Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 3:15-18
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 3:15-18  |  Galatians 3 : 15-18

   نص:

   غلاطیان ۳: ۱۵ الی ۱۸

   Galatians 3:15-18

   عهد با ابراهیم وعهد با موسی

   ژانویه ۲۰۲۴، روسیه اعلام کرد که قصد داره اراضی و اموالی که از شوری سابق بوده را شناسایی کنه و مالکیت آنها را به روسیه برگردونه که آلاسکا هم بخشی از این مناطق بود و امریکا خیلی زود پاسخ میده که آلاسکا قرار نیست به روسیه برگرده و این زمین با یه قرارداد قانونی، واسه همیشه به امریکا فروخته شده.

   حدوداً ۱۵۰ سال پیش شوروی، بخاطر اینکه نمی‌تونست هزینه‌ حفاظت از آلاسکا را در برابر هر هجوم و جنگی بپردازه، تصمیم گرفت که آن را به امریکا که هنوز دشمن شوروی نبود، بفروشه.

   امروز قرار نیست یه پادکست سیاسی داشته باشیم بلکه ولی وقتی داشتم این بخش از نامه غلاطیان را آماده می‌کردم، به فکر این داستان افتادم درباره قراردادهایی که امکانی برای فسخ کردن ندارن مثل عهد و قراردادی که خدا با افرادی مثل نوح، ابراهیم، موسی و اسرائیل یا بعداً با داوود و در نهایت با مسیح می‌بنده.

   این قراردادها، برای دلائل مختلف با وعده‌های مختلفی همراه بودن که امروز می‌خوایم کمی بهش نگاه کنیم چون بعدها انتظاراتی که از این قراردادها به وجود میاد، که چیزی نبوده که تو قرارداد اومده باشه و صرفاً سوتفاهم باشن.

   بزارید آیات امروز از غلاطیان ۳ آیات ۱۵ تا ۱۸ رو بخونم:

   ای برادران من، می‌خواهم از یک مَثَل معمولی استفاده کنم: هیچ‌کس نمی‌تواند به پیمانی كه تأیید شده است، چیزی بیافزاید یا آن را باطل سازد. باری، وعده‌ها به ابراهیم و فرزند او داده شد و نمی‌گوید: «فرزندان» تا شامل بسیاری گردد. بلکه به یک فرزند یعنی به مسیح اشاره می‌کند. مقصود من این است: شریعتی كه چهارصد و سی سال بعد برقرار گردید، نمی‌تواند پیمانی را كه خدا با ابراهیم بست، فسخ نماید به طوری که وعدهٔ خدا را باطل سازد. زیرا اگر کسب برکت بسته به شریعت باشد، دیگر آن به وعدهٔ خدا بستگی ندارد. امّا خدا بنا بر وعدهٔ خود آن را به ابراهیم عنایت فرمود.

   اینجا ما عهد و قرارداد با ابراهیم رو می‌بینیم و عهد و قراردادی که با اسرائیل و موسی بسته میشه. این عهدها با چیزی که اسرائیل یا بعدتر شریعت‌گراها ازش میخواستن استفاده کنن، متفاوت بودن و اینها ۲ عهد از عهدهای مختلف کتاب مقدس هستن.

   عهد با ابراهیم این بوده که خدا به ابراهیم قول میده که تو را برکت میدم و از نسل تو تمام جهان برکت خواهند یافت و ابراهیم هم بخاطر ایمانی که به خدا داشت، عادل به حساب میاد بدون اینکه بخواد شریعتی را پیروی کنه و تو ملاقات‌های بعدی که با خداوند داشت یا صحبت‌هایی که از خدا می‌شنید، خدا از اون خواست که او و فرزندانش بعد از این ختنه بشن و این چیزیه که تو کتاب مقدس می‌بینیم وقتی که عهدی بسته میشه، این عهد با خونی که ریخته میشه، مهر و تائید میشه که این عهد شکستنی نیست.

   عهد بعدی، با موسی و قوم اسرائیل بسته میشه که در اون قوم اسرائیل ختنه می‌کنن و بعد تصمیم می‌گیرن که یهوه خدای آنها باشه و از اون و دستورات اون اطاعت کنن و خدا هم از آنها در برابر بلاها و خطرات و جنگ‌ها محافظت کنه و قوم اسرائیل قوم مخصوص خدا باشه و این عهد با خون قربانی‌ که موسی میاره، تائید میشه و این هر روز توسط هارون و سیستم قربانی‌ها و کاهنان برای یادآوری به قوم اسرائیل تکرار میشد گرچه قوم اسرائیل بارها و بارها تو عهدشون وفادار نموندن.

   این پیمان بر خلاق پیمانی که با ابراهیم بسته میشه که شامل مقرارت و قانون‌های زیادی نزدیک به ۳۰۰ دستور بود که اسرائیل موظف به نگه‌ داشتنش بودن.

   هیچ‌وقت تو این قوانین نیامده بود که نگه داشتن این‌ها باعث میشه شما بتوانید عادل باشید بلکه شکستن این‌ها باعث میشد که شما مجرم باشید.

   این قوانین به بخش‌های مختلفی تقسیم میشد که به قربانی‌ها مختلف مربوط میشد واسه داشتن زندگی و رابطه مقدس با خدا و قوانین اجتماعی و مدنی برای داشتن یک رابطه سالم و بدون تنش تو جامعه.

   این قوانین که تو عهد با موسی اومد بود با عهد ابراهیم متفاوت هستن ولی ضد هم نیستن چون هر کدام از این عهدها واسه دلیل دیگه‌ای داده شدن نه برای عادل شدن جلوی خدا.

   پولس میخواد غلاطیان را مجاب کنه که ببینید، خدا دو راه واسه نجات مردم نگذاشته بود که اگه با ایمان نتونستی عادل شی، عیبی نداره و برو با انجام دادن شریعت نجات پیدا کن.

   شریعت با عهدی که به ابراهیم داده شده، تداخلی نداشت. شریعت کارش چیز دیگه‌ای بود و قرار نبود ازش به نتیجه‌ای رسید که براش ساخته نشده.

   هدف خدا از دادن شریعت، نه عادل کردن، بلکه دادن قوانینی بود برای زندگی مقدس جلوی خدا و زندگی تو جامعه وگرنه اگه شریعت می‌تونست نجات بده،‌ احتیاجی به آمدن مسیح نبود.

   حالا ممکنه سوتفاهماتی پیش بیاد که یکیش اینه:

   • وقتی خدا با موسی عهد می بنده، آیا این به معنی این نیست که عهد ابراهیم تمام و دیگه باطل شده؟

   جوابش نه هست چرا چون خدا با نوح یا داوود و افرادی دیگه‌ای هم عهد می‌بنده که تا امروز می‌بینیم داره انجام میشه. مثلاً خدا، به نوح گفت که بار دیگه زمین را با طوفان نابود نمیکنه و یافته‌های باستان شناسی هم نشان میدن که یکبار این اتفاق افتاده و زمین زیر آب رفته و دوباره این اتفاق نیفتاده. یا عهدی که با ابراهیم بسته شده، یکی از قسمت‌هاش اینه که همه اقوام جهان قرار است از نسل تو برکت بگیرن. این برکت توسط کی اتفاق میفته؟ توسط قوم اسرائیل؟ نه بلکه توسط عیسی چون قوم اسرائیل هیچ‌وقت موفق نبود که باعث برکت جهان بشه بلکه این برکت توسط عیسی که از نسل ابراهیم و اسرائیل هستش، اتفاق میفته.

   دومین سوتفاهم چی می‌تونه باشه:

   • اینکه آیا عهد جدید، به معنی باطل شدن عهد قدیم با موسی و اسرائیله؟

   این هم جواب نه هست چون خدا همیشه روی عهد خودش می‌ایسته.

   بزارید این موضوع را با ۲ تا آیه از عهد عتیق بگم.

   دستوری توی شریعت هست که زمانی که خیمه عبادت ساخته میشه، کمی تفاوت پیدا میکنه.

   خروج ۱۳: ۲ میگه تمام نخست‌زاده‌های مذکر را برای من وقف کن، زیرا هر نخست‌زادهٔ مذکری که در میان بنی‌اسرائیل متولّد شود، چه انسان و چه حیوان، از آن من است و توی کتاب اعداد ۳: ۱۳ می‌خونیم که خدا میگه من لاویان را به جای تمام نخست‌زادگان قوم اسرائیل برای خود انتخاب کرده‌ام و آنها متعلّق به من هستند.

   تو عهد جدید بخاطر قربانی شدن عیسی، نیازی نیست هنوز ما قربانی بدیم و یا حتی خیلی از قوانین فرهنگی یا اجتماعی مثل ختنه یا غذاها، مسئولیتش با ما نیست، ولی ۱۰ فرمان و قوانین اخلاقی چیزیه که همیشه ثابت باقی ماندن و هیچ‌ جای عهد جدید نمی‌بینیم که چیزی به ضد اخلاقیات کتاب مقدسی نوشته بشه حتی می‌خونیم محکم‌تر هم میشه مثل چیزی که عیسی درباره نگاه گناه ‌آلود میگه یا خشم یا بعداً پولس درباره رعایت کردن کسی که وجدان ضعیف‌تری نسبت به بقیه تو خوردن گوشت و …. داره.

   پس داشتن زندگی مقدس و رعایت کردن قوانین جامعه، چیزیه که یهودیان یا مسیحیان موظف به رعایتش هستن ولی اگه بخوایم با این نوع اطاعت فکر کنیم که می‌تونیم خدا را راضی کنیم و عادل دیده بشیم، اونجا جاییه که اسیر شریعت‌گرایی شدیم چیزی که پولس سعی میکرد به کلیسا نسبت به اون هشدار بده.

   امیدوارم این برنامه‌ سخت نبوده باشه و کمی کمک کرده باشه واسه درک اینکه عهدهای که تو کتاب مقدس می‌بینیم، ضدیتی با عهدهای دیگه ندارن بلکه این عهدها تو دوره‌های مختلف، با افراد مختلف برای دلائل متفاوت بسته شدن و کمک میکردن تا افراد آماده شن برای آمدن مسیح و عهد ابدی که خدا با مسیح برای نجات انسان ها میبنده.

   خدا به شما برکت بده تا هفته آینده.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #ابراهیم  #موسی #نسل_ابراهیم #ختنه #فیض #نجات #یهودی #شریعت #قانون #قربانی #دین #عهد_ابراهیم #عهد_نوح #عهد_قدیم #عهد_جدید #برکت #وعده #عهد #پیمان #عادل_شمرده_شدگی #عدالت #پارسا #پارسایی #شریعتگرا

Published: 26/04/2024