Episode:  Abraham  /  Galatians

Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 2:6-10
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 2:6-10  |  Galatians 2 : 6-10

   نص:

   غلاطیان ۲: ۶ الی ۱۰

   Galatians 2:6-10

   خدمت پولس و تائید شدن او

   اگر خدمت شما یا جاتون تو کلیسا تو خطر بیفته، چه حسی بهتون دست میده و چیکار می‌کنید؟ مثلاً اگه یک نفر پیدا شه که بهتر از شما موعظه کنه یا بهتر پرستش کنه و گیتار بزنه؟

   حاضرید خدمت‌تون را با اون شریک شین یا به اون شخص بدید؟

   از لحاظ روحانی، می‌دونیم جوابش چیه. اگه اراده خدا باشه، آره ولی واقعاً قلباً حاضریم این کار رو کنیم؟ یا شروع می‌کنیم به دیدن چیزهای منفی اون نفر یا پشتش حرف زدن یا اجازه می‌دیم که تو کلیسا واسه این موضوع، دو دسته‌گی پیش بیاد که یا من یا اون رو انتخاب کنید.

   شاید اتفاق مشابهی بین رسولان افتاده باشه وقتی پولس خدمتش را شروع میکنه. پطرس، رهبر شاگردا، کسی که با موعظه‌اش یکبار ۳۰۰۰ نفر و یکبار ۵۰۰۰ نفر ایمان میارن، دیگه اقتدار قبلش رو نداشت و میدانیم که یعقوب رئیس شورای اورشلیم شده بود و پولس تازه وارد، که هنوز کاراش فراموش نشده بود، با خدمتش کلیسا را درگیر چالش کرده و الان به اورشلیم اومده و انتظار داره خدمت و کارهاش تائید شه.

   بزارید از غلاطیان ۲: ۶ الی ۱۰ را بخوانم:

   و آنانی كه ظاهراً افراد برجسته‌ای بودند، چیزی به پیام ما اضافه نکردند. (اسم و عنوان آنها برای من اهمیّتی ندارد. خدا تحت تأثیر مقام کسی قرار نمی‌گیرد!) بلکه آنها به این حقیقت پی بردند كه خدا مرا مأمور اعلام انجیل به غیر یهودیان ساخته است. همان طوری که وظیفه اعلام انجیل به یهودیان را به پطرس محوّل کرده بود. همان خدایی كه به پطرس قدرت داد تا رسول یهودیان باشد، به من نیز قدرت داد تا رسول غیر یهودیان باشم. وقتی یعقوب و پطرس و یوحنا كه به ارکان کلیسا معروفند آن فیضی را كه خدا به من عطا فرموده بود تشخیص دادند، آنها دست من و برنابا را به علامت موافقت فشردند و قبول کردند كه ما در میان غیر یهودیان کار کنیم و آنان در میان یهودیان. تنها پیشنهادی كه داشتند این بود كه در فکر فقرا باشیم، یعنی همان کاری كه من مشتاق انجامش بودم.

   ظاهرا اینجا کلیسا یک جلسه غیر رسمی میزاره که بعد از شنیدن صحبت‌های پولس و برنابا، خدمت اونها را تائید میشه و احتمالاً این فقط یک تائید شفاهی بود، چون بعدا که کلیسای اورشلیم، جلسه رسمی میزاره و نامه‌ای واسه کلیساهای غیر یهودی می‌نویسه که نیاز نیست آنها ختنه شن و شریعت را مثل یهودیان انجام بدن.

   وقتی خداوند می‌خواد کاری رو تو انجام بده، ممکنه ما یا خادمین خوشمون نیاد یا حتی با شک بهش نگاه کنیم که آیا این اراده خدائه یا نه، ولی خیلی وقت‌ها، روح‌ خدا به خادمین اراده‌اش رو نشان میده مثل خدمت پولس و برنابا انجام میدادن و اگه هم نشان نده، اراده خدا انجام میشه با خادمین دیگه‌ای چه ما دوست داشته باشیم چه نه.

   روزی از پطرس استفاده میکنه بین غیر یهودی‌ها و روزی هم از پولس، ممکنه هم روزی خداوند من یا تو رو بفرسته به جایی که زبان یا فرهنگشون را نمی‌شناسیم ولی همان‌طور که روح داشت با برنابا و پولس بین قوم‌های غیر یهودی‌ها کار می‌کرد، کسائی که قدرت تشخیص داشتن، اون خدمت را دیدن و تائید کردن.

   چیز دیگه‌ای که برای من جالب بود که خوندیم تو آیه ۱۰ چون خیلی از خدمت‌هایی که اینجا داره درباره‌اش صحبت میشه، درباره افرادی هستش که برای این خدمت خوانده شدن ولی آیه ۱۰ از خدمتی صحبت میکنه که تمام اعضای کلیسا می‌تونن این کار رو انجام بدن یعنی حمایت از فقرای کلیسا.

   ولی چه اتفاقی افتاده که کلیساهای یهودی از کلیساهای غیر یهودی می‌خواد که اونا رو حمایت کنن؟

   وقتی گروهی از یهودیان اورشلیم به مسیح ایمان میارن، می‌بینیم که آنها دائما به معبد می‌رفتند و یا تو کنیسه‌ها جمع می‌شدند. وقتی یهودیان، بیشتر ضد مسیحیان شدن، شروع کردند به اخراج آنها از کنیسه‌ها و معبد و همینطور قطع کردن روابط‌شان با آنها و اینطور سعی کردن تا کسایی که ظاهرا از یهودیت، مرتد شده بودند، با این فشارها مجبور کنن که به یهودیت برگردانند.

   اتفاقی که افتاد این بود که کسب و کار مسیحیان در اسرائیل بشدت ضعیف شد و بخاطر این تحریم‌ها، مسیحیان یهودی نژاد، شروع به فقیر شدن کردن و از طرفی‌ هم، خیلی از آنها اموال شان را برای حمایت کردن از کلیسا و کار پادشاهی خدا به کلیسا بخشیده بودن.

   بعد از چند سال، کلیسا و مسیحیان اورشلیم بشدت فقیر شده بودن و بخاطر خدمتشون، انجیل به شهرهای مختلف امپراتوری رسیده بود. یک روز انجیل توسط مسیحیان یهودی به سایر شهرها رسید و الان که ایمانداران توی اسرائیل تو فشار هستن، کلیسای امت‌ها که دیگه روی پای خودشون ایستاده، میتونه کلیسای اورشلیم رو حمایت کنه و برکت بده.

   این اتفاق واسه شما آشنائه؟

   این شبیه چیزیه که تو ایران یا کشورهای جفا کننده به مسیحیان می‌بینیم.

   افراد زیادی بخاطر ایمان مسیحی‌اشون، شغل یا اموالشان را از دست میدن و دارائی‌شون توسط حکومت توقیف میشه و تقریبا تمام کشیش‌های رسمی کلیساهایی که بین فارس‌ها خدمت می‌کردند، مجبور شدن کشور را ترک کنن و اموالشان توسط حکومت توقیف شد و همین اتفاق واسه خیلی از مسیحیان دیگه افتاد.

   واسه همینه که از کلیسا و ایمانداران خواسته شده که با دارائی‌هاشون همدیگه را خدمت کنن و این خدمتیه که از دست هر کسی برمیاد در حدی که می‌تونه، موضوع کم بودن یا زیاد بودن مبلغ نیست بلکه حمایت کردن و بخشیدن با دل خوشه چرا که خداوند همچین هدیه‌ای رو می‌خواد و ازش استفاده می‌کنه.

   ممکنه شما هم مسیحیانی را بشناسید که تو شرایط سختی هستن یا ممکنه بخاطر ایمانشان تحت فشار باشن، بیکار شده باشن یا اینکه تو هزینه‌های زندگی‌اشون به مشکل خورده باشن و حمایت‌های مالی ما میتونه نشان بده چیزی که از مسیح گرفتیم رو برای خود مسیح و کلیساش و پادشاهی‌اش استفاده می‌کنیم.

   خداوند به شما برکت بده، هفته آینده فصل ۲ را به پایان می‌رسونیم و اگه از این برنامه‌ برکت گرفتید، آن را با دوستانتون که حس می‌کنید به این پیام نیاز دارن، می‌تونید به اشتراک بزارید.

   برکت خدا با شما باشه.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا  #کلیسای_اورشلیم #شورای_اورشلیم #پولس #برنابا #پطرس #یعقوب #یوحنا #یهود #غیر_یهود #یونانی #کلیسای_ایران #کشیش #جفا #خدمت #فقر #فقیر #کمک_مالی #حمایت_مالی #اخراج_مسیحیان

Published: 22/03/2024