Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Chapter 1 - 1
 • 1
   • 01 Episode
   • Galatians Intro  |  Galatians 1

   نص:

   بعد از مدتی  وقفه، باز خدمت شما برگشتم و این مدت سعی کردم که برنامه‌هایی رو روی نامه پولس به غلاطیان آماده کنم و قراره مدتی با این نامه در خدمتتون باشم.

   قبل از اینکه بخوام این نامه رو شروع کنم، قصد داشتم خیلی سریع یه نگاه کلی بندازم که چرا این نامه اینقدر نسبت به بقیه نامه‌های دیگه عهد جدید متفاوته و میخوایم اینو ببینیم که چه دلائلی باعث شده که لحن پولس تو این نامه اینقدر جدی و تند باشه، یا اینکه بخواد در مورد خودش صحبت کنه یا به موضوع‌هایی مثل انجیل چیه، ایمان چیه و ابراهیم کی بوده یا اینکه شریعت را غیریهودیان هم باید همانطوری نگه دارن که یهودی‌ها نگه میدارن با اینکه اونا هیچ شناختی نسبت به شریعت نداشتن.

   اولین چیزی که میخوام بهش اشاره کنم اینه که نمیشه دقیق گفت چه اتفاقاتی افتاده چون ما نوشته پولس را داریم و به منبع دیگه‌ای دسترسی نداریم که بدانیم چرا پولس درباره این مسائل صحبت میکنه و فقط از پاسخ‌های پولس، می‌تونیم حدس بزنیم که معلمین دروغین، با زیر سوال بردن رسالت پولس، انجیلی رو هم که پولس موعظه می‌کرد را زیر سوال برده بودن. پس در نتیجه ایمان غلاطیان بیهوده بود چرا که می‌گفتند برای مسیحی شدن، ابتدا باید یهودی و طبیعتاً ختنه بشی و بعد باید به شریعت عمل کنی و انجیل بدون این کارها، بی‌فایده‌ است.

   پس اگه این تعلیم، مورد پذیرش غلاطیان قرار میگرفت، نه تنها رسالت پولس باطل رد می‌شد، بلکه انجیل و کار عیسی از بین می‌رفت، در نتیجه دیگه نجاتی در کار نبود و به جای فیض، همچنان شریعت بود باعث محکومیت افراد میشد چرا که همه زیر لعنت شریعت بودن.

   کلیساهای غلاطیه تو سفر اول بشارتی پولس شروع شد و بعد از مدتی حدود ۱۴ سال بعد، پولس با تیطوس که ختنه هم نشده، به اورشلیم میره که مورد پذیرش کلیسا قرار میگیرن، ولی بعد از چند وقت، شریعت‌گرا به کلیسای غلاطیه میرن و آنها را به نگه داشتن شریعت مجبور میکنن و وقتی که پولس و رسولان این موضوع را متوجه میشن، ناچار میشن که شورائی را در اورشلیم برگزار کنن و در نهایت، تصمیم گرفته میشه که غیر یهودیان که به مسیح ایمان آوردن، نیازی نیست ختنه شن و شریعت را نگه دارن. این رو تو فصل ۱۵ کتاب اعمال میتونیم بخونیم و این نامه‌، چیزیه که قبل از این شورا پولس به کلیساهای غلاطیه فرستاده بود.

   این موضوعی که روزی یکی از بزرگترین چالش کلیسا بود، شاید الان دیگه‌ موضوع جدی نیست یا حتی ممکنه فکر کنیم خیلی پیش و پا افتاده‌ است ولی این چالش، بار دیگه تو قرن ۱۶ سراغ کلیسا میاد و که با نهضت اصلاحات، کلیسا مجبور به تصمیم‌گیری میشه که یا باید مسیحیت را به چشم مذهب و یک دین نگاه کرد یا اینکه باید بیشتر از قبل باید فیض و کتاب مقدس را شناخت و امروز هم کلیسا با چالش‌های دیگه‌ای روبرو هست که ممکنه چند ده سال آینده، اصلا موضوع جدی نباشه مثلا شاید چالشی که امروز همه ایمانداران ممکنه باهاش روبرو باشن و فرقی نمیکنه که ایرانی باشه یا افغان باشه یا اروپائی و امریکائی، اینه که مثلاً رابطه مسیحیان با دولت و سیاست در چه حد باید باشه یا باید از اسرائیل حمایت کرد یا از فلسطین، یا کلیسا یا گروه‌هائی که اینقدر به فیض تمرکز دارن که زندگی مقدس اهمیتش رو از دست داده، با اینها چطوری باید برخورد کرد یا برعکس یا حتی موضوع مثل همجنسگرائی.

   الان هم نگرش‌های و موضوع‌های مختلفی هست که کلیسا را به چالش میکشه و همانطور که تو زمان پولس عده‌ای از ایمانداران از فیض مسیح صحبت میکردن و عده دیگه مسیحیان شریعت گرا بودن، امروز هم چالش‌های مختلف کلیسا، دنبال کننده‌های خودش را داره. میتونه این موضوع باعث لغزش یا تاثیرپذیری عده‌ای بشه یا امیانداران با این مسائل سازش کنن ولی همیشه کلیسا باید به تعلیم صحبح اهمیت بده و همیشه هم خداوند خادمینی را فرستاده تا هشدار بدن که کلیسا، تو تعلیم صحبح باقی بمونه.

   ولی چطور میشه که مثل کلیسای غلاطیان تو تعلیم غلط نیفتیم و بتونیم تعلیم صحیح را باز اشتباه تشخیص بدیم؟ شاید یکی از بهترین راه‌ها این باشه که مسیحیان کتاب مقدس را بخوانن و بیشتر بشناسن‌اش یا اینکه کلیسا خودش را درگیر حاشیه‌ها نکنه و هر تعلیمی را به راحتی نپذیره یا حمایت نکنه.

   کلیسای غلاطیه از روی محبت افرادی را پذیرفت و با سطحی نگری اجازه داد که ایمانشان حتی تا مرحله سقوط کشیده بشه، پس ما نیاز داریم که هشیار باشیم. خداروشکر برای امروز که ما کلام خدا را میتونیم تو دستانمون داشته باشیم که میتونیم مثل یک فیلتر، تعالیم مختلف را از آن بگذرونیم قبل از اینکه آن را بپذیریم.

   سعی میکنیم تو هفته‌های آینده بیشتر با متن کتاب پیش بریم و ببینیم که چطور چالش‌ها، کلیسا  را درگیر میکنه و پاسخ کلیسا و پاسخ ایمان مسیحی به این چالش‌ها چیه. پس تا هفته آینده، شما را به دستان خداوند می‌سپارم. متشکرم که تا این لحظه با من بودید و امیدوارم که تو این سفر با غلاطیان همچنان همراه من باشید.

   روز خوش.

   • 02 Episode
   • Galatians 1:1-5  |  Galatians 1 : 1-5

   نص:

   تا حالا به این فکر کردی که عیسی ممکنه تو رو واسه چه خدمتی خونده باشه؟ ممکنه تو خدمت باشی و یا اینکه قرار باشه خدمت جدیدی رو بزودی شروع کنی یا اینکه ممکنه که واقعاً ندونی که خدمتی هست که قرار باشه تو انجام بدی؟

   تو افسسیان ۴ میگه خدا به هر یک از ما، بر حسب سخاوت و بخشایش مسیح عطیه خاصی بخشیده است. این یک بذریه که تو همه مسیحیان کاشته  داره و ممکنه افراد چه به صورت رسمی یا غیر رسمی تو کلیسا یا خارج از کلیسا به خدمت یا خدماتی مشغول باشن چون این هدیه‌ایه که به همه ما داده شده.

   حالا میدانی این هدیه واسه تو چیه؟ میدونی یا هنوز نه؟

   وقتی که ۲۱ سالم بود، خداوند من رو به خدمت خواند.

   چیزی که خداوند گفت، کسی نشنید، به چشم کسی نیومد، ولی وقتی چند سال بعد تو گروهی داشتم خدمت کوچیکی میکردم، آن وقت خادمینی بودن که این خدمت رو دیدن که تائید کردن و عده‌ای هم موافق نبودن.

   ممکنه این شرایط امروز تو بوده باشه یا اینکه نه، ولی این اتفاقی بود که برای پولس هم افتاد. به استان‌ها و شهرهای مختلف رفت، از خدمتش کلیساهای مختلفی به وجود آمدن، خادمینی شروع به خدمت تو اون کلیساها کردن و عده‌ای سعی کردن که خدمت و تعالیمش را از بین ببرند یا عوضش کنن.

   این اتفاقی بود که تو کلیساهای غلاطیه هم میفته. مدت‌ها بعد از تاسیس این کلیساها، عده‌ای وارد کلیساها میشن و خدمت و رسالت پولس را به کل انکار میکنن و حتی انجیلی که اون به غلاطیان بشارت داده بود و اونا ایمان آورده بودن.

   اینجاست که پولس دست به کار میشه و شروع میکنه به نوشتن این نامه:

   از آیات ۱ تا ۵ رو میخونم:

   ۱ از طرف پولس رسول كه رسالت خود را نه از جانب انسان و نه به وسیلهٔ کسی بلکه از طرف عیسی مسیح و خدای پدر که مسیح را پس از مرگ زنده گردانید، به دست آورد ۲ تمام ایماندارانی كه با من هستند به کلیساهای غلاطیه درود می‌فرستند.

   ۳ فیض و آرامش خدا، پدر ما و عیسی مسیح خداوند بر شما باد.

   ۴ همان عیسی كه جان خود را برای گناهان ما داد تا طبق ارادهٔ پدر ما خدا، ما را از این زمانهٔ شریر برهاند.

    ۵ خدا را تا به ابد جلال باد! آمین.

   پولس میدونست کی اونو به خدمت خونده، واسه همین این جرات رو داشت که به غلاطیان نامه بنویسه، تعلیم‌شون بده و یا حتی توبیخ‌شون کنه. این خدمت پولس بود که بشارت بده، تعلیم بده و بنا کنه.

   و از طرف کسائی که وارد کلیسای غلاطیه میشن، تعدادی اتهام به پولس زده میشه. یکی‌اش اینه که تو انتخاب رسولان نیستی، دومی اینه که تو رو رسولان نفرستادن و همینطور انجیلی که موعظه و تعلیم میدی، انجیل درستی نیست.

   اگه ابتدای کتاب اعمال رسولان رو یادتون باشه، رسولان برای انتخاب شاگرد دوازدهم جای یهودای خائن، شروطی را میزارن که چه کسی شرایط اینو داره که جای یهودا، رسول دوازدهم باشه. این شروط این بود که اون شخص باید از اول خدمت عیسی همراه عیسی می‌بود و همینطور شاهد مرگ و زنده شدن عیسی باشه و بنظر پولس این ۲ شرط رو نداشت.

   تو فصل ۹ اعمال میبینیم که عیسی، مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای پولس را برای خدمت خودش میخونه پس مهم نیست که انسانی اون را تائید کرده باشه یا فرستاده باشه.

   در واقع، خدمت پولس بالاتر از خدمت متیاس‌ه که توسط رسولان به عنوان رسول دوازدهم انتخاب میشه. چون وقتی در آسمان است، پولس را به خدمت میخونه و این چیزیه که پولس میگه: واسه من اهمیتی نداره که جز اون ۱۲ نفر نبودم، میدانم خدمتم چیه و آن را انجام میدم چون من مستقیم به خداوند قراره پاسخ بدم.

   و اگه بخوایم درست به کتاب مقدس نگاه کنیم می‌بینیم که پولس تائیدیه کلیسا را هم داشت.  زمانی که توبه میکنه، مدتی بعد به کلیسای اورشلیم میره و رسولان رو ملاقات میکنه و در کنار آنها به خدمت مشغول میشه. پس اون هم توسط رسولان هم تائید شده بود و این اتهاماتی که به پولس زده میشد، اتهامات بی ‌اساسی بود.

   خدمتی که خداوند به ما می‌سپاره، خیلی خوبه که توسط افرادی که روحانی و خدا ترس و با تجربه هستن، تائید بشه، ولی مهمتر از اینکه کلیسا یا خادمی، شما را به خدمت بخونه، اینه که خداوند شما را برای اون خدمت خونده باشه و مسح کرده باشه.

   ممکنه حس کنیم که لایقش نیستیم یا بگیم که خداوندا من آماده نیستم یا نمیتونم خداوند از همین افرادی که فروتن هستن، استفاده میکنه برای کارهای بزرگش. برادر اندرو، موسس سازمان  Opendoors که کتاب‌‌مقدس را به خیلی از کشورهای که کتاب مقدس توشون ممنوع بود، به صورت غیرقانونی وارد میکرد، می‌گفت که خدا از افراد عادی استفاده میکنه تا جهان را تغییر بدن.

   مهم نیست داری یک نفر رو خدمت میکنی یا صد نفر رو، مهم اینه که کاری که داری میکنی، چیزی باشه که خداوند ازت خواسته. خدا تو را واسه این خدمت خواسته پس محکم سر جای خودت وایسا چون تو خادم و فرزند خدا هستی و این کاریه که خداوند ازت خواسته تا انجام بدی.

   فکر میکنم این حسی بود که پولس، وقتی داشت این نامه را به کلیساهای غلاطیه مینوشت. از خوندگی خودش برای خدمت اطمینان داشت که میگه رسول، نه از جانب انسان، نه به وسیله انسان بلکه به عیسی مسیح و خدای پدر که او را از مردگان برخیزانید.

   مرسی که تا اینجا باهام بودید و میخوام مثل پولس، تو آیات پایانی که خواندم، شما را با فیض و سلامتی خدا برکت بدم.

   روزتون بخیر باشه تا هفته آینده که باز میهمان شما بشیم.

   Social Media

    

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Facebook: https://www.facebook.com/kalameyehaya

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #انجیل #پولس #رسول #شاگردان #حواریون #اتهام #اتهامات #اتهام_به_پولس #برادر_اندرو #متیاس #خواندگی #Opendoors

   • 03 Episode
   • Galatians 1:6-10  |  Galatians 1 : 6-10

   نص:

   یک اتفاقی افتاده که شما مجبورید خیلی سریع یکاری کنید. عکس‌العملتون چیه؟

   آیا وقتتون رو با اصلاح کردن صورت یا تموم کردن غذا هدر میدید یا سعی می‌کنین که مشکل رو حل کنید یا از جایی کمک بگیرید؟

   این کاریه که پولس برای غلاطیان کرد، دست به کار شد و براشون نامه نوشت. وضعیت به حدی جدی بود که باید بهشون هشدار میداد چرا که تو خطر منحرف شدن از انجیل بودن.

   احتمالا این نامه جز اولین نامه‌های پولس بود و چیزی که تو این نامه می‌خونیم، چیزی نیست که شبیه بقیه نامه‌هایی باشه که پولس نوشته و اصلا نمی‌بینیم توش بخواد کلیساهای غلاطیه رو تشویق کنه.

   بزارید آیات ۱: ۶ ـ۱۰ را بخونیم:

   من از این تعجّب می‌کنم كه شما به این زودی از آن کسی که شما را به فیض مسیح دعوت کرده است روی‌گردان شده‌اید و اکنون از انجیل دیگری پیروی می‌کنید! (درصورتی که انجیل دیگری وجود ندارد) امّا عدّه‌ای هستند که می‌خواهند شما را مضطرب سازند و انجیل مسیح را تحریف نمایند. حتّی اگر ما یا فرشته‌ای از آسمان، انجیلی غیر از آنچه ما اعلام کردیم بیاورد، بر او لعنت باد! چنانکه قبلاً گفته بودم باز هم تکرار می‌کنم: «هر کسی که انجیلی غیر از آنچه پذیرفتید، بیاورد بر او لعنت باد!» آیا این سخن می‌رساند که من رضایت آدمیان را می‌خواهم؟ خیر! من فقط رضایت خدا را می‌خواهم. آیا قصدم خشنود ساختن مردم است؟ اگر تاکنون قصدم این بود خادم مسیح نمی‌بودم!

   همونطوری که تو این متن شنیدیم، کلیسا از انجیل واقعی دست کشیده و به سمت دیگه‌ای کشیده شده. ممکنه پیامی جدیدی که به غلاطیان موعظه شده بود، هنوز هم شباهت زیادی به انجیل داشت ولی بخش‌هایی از اون، چیزی نبود که با انجیل یکی باشه.

   مشکل این نبود که به عیسی ایمان نداشتن یا کار نجات عیسی را انکار میکردن، مشکل این بود که این معلمین  تعلیم میدادن بدون یهودی شدن و بدون نگه داشتن رسوم و سنت‌های یهودیا، نمیشه فقط با کفاره مسیح نجات پیدا کرد و این خبر خوش انجیل نبود بلکه یک دروغ بود که کلیسا را به انحراف و اسارت کشیده بود.

   و با این تعلیم، آنها پولس را متهم میکردن که تو برای رضایت مردم و تحت تاثیر قرار دادنشون، انجیلی را موعظه میکنی که انجیل کامل نیست و غیر یهودیان فقط وقتی نجات پیدا میکنن که مثل یهودیا ختنه شن و رسوم را نگه دارن. پس نجات غیر یهودیا توسط انجام شریعت و کفاره مسیح اتفاق میفتاد.

   پس خطر اصلی عوض شدن انجیله که اونا می‌گفتن نجات توسط فیض و شریعت نه فقط انجیل. ما می‌دانیم که انجیل باعث آزادی میشه و پیامی که این افراد موعظه می‌کردن باعث به اسارت و طبیعتاً لعنت شریعت میشد و پولس کاملاً این تعلیم را رد میکنه.

   فرقی نداره که من یا شما کجا یا چه زمانی زندگی می‌کنیم،‌همیشه افرادی وجود دارن که تعلیم بدن برای مسیحی بودن باید حتما اینکارها را انجام بدی و رسم یا سنت‌هایی رو نگه داری.

   این خطر چیزیه که واسه ایمانداران بوده و هنوز هم وجود داره چرا که کار عیسی را کم اهمیت و ضعیف نشان میده و نگه داشتن رسوم و سنت‌ها، برخلاف انجیل که آزاد میکنه، سنت‌ها با خودشون اسارت و محکومیت را میاره.

   خطر دیگه‌ای که در کمین کلیساهای امروزیه، خطر تعالیم سطحیه که تو افراد انجیل کامل رو موعظه نکنن یا کلیسایی اینقدر شبیه دنیا شده باشن که نشه فرقش را با دنیا حس کرد و ممکنه اونجا اعضایی باشن که در گناه زندگی کنن و کلیسا فقط بهشون حس خوب بده و هیچ‌وقت اونا را دعوت به توبه نکنه.

   پر بودن کلیسا، همیشه دلیلی برای سالم بودن کلیسا نیست مثلا اینو ما می‌تونیم تو ۱ قرنتیان ببینیم که چه اتفاقاتی افتاده و کلیسا، کلیسای سالمی نبوده با اینکه توش عطایا هم زیاد دیده میشد و خادمین باید برای اصلاح کلیسا دست بکار بشن.

   ممکنه خوشایند نباشه یا حتی برای کلیسا دردناک باشه ولی محبت واقعی، مثل نامه پولس، همیشه تشویق‌آمیز نیست و گاهی تادئب یا هشدار، دلیل محبت واقعی است.

   همونطوری که به پولس اتهام‌های مختلف زده میشد، ممکن هست این اتهام‌ها به ما یا کلیسایی که سعی میکنه تو ترس یا شناخت خدا رفتار کنه، زده شه یا حتی ممکن هم هست این اتهامات درست باشن و گروه یا افرادی باشن که برای رضایت کلیسا، از موعظه انجیل دست بردارن.

   همونطوری که پولس تو آیه ۷ میگه، عده زیادی نبودن که این نوع تعالیم را به کلیسا تحمیل کرده بودن ولی اونا اثر خودشان را گذاشته بودن و من هم فکر میکنم ما هم نمی‌تونیم همه را به این چشم نگاه کنیم که افراد دور و بر ما، افراد صادقی نیستن یا معلمین دروغین هستن و ما نباید همچین قضاوتی نسبت به هر کسی داشته باشیم چرا که هیچ کلیسایی سالم ۱۰۰ درصد نیست و هر کلیسایی ایرادات خودش را داره. بدون شک، اگه ایرادات جدی باشه و تعالیم غلطی باشه، روزی این تعالیم غلط ثمره خودش را نشان میده و من ایمان دارم که خداوند و انجیل حقیقی باقی میمونن و پیروز می‌شوند.

   پس می‌خوام شما را تشویق کنم که هوشیار باشید و تعالیمی که می‌شنوید را با کلام خدا مقایسه کنید، هر چیز خوب و نیکو رو بپذیرید و هر چیزی که در برابر کلام خدا، نادرست هست را کنار بگذارید.

   روزی نتیجه این استقامت و تلاش‌ها را خواهید دید فقط کافیه که وفادار باشید به خداوند و انجیل عیسی که ما را از هر اسارتی آزاد کرده، همانطوری که کارش را تو زندگی‌مون دیدیم و تجربه کردیم و این انجیل قدرت داره که ما را برای روزی که قراره در جلوی خداوند بایستیم، حفظ کنه.

   سعی میکنیم هفته آینده بیشتر به این نگاه کنیم که انجیل از دید کتاب مقدس چیه.

   شما رو به دستان خداوند می‌سپارم، تا بعد.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #انجیل #انجیل_کامل #انجیل_عیسی #پولس #معلمین_دروغین #تعلیم_اشتباه #تعلیم_غلط #تعالیم_اشتباه #اتهام #اتهامات #اتهام_به_پولس #سنت #رسوم #کلیسا #خادم #خادمین #کشیش #کشیشان #شبان #شبانان

   • 04 Episode
   • What is the Gospel?  |  Galatians 1

   نص:

   انجیل چیست؟

   What is the Gospel?

   بزارید این برنامه رو با یه سوال شروع کنم.

   انجیل چیه؟ می‌خوام چند ثانیه سکوت کنم تا این سوال رو به خودتان جواب بدید.

   اگه دوست دارید، می‌تونید جواب این سوال را واسم بفرستید یا اگه دارید تو شبکه‌های اجتماعی این پادکست رو می‌شنوید، زیر این قسمت میتونید پاسختون را یادداشت کنید و مطمئنم از کامنت‌هایی که می‌بینید، تعجب می‌کنید که چقدر ممکنه نظرها مختلف و متفاوت باشن.

   چند وقت پیش بود که این سوال رو از خودم پرسیدم که انجیل چیه و اگه کسی این سوال رو ازت بپرسه، چه جوابی واسه گفتن داری.

   کمی که بهش فکر کردم اینطوری شروع کردم که انجیل به معنی خبر خوش هستش که خدا، عیسی را به جهان فرستاد تا قربانی شه و بهای گناه ما را بپردازه تا کسایی که اونو پذیرفتن، نجات بده.

   بعد دیدم تعریفی که از انجیل میکنم بیشتر به نتیجه انجیل مربوط میشه تا به خود انجیل. اینها دو چیز مختلف هستن.

   فقط تو پرانتز یه چیزی رو بگم که امروز نمیخوام درباره عهد جدید که بین مردم بیشتر انجیل گفته میشه صحبت کنم بلکه میخوام از این صحبت کنم که انجیل چی هست و چی انجیل نیست.

   مثلاً تو کلیسای غلاطیه می‌بینیم که کلیسا بعد از مدتی، به سوی انجیلی کشیده شده که پولس شدیداً باهاش مخالفت میکنه و امروز هم دنیا پر از تعالیم و ادیان هست که ممکنه شبیه انجیل باشن ولی انجیل نیست، پس نتیجه و ثمری که با خودش میاره هم، ثمره‌ی انجیل نمیتونه باشه.

   پس امروز میخوام به این نگاه کنیم که:

   • انجیل از دید کتاب مقدس چیه؟
   • تفاوت انجیل عیسی با اناجیل دروغین چیه؟
   • نتیجه و ثمره‌ی انجیل برای ما چیه؟

   بنظرم انجیل، خیلی بزرگتر از اون چیزیه که بتونیم درکش کنیم بخاطرابعاد مختلفی که داره. مثلاً تجسم عیسی و ترک کردن جلال‌ آسمان، مرگ یا قیام‌اش از مردگان، آمدن پادشاهی خدا بر زمین و …. اینها چیزی نیست که بشه راجع بهش صحبت کرد چون مطالعات زیادی میخواد و زمان خیلی زیادی می‌خواد که بگیم هر کدام از اینا چه مفهومی داره و اینطوری برنامه خیلی طولانی خواهیم داشت.

   ولی اگه بخوایم به عهد عتیق نگاه کنیم، می‌بینیم یهودیان همیشه منتظر بشارت و اتفاق خاصی بودن که تو اشعیا ۵۲ در موردش صحبت شده بود که میگه: خداوند میان قومش میاد، پادشاهی‌ و سلطنت‌اش رو شروع میکنه و قوم‌ اسرائیل رو احیا میکنه و همه چیز عوض خواهد شد.

   اگه یادتون باشه، شروع بشارت انجیل هم همینطوره. یحیی و عیسی موعظه مشابهی داشتن که میگفتن توبه کنید و آماده آمدن پادشاهی خدا باشید.

   پس یکی از اولین و مهمترین موضوع انجیل اینه که آمدن پادشاهی خدا نزدیکه و بزودی سلطنت‌اش رو روی زمین شروع می‌کنه.

   این پادشاهی با آمدن عیسی شروع میشه، با زندگی‌ و کارهاش ادامه پیدا میکنه، مثلاً تو لوقا ۱۱ می‌خونیم که عیسی میگه اگه با انگشت خدا، دیوها را اخراج میکنم، بدانید که پادشاهی خدا بر شما آمده است. پس اینجا پادشاهی خدا چیزیه که اتفاق افتاده و در حال رشده و با مرگ و قیام عیسی، قدرت مرگ و قدرت شیطان شکسته میشه و پادشاهی خدا با قدرت ادامه پیدا میکنه.

   اگه بخوایم لغت انجیل رو تو کتاب مقدس پیدا کنیم که ببینیم انجیل تو عهد جدید چه معانی میده، ممکنه کمی گیج شیم چون این لغت نزدیک ۷۰ بار تو موقعیت‌های مختلفی آمده و جاهایی هم مثل فصل ۲ اعمال که پطرس تو روز پنتیکاست موعظه میکنه، با اینکه از انجیل میگه ولی نمی‌بینیم که از انجیل انجیل استفاده کنه. پس با خواندن این آیات، تضمینی نیست که بشه فهمید که مفهوم انجیل دقیقاً چیه بلکه انجیل یک مجموعه کاملی از کار خداست برای فرستادن عیسی روی زمین، مرگ و قیامش، شروع پادشاهی خدا و نجات ما و عادل و پارسا شمرده شدن ما.

   همینطور هم می‌بینیم که انجیل تو کتاب مقدس به روش‌های مختلفی موعظه میشه مثلاً اگه نامه رومیان نگاه کنیم، همون ابتدا از آرامش و خبر خوش و بخشایش و این چیزها صحبت نمیکنه بلکه پولس تو فصل‌های ۱ و ۲ میگه که غیر یهودیان، خدا را رد کردن، خدائی که آنها را آفریده و حفظ کرده و بخاطر همین داوری در انتظارشون هست اواسط ۲ و ۳ هم می‌بینیم که یهودیان که شریعت خدا، داشتید سرکشی کردن و طبیعتاً داوری در انتظار اونا هم هست.

   اگه تا همینجا کلام رو بخونیم، این قسمت‌ها چیزی نیست که بتونیم انجیل یا خبر خوب رو توش ببینیم چرا که دائماً داره درباره داوری صحبت میکنه و خبر خوش تو آیه ۲۱ فصل ۳ میاد که میگه الان بدون شریعت، عدالت خدا ظاهر شده توسط ایمان به عیسی مسیح به همه و کسانی که ایمان آوردند.

   اگر ما ندانیم که چقدر اوضاع روحانی‌اشون نسبت به خدا بد بوده یا هست، شاید حس نکنیم که به انجیل نیاز داریم، بخاطر همینه که گاهی تو قسمت‌هایی از کتاب مقدس مثلا ابتدای رومیان یا اعمال ۱۷، پولس درباره این خبر خوش صحبتی نمیکنه بلکه بیشتر از خدا که جهان را خلق کرده و انسان نسبت بهش گناه میکنه، صحبت میکنه تا افراد نسبت به داوری که در انتظارشونه، فکر کنن و بیدار بشن و بی‌ایمانان از اهمیت انجیل تو زندگی‌شون مطلع بشن.

   اگه این بخش رو تو بشارت از انجیل حذف کنیم، دیگه چیزی که میگیم، انجیل نیست و اینجاست که به بخش دوم میرسیم تفاوت انجیل دروغینه با انجیل عیسی مسیح.

   ممکنه افرادی بخوان از قسمت گناه و کفاره بگذرن یا راجع بهش صحبت نکنن تا پیام انجیل آسان‌تر و قابل قبول‌تر باشه ولی این انجیل اشتباهیه که داره موعظه میشه.

   عیسی میگه وقتی روح‌القدس میاد، جهان را بر گناه و عدالت و داوری ملزم میکنه و این باعث میشه که افراد یا توبه کنن یا نیازشون به انجیل را رد کنن. پیام انجیل، برای دنیا تیز و برنده هستش و بدون پذیرش این پیام تیز، به آرامش و پادشاهی خدا هم نمیشه رسید چون اگر ندانیم که چقدر وضعیت‌ ما بد هست، نمی‌تونیم خبر خوش را درک کنیم که مسیح چطور ما را عادل کرده و اینطوری خبر خوش برای ما بی معنی میشه.

   موعظه‌ای یا بشارتی که اعلام کنه ما خوبیم، نیاز به توبه یا عوض کردن راه‌های اشتباه‌مون نداریم و یا با کارهای خوبمون می‌تونیم نجات پیدا کنیم و ، …. اناجیل اشتباهی هستن. ممکنه شباهت‌های زیادی به انجیل داشته باشه یا حرف‌های خوب و قشنگی هم بزنه ولی این انجیل عیسی نیست و نمیتونه برای ما ثمره و نتیجه انجیل رو به همراه بیاره.

   یا چیزه دیگه‌ای که تو کلیساهای غلاطیه می‌بینیم، عده‌ای وارد میشن و انجیل عیسی را با پیامی که برای خودشان قابل پذیرشه، میکس میکنن و تو کلیسا موعظه میکنن و کلیسا را با این تعلیم و انجیل ناسالم منحرف میشه.

   همونطوری که سعی کردیم امروز خلاصه به انجیل نگاه کنیم، در آخر میخوام خیلی کوتاه از نتیجه انجیل صحبت کنم که چه ثمراتی برای ما داره.

   بهترین خبر اینه برای ما اینه عیسی مسیح روی زمین اومده و با مرگ و قیام‌اش، ما هم امیدوار شدیم که روزی بتونیم مثل اون قیام کنیم. اون لعنت‌های ما و اسارت‌های ما را گرفت، ما را از هر گناهی آزاد کرد و عدالت خودش را روی ما گذاشت، دیوار جدایی که بین ما و خدا بود، شکسته شد و پادشاه خدا شروع شد و ادامه داره و روزی میرسه که خداوند همه چیز را سر و سامان میده و همه این حقایق به طور کامل انجام میشه.

   اینها فقط بخشی از ثمره انجیل و کار مسیح تو زندگی ماست.

   انجیلی که بر پایۀ کتاب‌ مقدسی داشته باشه، مثل یک ثروت بی پایانه. هرچه بیشتر درک‌اش می‌کنیم، هرچه بیشتر باورش می‌کنیم، هرچه بیشتر بهش تکیه می‌کنیم، خدا را بیشتر می‌پرستیم، هم به خاطر کسی که هست، هم به خاطر کاری که توسط مسیح برامون انجام داده.

   شما را به دستان خدا می‌سپارم. تا هفته آینده.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #انجیل #انجیل_کامل #انجیل_عیسی #خبر_خوش #پولس #معلمین_دروغین #تعلیم_اشتباه #تعلیم_غلط #تعالیم_اشتباه # ثمره_انجیل #پادشاهی_خدا #پادشاهی_عیسی #سلطنت_عیسی #ملکوت

   • 05 Episode
   • Galatians 1:11-24  |  Galatians 1 : 11-24

   نص:

   غلاطیان ۱: ۱۱ الی ۲۴

   Galatians 1:11-24 

   آیا وقتی ایمان آوردید، خیلی زود توی کلیسا یا کلیسای خونگی مشغول به خدمت شدید یا مدتی طول کشید که وارد خدمت شید؟

   ممکنه شما هم دیده باشید که افراد خیلی زود وارد خدمت میشن. ممکنه بخاطر نیاز کلیسا باشه یا استعدادی که دارن یا شاید کلیسا تصمیم گرفته باشه که با اینکار، به اونا فرصت بیشتری بده که انجیل رو بشنون یا تعلیم بگیرن.

   و اگه شما هم همچین چیزی را دیدید یا اگه خودتون هم اینطوری وارد خدمت شدید، بیاید ببینیم پولس چطور برای خدمت آماده شد.

   آیات ۱۱ تا ۲۴ فصل ۱ غلاطیان رو می‌خونم:

   ای برادران من، می‌خواهم بدانید انجیلی كه من به شما دادم، ساخته و پرداختهٔ دست انسان نیست. من آن را از کسی نگرفتم و کسی هم آن را به من نیاموخت. بلکه عیسی مسیح به وسیله الهام آن را به من آشکار ساخت. سرگذشت و کارهای سابق مرا در دین یهود شنیده‌اید كه چگونه با بیرحمی به كلیسای خدا آزار می‌رسانیدم و در نابود ساختن آن می‌كوشیدم و در رعایت دیانت یهود از تمام یهودیان هم سن خود سبقت می‌گرفتم و خیلی بیشتر از آنها در اجرای تعالیم نیاكانمان متعصّب بودم.

   امّا وقتی خدا كه مرا قبل از تولّد برگزیده و به وسیله فیض خود مرا دعوت کرده بود، صلاح دانست  كه پسر خود را در من ظاهر سازد تا بشارت او را به ملل غیر یهود برسانم، به عوض اینکه با کسی مشورت کنم  یا به اورشلیم نزد آنانی كه قبل از من رسول بودند بروم، فوراً به عربستان رفتم و بعد به دمشق بازگشتم. بعد از سه سال به اورشلیم برگشتم تا با پطرس آشنا شوم و مدّت پانزده روز نزد او ماندم. هیچ رسول دیگری را به جز یعقوب، برادر خداوند ندیدم.

   آنچه به شما می‌نویسم عین حقیقت است و خدا شاهد است كه دروغ نمی‌گویم. بعداً به نواحی سوریه و قلیقیه رفتم و كلیساهای مسیح در یهودیه مرا شخصاً نمی‌شناختند. فقط می‌شنیدند كه: «آن کسی که به ما آزار می‌رسانید، اکنون همان ایمانی را بشارت میدهد كه زمانی می‌کوشید آن را از بین ببرد.» و خدا را به‌ خاطر من سپاس می‌گفتند.

   تو کتاب اعمال می‌خونیم که پولس چطور ایمان میاره و بلافاصله بعد از ایمان آوردن، شروع میکنه به بشارت دادن و وقتی تو دمشق سعی میکنن که اون رو بکشن، به زمین نباطیه توی منطقه اعراب میره و ۳سال آنجا میمونه. وقتی به اورشلیم برمیگرده، فقط پطرس و یعقوب رو میبینه و انجیلی که از عیسی براش مکاشفه شده بود را به اونا هم میگه.

   پولس که یهودی بود و طبیعتاً خدا رو می‌شناخت وقتی با عیسی روبرو میشه، همه چیز رو ترک میکنه و اینجا جاییه که اجازه میده خدا، کاری رو که تو زندگیش شروع کرده رو اونجور که می‌خواد، ادامه بده.

   بیابان‌، جاییه که خدا افراد زیادی رو توش ساخته و آموزش داده مثل موسی، الیاس، یحیی و حتی عیسی که برای کاری که قراره انجام بدن، آماده کنه.

   اینکه تو این مدت چه اتفاقاتی افتاده، نمیدانیم ولی بدون شک، اون برای خدمتی که قرار بود شروع کنه، داشت آماده میشد. اگه بیاد بیارید، وقتی که پولس تو مسیر دمشق نابینا میشه، خداوند به حنانیا میگه که اون وسیله‌ای است كه من انتخاب کرده‌ام تا اسم منو پیش پادشاهان و قوم اسرائیل اعلام کنه و به ‌خاطر من رنج‌های زیادی را تحمل کنه.

   چطور پولس می‌تونست این کارها رو انجام بده، اگه از قبل آماده نمیشد؟

   بزارید یک نفر دیگه صحبت کنیم که بر خلاف پولس، خیلی زود وارد خدمت میشه.

   تو فصل ۱۸ کتاب اعمال رسولان درباره اپلس می‌خونیم که وقتی اکیلا و پرسکلا اونو می‌بینن که شخص روحانیه، با اینکه درباره عیسی شنیده بود، ولی فقط درباره تعمید یحیی میدانست. اون فقط نیاز داشت بدونه که عیسی، همون مسیحه و احتیاجی نبود مثل یک نوایمان همه چیز بهش یاد داده بشه. وقتی خدمتش رو به مثل یک مسیحی شروع میکنه، می‌بینیم که خدا چطور توسط اپلس، یهودیان را مجاب میکرد که عیسی، همون مسیحه.

   ولی این اتفاقی نیست که برای پولس هم افتاده باشه. اون نیاز داشت برای خدمتی که قراره انجام بده، مدتی تو بیابان اعراب باشه و خبری ازش نباشه.

   این درسیه که ما می‌تونیم یاد بگیریم.

   قبل از شروع به خدمت، نیازه خدا رو بشناسیم و گرنه از چیزی که کتاب مقدس بهمون اجازه داده، جلوتر رفتیم.

   مهم نیست که مدرک الهیاتی داشته باشیم یا خوشنام باشیم یا اینکه حتی کلام رو خوب بشناسیم، مهم اینه قبل از هر چیز، خدا و خودمون را بشناسیم.

   ممکنه نیاز باشه که وارد بیابان‌های زندگی‌مون شیم و بزاریم خدا ما رو آموزش بده و آماده کنه.

   پولس با موقعیتی که داشت، میتونست زندگی خیلی خوبی داشته باشه. تحصیلات و روابط خوبی داشت، پیش بهترین اساتید درس خوانده بود و شاید تو هم سن و سال‌های خودش، یکی نخبه‌ها بوده باشه، ولی بخاطر عیسی میگه: من همه چیز را بی ارزش میدانم و همینطوی هم زندگی میکنه.

   اگر خواندگی از طرف خداوند داریم یا دوست داریم که تو کلیسا یا پادشاهی عیسی کارهای بزرگتری انجام بدیم، ممکنه ما هم نیاز داشته باشیم به بیابان‌ها و سرزمین‌های‌ اعراب خودمون بریم و هر چیزی که بخواد تمرکز ما رو از روی هدف و خواندگی‌مون برداره، کنار بزاریم و آماده باشیم برای کاری که واسش خوانده شدیم.

   اگه به کلیساهای امروزه نگاه کنیم، می‌بینیم کارهای زیادیه که میشه تو کلیسا انجام داد و همه اینها، کارهای حساسی نیستن، ولی بعضی از این خدمات هست که حتما باید برای آن خواندگی داشته باشیم و ایمان و تعلیم‌مون ثابت شده باشه.

   هر جایی که هستید و هر خدمت یا فعالیتی که دارید، به دستان خداوند می‌سپارم. دعا میکنم که کارهای خداوند تو زندگی و خدمت شما روز به روز بیشتر دیده بشه.

   هفته دیگه بیشتر به زندگی پولس و خدمتش نگاه میکنیم.

   برکت خداوند با شما باشه، آمین.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #اعمال_رسولان #پولس #حنانیا # اپلس #انجیل #خدمت #خواندگی #بیابان #نباتیان

Published: 23/02/2024