صلیب کشیدن، چیزی نبود که در شریعت وجود داشته باشه چرا که صلیب، بیشتر یک اعدام توام با شکنجه محسوب میشد که ممکن بود شخص، حتی تا چند روز روی صلیب رنج بکشه و این روش اعدام رومی بود که برای مجرمین خطرناک اجرا میشد.

   یهودیان بخاطر تحریک رهبران مذهبی و تعصبی که داشتن، بدون در نظر گرفتن شریعت، درخواست کشته شدن عیسی روی صلیب رو میدن و این نشان میده که تعصب، بدون داشتن اطلاعات درست، چقدر ممکنه خطرناک باشه حتی برای ما تو امروز.

   باراباس، کسی بود که بخاطر یک قیام مسلحانه، دستگیر شده بود و موجب قتل کسی شده بود و یهودیان، این شخص را به عنوان یک قهرمان میدیدن که برای آزاد کردن قوم اسرائیل اقدام کرده اما عیسی، کسی بود که بنظر منفعل بود پس برای اونها باراباس، بیشتر یک قهرمان بود تا عیسی و نجات دادن جان اون بیشتر می‌ارزید تا عیسی چونکه عیسی محکوم به کفر گویی شده بود نه اینکه به ضد روم قیام کرده باشه.

   تو این محاکمه تا به صلیب کشیده شدن عیسی، چند اتفاق عجیب میفته. عیسی که کتاب مقدس اونو کاهن اعظم میخوانه، در برابر کاهن اعظم انسانی قرار میگیره و رد میشه. جلوی پیلاطس که یک والی، فرماندار و پادشاه زمینی بوده و پادشاه آسمانی، رد میشه و در نهایت، باراباس که معنی اسمش میشه، فرزند پدر ، توسط مردم انتخاب میشه و فرزند خدا، به صلیب برای مرگ سپرده میشه. اینا تناقضات بزرگی هستش که اتفاق می‌افتند.

   وقتی سنهدرین از عیسی سوال کرد که آیا اون پسر خدا هست، او پاسخ داد که هست و روزی همه در برابر تخت داوری اون خواهند ایستاد و بار دیگه، پیلاطس میپرسه که آیا تو پادشاه یهود هستی و پاسخ عیسی، اینه که پادشاهی من از این دنیا نیست و بعد، پیلاطس از یهودیان سوالی میکنه که به هر یک از ما هم مربوط میشه که این پادشاه یهودیان برای ما کی هست و میخوایم باهاش چیکار کنیم؟

   این یک سوال مستقیم از هر کسیه درباره عیسی که چه تصمیمی میگیره چون نمیشه نسبت بهش بی‌طرف بود. یا عیسی رو باید پذیرفت یا رد کرد، یا اعتراف کرد یا انکار کرد و همانطوری که پیلاطس از مردم خواست که خودشان تصمیم بگیرن، ما هم باید خودمان تصمیم بگیریم نه کس دیگه‌ای چه جامعه یا مردم، چه  خانواده و همسر و فرزند، چون این تصمیم دقیقاً آینده ما را هدف میگیره.

   و میخوام این قسمت را با این سوال تمام کنم و امیدوارم که جواب این سوال را به خودتان بدید که عیسی برای من کیه و رفتار من در مقابل اون چیه؟

   اگه عیسی، پادشاه من نیست، کی پادشاه دل‌ منه و نتیجه‌ این پادشاهی تا امروز تو زندگی من چی بوده یا چی قراره باشه؟ و اگر عیسی پادشاه منه، آیا بهش اجازه میدم که به زندگی و خانه و کار و خانواده من سلطنت کنه یا نه؟

Published: 29/09/2023