Listen now for free

Gospel of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل هم‌نظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محقق‌های کتاب‌مقدس اعتقاد دارن چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویس‌ها، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: مرقس ۱۵: ۳۳ الی ۴۱
 • View all episodes: Gospel of Mark
   • 01
   • مرقس ۱۵: ۳۳ الی ۴۱  |  Gospel of Mark 15 : 33-41

   نص:

   اگه به مصلوب شدن عیسی تو اناجیل دیگه هم نگاه کنیم، ۳ اتفاق ظاهراً طبیعی رو میبینیم که در واقع توجیح علمی نمیتونن داشته باشن.

   اولیش در مورد تاریکی شدن زمینه و اگه شما هم شاهد کسوف یا خورشید گرفتگی تا حالا بودید، میدانید که خیلی سریع تمام میشه و با یه سرچ ساده تو اینترنت کنیم، میبینیم که بالاترین زمانی که برای خورشید گرفتگی ثبت شده، ۷ دقیقه و ۳۱ ثانیه بود، ولی انجیل میگه که از ساعت ۱۲ تا ۳ بعد از ظهر، آسمان تاریک میشه پس این یک کسوف یا تاریکی عادی نبود. همینطور خورشید گرفتگی از لحاظ علمی، تو روز عید فصح ممکن نیست اتفاق بیفته.

   این برای خیلی‌ها از یهودیان نشانه بود چرا که تاریک شدن زمین، نماد داوری خدا بوده.

   اینو میتونیم تو کتاب عاموس ۵: ۱۸ـ۲۰ و صفنیا ۱: ۱۵ ببینیم ولی مهمتر از آنها، تاریکی بلای نهمی که مصری‌ها دچارش میشن. قبل از خارج شدن از مصر، داوری خدا اینبار با تاریکی به مصری‌ها میاد ولی یهودیان تو روشنایی بودن و این اتفاق دقیقا قبل از مرگ نخست‌زاده‌های مصری اتفاق میفته و این بار این تاریکی، دقیقاً قبل از مرگ و داوری بر عیسی اتفاق میفته.

   این تاریکی ۳ ساعت طول کشید و بجز نویسنده‌های مسیحی، نویسنده‌های غیر مسیحی هم از یک تاریکی بزرگ نوشتن که تو مصر، یونان یا کشورهای دیگه اتفاق افتاد که از ظهر شروع شد و چند ساعت طول کشید به حدی که حتی ستاره‌ها را در روز میشد دید.

   دومین اتفاق که شاید تنها اتفاقی باشه که بشه طبیعی اسم گذاشت، زلزله است که با مرگ عیسی اتفاق میفته

   متی از باز شدن قبرهایی صحبت میکنه تعدادی از مقدسین زنده میشن. حتی مینویسه موقع نوشتن انجیل، تعدادی از کسایی شاهد این اتفاق بودن،زنده هستن.

   در نهایت، اتفاق سوم، پاره شدن پرده هیکل است.

   این پرده، حدوداً ۱۸ متر طول داشت و ۹ متر عرض و  ۱۰ سانتی متر ضخامت داشت که روی آن طرح کروبیان بود که قدس رو از قدس ‌الاقداس جدا میکرد.

   کتاب پیدایش میگه وقتی که آدم و حوا از باغ عدن اخراج میشن به سمت شرق فرستاده میشن و درخت حیات در غرب آنها قرار داشت که دو کروبی با شمشیر از درخت حیات محافظت میکردن تا انسان‌ها از میوه درخت حیات نخورن. این به معنی این بود که دسترسی به اون مکان مقدس علنا غیر ممکنه.

   خدا، همین نمونه را به موسی نشان میده که خیمه عبادت را اینطوری از غرب به شرق بسازه و بعدا از همین الگو استفاده میشه واسه ساختن معبد.

   قدس از قدس الاقداس جدا شده بود با پرده‌ای که ۲ فرشته‌ای روی اون کشیده شده که نشاندهنده اینه که رفتن به مکان مقدس غیرممکنه و نزدیک شدن و رد شدن بهش، مرگ و داوری را همراهش داره.

   وقتی این پرده پاره میشه، به معنی اینه خداوند، با انسان‌ رابطه‌اش را احیا کرد بدون اینکه حجاب یا مانعی دیگه وجود داشته باشه. مرقس میگه که پرده از بالا به پایین پاره میشه، یعنی کاری که خداوند عاملش بود نه انسان و این پارگی بخاطر چیزی مثل پوسیدگی نبود بلکه منحصرا کار خدا.

   عیسی با مرگش، راه ورود به مقدس ترین مکان باز کرد.

   عبرانیان ۱۰: ۱۹ و ۲۰ میگه

   پس ای برادران، ما به وسیلهٔ خون عیسی مسیح اجازه یافته‌ایم که با شهامت از راه تازه و زنده‌ای که مسیح از میان پرده به روی ما باز کرده است، یعنی به وسیله بدن خود، به مقدّس‌ترین مکان وارد شویم.

   این آزادی برای ما به قیمت زیادی پرداخت شده. بخاطر کار عیسی، ما نجات را به دست آوردیم، آزادی رو، آرامش، پاکی، رابطه صمیمی با خدا و خیلی چیزهای دیگه، پس بزارید دعوتتان کنم که به زندگی هامون نگاه دقیق‌تری کنیم که آیا چیزهایی هستن که نزارن در حضور خدا باشیم یا بمونیم؟ آیا چیزی هست که نیاز باشه اعترافش کنیم یا ترکش کنیم؟

Published: 13/10/2023