Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 3:6-14
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 3:6-14  |  Galatians 3 : 6-14

   نص:

   غلاطیان ۳: ۶ الی ۱۴

   Galatians 3:6-14

   لعنت یا برکت، شریعت یا فیض 

   کاش میشد وقتی این نامه تو کلیساهای غلاطیه خوانده میشد، اونجا باشم و عکس العمل شنونده‌ها را ببینم. چند هفته است که دارم به این آیات فکر کردم که چه دلیلی میشه پیدا کرد که صحبت‌های پولس رو تو این آیات نقض کرد.

   بزارید امروز زودتر به متن این نامه نگاه کنیم، غلاطیان فصل ۳ آیات ۶ تا ۱۴ رو می‌خونم:

   برای ابراهیم درست همین ‌طور شد. «او به خدا ایمان آورد و خدا آن ایمان را به عنوان نیکی مطلق به حسابش گذاشت.» پس باید بدانید كه ایمانداران، فرزندان حقیقی ابراهیم هستند. چون کلام ‌خدا از پیش، زمانی را می‌دید كه خدا غیر یهودیان را از راه ایمان کاملاً نیک محسوب می‌کند. قبلاً به ابراهیم بشارت داده گفت: «به وسیلهٔ تو تمام ملّتها برکت خواهند یافت.» بنابراین ایمانداران در برکات ابراهیم ایماندار، شریک و سهیم هستند. از طرف دیگر همهٔ آنانی كه به اطاعت از شریعت متّکی هستند، ملعونند. زیرا کلام خدا می‌فرماید: «هرکه تمام آنچه را كه در شریعت نوشته شده است، همیشه بجا نیاورد ملعون است.» اکنون کاملاً روشن است كه هیچ‌کس در حضور خدا به وسیلهٔ شریعت نیک شمرده نمی‌شود، زیرا «شخص نیکو به وسیلهٔ ایمان زندگی خواهد کرد.» امّا شریعت بستگی به ایمان ندارد. زیرا «مجری شریعت با اجرای شریعت زندگی خواهد کرد.» وقتی مسیح به‌ خاطر ما ملعون شد، ما را از لعنت شریعت آزاد کرد. زیرا کتاب‌مقدّس می‌فرماید: «هرکه به دار آویخته شود ملعون است.» این ‌همه واقع شد تا بركتی كه خدا به ابراهیم وعده داده بود، به وسیلهٔ عیسی مسیح به غیر یهودیان برسد تا ما روح‌القدس موعود را از راه ایمان به دست آوریم.

   چطور میشه نجات پیدا کرد؟ طوری که پولس میگه با ایمان به کار مسیح نه با انجام دادن شریعت.

   ولی قبل از شریعت افراد چطور نجات پیدا میکردن؟ یا بعد از اینکه شریعت اومد، افراد چطور نجات پیدا میکردن وقتی که شریعت میگه ملعون است هر کسی که تمام احکام شریعت را بجا نیاره!!

   پس حتی موسی لعنت شد چون شریعت را کامل نتونست نگه داره و همه زیر لعنت شریعت بودن و لعنت شدن حتی اگه این واسه ما شکه کننده باشه یا نوعی کفر گویی بنظر بیاد.

   این چیزی نیست که اصلا دوست داشته باشم بشنوم یا حتی دوست داشته باشم بخوام بهش فکر کنم، ولی حقیقت داره. داوود، اشعیا، ارمیا، دانیال، یحیی و مریم….. همه و همه، شرایط یکسانی داشتن.

   ولی آیا شریعت بد و شریره که باعث مرگ و لعنت میشه؟ کتاب مقدس میگه نه بلکه نیکو و خوب هست ولی قدرت داره همه رو محکوم به مرگ کنه و به مرگ بسپاره و این بخاطر مقدس بودنشه.

   پس نمیشه با شریعت نجات پیدا کرد حتی اگه بخوایم از گناه‌کار زائیده شدن انسان‌ها چشم پوشی کنیم، هر انسانی جز عیسی، جلوی شریعت گناه‌کاره و زیر لعنته.

   ولی چطور غلاطیان این رو متوجه نشده، چون تفاوت فیض و شریعت را نمیدانست و از طرف شریعت‌گراها بخشی از عهد عتیق بهشون رسیانده بودن نه همه‌اش رو.

   چیزی که می‌دانیم، اینه که شریعت‌گراها، غلاطیان و کلیساهای مختلف رو زیر فشار گذاشته بودن برای نگه داشتن شریعت و دلیل این تعلیمشون هم ابراهیم بود که ختنه شد و چون او جد پدری قوم اسرائیل بود و ظاهراً وعده‌ها تماماً به قوم اسرائیل داده شده بود، پس اقوام دیگه برای شریک شدن تو وعده‌های قوم اسرائیل، باید مثل یهودیان بشن تا بتونن وعده‌ها که نجات کامل هم یکی‌اش بوده را دریافت کنن.

   ولی مشکل اینه که ابراهیم زمانی عادل شمرده شده بود که هنوز ابرام بود نه ابراهیم، نه ختنه شده بود، نه پسری براش به دنیا آمده بود که بخواد قربانی‌اش کنه و جز ترک کردن وطن پدری‌اش، کار دیگه‌ای انجام نداده بود و فقط بخاطر اینکه حرف خدا را گوش کرد، عادل شمرده شده بود. پس عادل شدن و پارسا شذن ابرام، بخاطر کارش نبود، بلکه بخاطر ایمانش به حرف خدا بود.

   همینطور ابراهیم پدر روحانی یک نسله، نسلی که با ایمان به خدا زندگی میکنه و این ایمان تو زندگیش دیده میشه، نه نسلی که فقط با یک رابطه جسمی و خونی، منتقل میشه و به ابراهیم مربوط میشه. پس ممکن است افرادی از نسل جسمی ابراهیم باشن ولی بخاطر بی‌ایمانی، فرزندان روحانی ابراهیم نباشن.

   پولس ۲ راه رو جلوی غلاطیان میزاره، میگه اگر می‌خواهید با کارهاتون جلوی خدا عادل باشید، پس باید کامل باشید و اگه یک کار اشتباه کنید، شریعت میگه شما زیر لعنت هستید و باید بمیرید. و اگر کامل نیستید، چاره‌ای ندارید جز فیض مسیح که بخشیده شید و نجات پیدا کنید.

   ولی بیاید الان به سوال اول برگردیم، قبل از شریعت و بعد از داده شدن شریعت افراد چطور نجات پیدا میکردن؟

   جواب خیلی ساده‌است. همه توسط ایمان‌ به خدای حقیقی نجات پیدا میکردن نه اعمال‌شان، و اعمال و کارهایی که میکردن، فقط نشان‌دهنده ایمانی بود که داشتن چون ایمان بدون عمل مرده‌است و عمل بدون ایمان هم، ثمره‌ای نداره.

   زمان زیادی برد که کلیسا به این درک برسه که تفاوت شریعت و فیض عیسی مسیح چیه و اینکه امروز ما به راحتی از زندگی در فیض می‌گیم، چیزی که کلیسا و ایماندارای زیادی برای حفظ و رساندنش به ما، بهای زیادی پرداخت کردن تا ما امروز بتونیم تو این فیض زندگی کنیم.

   هفته دیگه با برنامه دیگه‌ای برمیگردیم.

   تا هفته آینده،‌برکت خداوند با شما باشه.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #ابراهیم #ابرام #نسل_ابراهیم#پولس #رسول # شریعتگرا #مذهبی # ختنه #فیض #نجات #یهودی #شریعت #لعنت #برکت

Published: 12/04/2024