Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 3:1-5
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 3:1-5  |  Galatians 3 : 1-5

   نص:

   غلاطیان ۳: ۱ الی ۵

   Galatians 3:1-5

   اشتباه خطرناک کلیساهای غلاطیه 

   آیا رویایی دارید که دنبالش باشید و فراموش نکرده باشید؟

   اگه واسه رسیدن بهش باید مدتی صبر می‌کردید، یا وقتی با مشکلات روبرو شدید، اونوقت چیکار ‌کردید؟ فراموش کردید یا واسه رسیدن بهش تلاشتون را بیشتر می‌کردید؟

   رویاهای زیادی داشتم که به مرور به بعضی‌شون رسیدم و به بعضی‌‌شون نه و خیلی‌هاشون رو هم فراموش کردم، ولی معمولاً وقتی رسیدن به چیزی واسم طولانی میشد، نسبت بهش سرد میشم یا فراموش میکنم و به زندگی عادیم بر می‌گردم.

   حتی اوایل ایمانم، وقتی حس میکردم حضور خدا خیلی نزدیکه، وقتی بعد از مدتی دیگه مثل اون موقع حضورش رو حس نمی‌کردم، به زندگی عادیم برگشتم و حتی سعی کردم برای داشتن همون حس، روزه بگیرم و خیلی کلام رو بخونم تا دوباره اون حس برگرده، این کارها بد نبود ولی بیشتر شبیه این بود که من آدم خوبی هستم و لیاقتش رو دارم که خدا اون حس رو بهم برگردونه چون بیشتر از بقیه دارم تلاش میکنم که خوب باشم.

   نمیدانستم این کار، چیزیه که من رو مذهبی کرده، حتی مسیحیت رو برای خودم مثل شریعت ساختم.

   این موضوع را تو غلاطیان طور دیگه‌ای میشد دید.

   وقتی پولس انجیل رو برای غلاطیان بشارت داد، آنها ایمان آوردن بدون اینکه حتی شریعت رو بشناسن و روح القدس را دریافت کردن، حتی تو کلیسای غلاطیان، کارهای روح‌القدس هم دیده میشد ولی تو غیاب پولس، وقتی افراد دیگه‌ای اومدن، مشکل شروع شد.

   کلیساهای غلاطیه، با این تعالیم، منحرف شدن و چیزی نگذشت که این کلیساها، ایمان ساده‌اشون رو با کارهای شریعت و زندگی روزمره، عوض کردن. درگیر چیزهایی شدن که تمرکزشون از انجیل برداشته شد و واسه نجات پیدا کردن، مشغول انجام دادن کارهای سنتی و شریعت شدن.

   می‌خوام آیات ۱ تا ۵ از فصل ۳ رو بخونم:

    

   ای غلاطیان نادان، مرگ عیسی مسیح با چنان روشنی بیان شد كه گویی او در برابر چشمان شما مصلوب شده است. پس چه کسی شما را افسون کرده است؟ من از شما فقط یک سؤال دارم: آیا شما روح‌القدس را از راه انجام شریعت به دست آوردید یا از گوش دادن به انجیل و ایمان آوردن به آن؟ چطور می‌توانید تا به این اندازه احمق باشید؟ شما كه با قدرت روح‌القدس شروع کردید، آیا اکنون می‌خواهید با قدرت جسمانی خود به کمال برسید؟ آیا این‌ همه تجربیات شما بیهوده بوده است؟ تصوّر نمی‌کنم. آیا خدایی كه روح‌القدس را به شما می‌بخشد و در میان شما معجزه‌ها می‌کند، این کارها را به ‌خاطر اینکه احکام شریعت را بجا می‌آورید انجام می‌دهد؟ و یا به‌ سبب آنکه انجیل را شنیده و به آن ایمان دارید؟

    

   چطور ممکنه این نامه قرار باشه تو کلیساها مختلف با صدای بلند خونده بشه؟ این جدی‌ترین و تندترین نامه پولس به کلیساست. اگه همچین نامه‌ای دست من میرسید، شک داشتم که بخوام اونو جلوی جمع و تو کلیسا بخوانم تا همه بشنون. ولی موضوع اینه که این نشان میده غلاطیان چقدر راه رو اشتباه رفتن که کسی که باعث ایمان آنها شده، به آنها اینطوری هشدار میده تا شاید بیدار بشن.

   غلاطیان همه چیزش را تقریبا از دست داده بود. ایمان درستش به مسیح رو، نجاتشون را، وفاداری به انجیل و تعلیم درست را و اعتمادش را به کسی که انجیل را بهشون بشارت داده بود.

   فصل‌های ۱ و ۲، پولس دلائلش را برای رسول بودن به غلاطیان گفته بود و نشان داده که مثل سایر رسولان است و همینطور انجیلی که بشارت داده بود، مورد تائید سایر رسولان هم بود و تو فصل ۳ سعی میکنه که غلاطیان را به انجیل برگردانه چرا که شریعت‌گرا، کلیساهای غلاطیه رو با این تعالیمشون پر کرده بودن و ایمانداران زیادی تن به ختنه شدن داده بودن و کارهای شریعت را مثل یهودی‌ها نگه می‌داشتن.

   پولس می‌خواد غلاطیان رو یاد روزهای اول ایمان‌شون بندازه که وقتی به مسیح ایمان آوردند، بخاطر ایمانشان، بی‌گناه محسوب شدن، قبل از اینکه اصلاً کاری بخوان انجام بدن.

   افرادی که با روح تبدیل شده بودن، حالا ختنه کردن و شروع کردن به انجام دادن کارهای شریعت و این اتفاق تو کلیساهای آن منطقه هم رواج پیدا کرده. کلیساهای غلاطیان و مسیحیان آنجا، ایمان‌شون رو روحانی شروع کردن و با کارهای مذهبی و جسمی، ادامه دادن و خیلی زود شبیه یهودی‌ها شدند.

   کلیسایی که با روح شروع شد و الان داشت با جسم ادامه میداد!!

   ولی مشکل چیه؟ آیا ایمانداران مسیحی زیر شریعت نیستند و مجازند هر کاری دوست دارن انجام بدن؟

   مشکل تعلیمی که اینا گرفتند، اینه که هر چیزی بخواد بگه خون عیسی، برای نجات کافی نیست و واسه بدست آوردن نجات، باید به کارهایی دست زد، این کفر به مسیحه.

   ایمانداران هم اجازه ندارن گناه کنن، دروغ بگن، قتل کنن یا زنا یا هر گناهی که توی شریعت نوشته شده یا حتی نوشته نشده، موضوع اینه که ما به این نگاه می‌کنیم که کار مسیح برای نجات ما کافیه و اطاعت ما از روح‌القدس و ناراحت نکردن روح، نشانه این مطیع بودن و سرسپردگیه و کاری که این معلمین کرده بودن، این بود که بجای سر سپردگی به انجیل، کلیسا را سرسپرده به خودشان و شریعت کرده بودن.

   این مشکلیه که همیشه تو کلیسا وجود داشته که توصیه‌هایی بشه برای اینکه چطور میشه روحانی‌تر بود و چطور میشه به خدا نزدیک‌تر شد با دعا و روزه و …یا بگن که: اگر واقعاً می‌خواهی بی‌گناه باشی، یا نجات پیدا کنی، باید این کارها را انجام بدهی و شروع میکنن به وضع قوانین مختلف. حالا اگر هر روز فلان دعا رو بخونی، به چند نفر بشارت بدی، روزه بگیری، ده فصل از عهد جدید را بخوانی و هر روز دعای خاصی داشته باشی و اینطوری تو از کسی که این کارها را نمیکنه، مقدس‌ و عادل‌تری و شانس تو برای ورود تو به پادشاهی بیشتر از بقیه است، این چییه که درست نیست و ما مستعدیم که چنین چیزی را به ایمان خودمون و افراد اضافه کنیم و این اتفاقیه که تو کلیساهای غلاطیه افتاده.

   نگاهی که فیض رو بخواد از سمت مسیح، به سمت توانایی و تلاش خودمون بکشه، چیزی نیست که بتونه کمک کنه بلکه خطرناکه و به ضررمون تمام میشه و ممکنه ما را بجای اینکه به مسیح نزدیک کنه، خیلی دورتر کنه.

   کلیسای غلاطیه درگیر این نوع شریعت‌گرایی شدن، ممکنه روزی ما هم درگیر تعالیم و چیزهای انسانی بشیم که شاید حس خوبی بهمون بده، ولی واسه رابطه‌امون با خدا خوب نباشه.

   ما ختنه نمی‌کنیم و مثل یهودی‌ها لباس پاک و نجس یا قربانی و …. نداریم، ولی ممکنه واسه خودمون یا بقیه قوانینی وضع کرده باشیم که ما را هم شبیه شریعتگراها کرده باشه.

   بیاید به زندگیمون این هفته نگاه کنیم و ببینیم آیا چیزهایی هست که ما را از انجیل و نجات مسیح دور می‌کنه؟

   روز خوبی داشته باشید.

   برکت خدا با شما باشه.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا  #پولس  #رسول # شریعتگرا #مذهبی # ختنه #فیض #نجات #یهودی #برگشت_به_مذهب #مذهبی #دین #وفاداری_به_مسیح #وفاداری_به_انجیل #سرسپردگی

Published: 05/04/2024