Episode:  Abraham  /  Galatians

Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 2:1-5
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 2:1-5  |  Galatians 2 : 1-5

   نص:

   غلاطیان ۲: ۱ الی ۵  Galatians 2:1-5

   شاید تو ایمان یا زندگی شما هم اتفاقی افتاده باشه که مجبور شده باشید برای چیزی یا حقیقتی بجنگید یا اینکه مجبور شید که سازش کنید و تسلیم بشید. این تصمیم هر چیزی که بود مطمئناً نه فقط شما درگیرش شدید، بلکه خانواده یا دوستانتان هم تو این موضوع شریک شدن.

   چیزهایی هست که ارزش این رو دارن که واسشون بجنگیم و تسلیم نشیم و هر چی هم بیشتر بدانیم چقدر مهمه، ممکنه بیشتر تلاش کنیم یا محکم‌تر بایستیم و هر چی هم کم اهمیت‌تر باشه، بهای کمتری حاضر می‌شیم واسش بدیم.

   این شبیه اتفاقیه که برای پولس افتاده. انجیلی که از عیسی گرفته نه از یک انسان، در خطر انحرافه، یا باید روی انجیل بایسته و طبیعتاً از طرف مخالفان، تو مشکلات و رنج بیفته یا اینکه با شریعت‌گراها سازش کنه.

   بزارید آیه‌های فصل ۲ از ۱ تا ۵ رو بخونم:

   بعد از چهارده سال دوباره با برنابا به اورشلیم برگشتم و تیطُس را نیز با خود بردم. من رفتم، زیرا خدا به وسیلهٔ الهام به من نشان داد كه رفتن من ضروری است و آن مژده‌ای را كه اکنون در میان ملل غیر یهود اعلام میکنم برای ایشان مطرح کردم. البته اول آن را محرمانه با افراد برجستهٔ کلیسا در میان گذاشتم، مبادا آنچه انجام داده بودم و یا انجام می‌دهم بیهوده باشد. و با وجود اینکه تیطُس، همسفر من، یونانی بود، او را مجبور نکردند كه ختنه گردد، اگر چه عدّه‌ای كه وانمود می‌کردند ایمان دار هستند، می‌خواستند او را ختنه کنند. اینها مخفیانه به میان ما راه یافتند تا مانند جاسوس‌ها، اطّلاعاتی دربارهٔ آزادی ما در مسیح عیسی کسب کنند و ما را دوباره به بندگی شریعت درآورند. امّا ما یک لحظه هم تسلیم ارادهٔ آنان نشدیم تا پیوسته حقیقت انجیل برای شما محفوظ بماند.

   افرادی برای ایراد گرفتن به کلیسا میان تا ببینن غیر یهودی‌ها آیا مثل آنها زندگی میکنن یا نه؟ چیزی که خودشان نتوانسته بودن انجام بدن، میخواستن که غیر یهودیان مسیحی اون کارها را انجام بدن.

   قبلآً عده‌ی کمی از غیر یهودیان ایمان آورده بودن و تا حدی جذب جامعه یهودی شده بودن، ولی با خدمت پولس، یهودیان زیادی ایمان میارن و این چالش تازه‌ای برای کلیسا بود و کلیسا هنوز واسه این موضوع تصمیمی نگرفته بود.

   یهودیان مسیحی، که عیسی را پذیرفته بودن، هنوز هم تو کنیسه‌ یا معبد رفت و آمد میکردن و کارهای مذهبی یهودیا که از بچگی یاد گرفته بود‌ه‌اند را انجام میدادن حتی با غیر یهودیان  حاضر نبودن غذا بخورن و طبیعتاً نو ایمانان هم باید مثل آنها رفتار میکردن.

   ولی تو شهرهای یونانی و غیر یهودی نشین، افرادی که به مسیح ایمان آورده بودن، شرایطشون فرق میکرد و مذهبیون وارد این کلیساها میشن و انتظار داشتن غیر یهودیان هم همینجوری زندگی کنن که یهودی‌های مسیحی دارن زندگی میکنن چون مسیحیان مذهبی یا همون شریعت‌گراها، این باور را داشتن که واسه به دست آوردن نجات، بعد از ایمان آوردن به عیسی مسیح باید کارهای شریعت را هم انجام داد و اگه کسی فقط به بخواد به فیض بدون انجام شریعت بچسبه، هنوز نجات را به دست نیاورده.

   این چیزیه که واسه شریعت‌گراها یا  حتی کلیسای اورشلیم تازه بود و مکاشفه‌ نشده بود، ولی پولس که خدمت‌اش به غیر یهودیان بود، خیلی وقت بود که براش روشن بود که یهودی و غیر یهودی فقط با فیض و کار مسیح نجات پیدا میکنن نه با اعمال شریعت و کارهای مذهبی. بخاطر همینه که تیطوس را که کاملا یونانیه، با خودش به اورشلیم میبره و نمیزاره اون ختنه شه.

   تیطس مدرکه از کار و فیض خدا بین غیر یهودیان.

   و اگر پولس حاضر میشد با شریعت‌گراها سازش میکرد، امروز مسیحیت شکل و رنگ دیگه‌ای داشت و جای فیض، یک شریعت دیگه وجود داشت.

   و ما اینو میدونیم که این برای پولس، بدون بها نبود. ما اطلاعات زیادی نداریم که چه اتفاقاتی واسه پولس میفته بجز چیزهایی که تو عهد جدید میتونیم بخونیم که زحمات و فشارهای زیادی رو تحمل میکنه چه از طرف حکومت روم و چه مردم چه شریعت‌گراها.

   جاهای مختلفی می‌خونیم که پولس، خدمت‌اش زیر سوال میره و باید جلوی تعالیم غلط و شریعت‌گراها بایسته و حتی از مسیحیان رانده میشه، تو زحمت‌های مختلفی میفته و حتی مسیحیان زیادی ترکش کنن مثل چیزی که تو نامه ۲ تیموتائوس می‌خونیم، ولی حاضر میشه این درد را تحمل کنه تا انجیل واقعی موعظه بشه.

   شاید این تا حدی شبیه چیزی باشه که تو کلیساهای ایران هم اتفاق افتاده و میفته.

   زمانی که درهای کلیساها روی فارس‌ زبان‌ها باز شد، حکومت نمیخواست ایرانی‌ها مسیحی بشن و افرادی هم حتی تو کلیساها بودن که موافق نبودن  ایرانی‌ها وارد کلیسا شن چرا که ممکن بود شرایط کلیسا عوض بشه یا فشار از طرف حکومت افزایش پیدا کنه.

   اگر ایمانداران و کشیش‌ها روی این تصمیم نمی‌ایستادن و پافشاری نمی‌کردن، چی میشد؟ ممکن بود کلیساها هنوز باز بوده باشن اما ایرانیان با مسیح آشنا نمی‌شدن.

   افراد زیادی بابت ایمانشان بها پرداخت کردن چه با جان‌شان چه با خانواده یا اموال‌شان، ولی تا آخر ایستادن. چرا که حقیقت، ارزشش را داشت. بخاطر همین هم هست که هر روز عد‌ه‌ی زیادی ایمان میارن.

   مثل زمان رسولان، هنوز هم افرادی با نیت‌ بد وارد کلیسا میشن، ولی خداوند تو طول این قرن‌ها از کلیست محافظت کرده و از کلیسا و بدن خودش باز هم محافظت میکنه.

   ما اگر خدمتی داریم که براش خوانده شدیم، پولس میتونه نمونه خوبی برامون باشه که اگه باید برای چیزی بجنگیم تا ازش محافظت کنیم، بجنگیم و اگه چیزی هست که میشه باهاش سازش کرد و حقیقت آسیبی نمی‌بینه، باهاش سازش کنیم.

   شما را به دستان خدا می‌سپارم.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #پولس #تیطوس #یهود #غیر_یهود #یونانی #شریعت  #مذهب #ختنه #مذهبی #اعمال_مذهبی #کلیسای_ایران

Published: 08/03/2024