Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 3:21-29
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 3:21-29  |  Galatians 3 : 21-29

   نص:

   آزادی در مسیح به دور از تبعیض

    

   آیا تا حالا بخاطر جنسیت‌ یا ملیت و نژادتون مورد تبعیض قرار گرفتید؟

   متاسفانه جواب آره هست و این تبعیض‌ها از بچه‌گی باهاشون بوده و ممکنه حتی خودمان هم رفتار تبعیض‌آمیز داشتیم یا هنوز هم داشته باشیم. جنسیت، رنگ پوست، کار، لحجه و هر چیز دیگه‌ای میتونه باعث تبعیض بشه و این تبعیض‌ها تو کتاب مقدس هم دیده میشن که چطور افراد بخاطر مرد یا زن بودنشون، یهودی و غیر یهودی یا حتی اهل اورشلیم بودن یا جلیل بودن و اسم گذاری روی رنگ پوست می‌تونه نشان‌دهنده این تبعیض‌ها باشه ولی میدانیم این تبعیض‌ها چیزی نبود که با اراده خدا سازگار باشه و با ورود گناه، همه چیز رنگ و شکل دیگه‌ای گرفت.

   ممکنه این تبعیض، چیزی بوده باشه که از بچه‌گی باهامون بوده باشه یا بخاطر تجربه‌هایی که به دست میاریم، ما در\یر این تبعیض‌ها باشیم ولی‌ این رفتارها، باعث میشه بین انسان‌ها فاصله ایجاد شه و عیسی میخواد که با وجود تفات‌هایی که داریم، بین ما دسته بندی و تفرقه نباشه چون همه ما که به عیسی ایمان داریم، فرزندان خدا هستیم و شبیه خدا آفریده شدیم.

   بزراید به آیات امروز برسیم و بعد باز هم در موردش صحبت میکنم.

   غلاطیان ۳: ۲۱ الی ۲۹

   بنابراین آیا شریعت با وعده‌های خدا سازگار نیست؟ ابداً! زیرا اگر شریعتی داده شده بود که قادر به بخشیدن حیات بود، البته نیکی مطلق نیز به وسیلهٔ شریعت میسّر می‌شد. امّا کلام خدا همه را اسیر گناه دانسته است تا برکت موعود که از راه ایمان به عیسی مسیح به دست می‌آید به ایمان داران عطا شود. امّا قبل از رسیدن دورهٔ ایمان، همهٔ ما محبوس و تحت تسلّط شریعت بودیم و در انتظار آن ایمانی كه در شُرُف ظهور بود به سر می‌بردیم. به این ترتیب شریعت دایهٔ ما بود که ما را به مسیح برساند تا به وسیلهٔ ایمان کاملاً نیک محسوب شویم، امّا چون اکنون دورهٔ ایمان رسیده است دیگر تحت مراقبت دایه نیستیم، زیرا ایمان باعث شد که همهٔ شما در اتحاد با مسیح عیسی فرزندان خدا باشید. شما که در اتحاد با مسیح تعمید گرفتید، هم‌فکر او شده‌اید. پس دیگر هیچ تفاوتی میان یهودی و غیر یهودی، برده و آزاد، مرد و زن وجود ندارد، زیرا همهٔ شما در اتحاد با عیسی مسیح یک هستید و اگر متعلّق به مسیح هستید، فرزند ابراهیم و مطابق وعدهٔ خدا، وارث او هستید.

   تا الان تو چند برنامه درباره شریعت صحبت کردیم و سعی میکنم که اینبار این بحث رو تو این فصل تمام کنیم ولی چیزی که هنوز درباره‌اش صحبت نکردم اینه که چرا اصلا باید شریعت بعد از وعده ابراهیم داده میشد یا آیا اصلا نیاز به شریعت بود؟

   ممکنه شما هم از افرادی شنیده باشید یا حس کرده باشید که شریعت، قوانین خشک و سختی بودن که توش اصلا نمیشد فیض رو دید، ولی اگه فقط یک قسمت از فیض تو شریعت را بخوام بگم همین دادن سیستم قربانی‌هاست تا شخص گناهکار پاک بشه و دیگه زیر گناه باقی نمونه و اینطوری از خشم خدا میتونه آزاد بشه و همینطور میشه نمونه‌های دیگه فیض رو هم تو شریعت دید و چیزی که درباره شریعت مهم بود اینه که وقتی خدا با ابراهیم عهد می‌بنده، ازش می‌خواد که ختنه کنه و این نشانه‌ای‌ باشه از عهد خدا با اون و فرزندانش و قول‌هایی هم مثل زمین یا برکت دادن به نسل‌های ابراهیم و ….  داده میشه.

   حالا اگه یهودی‌ها می‌خواستن فرزند خدا و نسل ابراهیم باشن، باید تفاوتی با دنیا و مردم دیگه باشه علی‌الخصوص تو زندگی و روابط اجتماعی.

   رابطه با خدا، نیاز به زندگی مقدس داشت چون با گناه نمیشد تو این رابطه بود. پس وقتی گناهی از کسی سر میزد، برای نگه داشتن این رابطه، نیاز به پاک شدن و قربانی بود، پس شریعت و سیستم قربانی‌ها داده میشه تا مردم بتونن تو رابطه با خدا باقی بمانن.

   پس داشتن شریعت نیاز بود بخاطر پاکی و رابطه با خدا، اما وقتی عیسی قربانی شد، بخاطر قربانی اون، ما پاک شدیم و تو این رابطه هستیم.

   پولس میگه مسیح پایان شریعت واسه کسائیه که ایمان دارند. یعنی شریعت، دیگه مبنای رابطه ما با خدا نیست بلکه رابطه ما با خدا بر مبنای ایمان ما به مسیح است نه شریعت. پس دیگه نیازی نیست که زیر همان قوانین زندگی کنیم.

   متاسفانه، تفاسیر علمای یهود، باعث شده بود که تو جامعه، همه به یک سطح و چشم دیده نشن، هر چند همه یهودیان از نسل ابراهیم بودن ولی جایگاهشون متفاوت بود. مثلاً جایگاه افراد، به میزان اطاعت‌شان از شریعت سنجیده میشد. برای اینکه فرزند خدا می‌بودید، باید شدیداً از شریعت اطاعت میکردید مثل کاتبان و فریسیان.

   یا تفاوت‌ها دیگه را بین سایر یهودیان هم میشد دید. مثلاً با اینکه زن و مرد در برابر خدا یک ارزش را دارن با وظیفه‌های متفاوت، باز هم این نا برابری‌ها بود. مثلاً بخشی از دعای روزانه بعضی از یهودیان این بود که شکر که من غیر یهودی، برده یا زن نیافریدی.

   واسه همین پولس تو آیه ۲۸، از همین دعا استفاده میکنه که بگه تو مسیح، فرقی بین نژاد یا ملیت‌ها نیست چون همه بخاطر مسیح، فرزند خدا هستن.

   این حرف، چیزی نبود که اصلا در امپراتوری روم یا ملت‌های دیگه نظیر داشته باشه. زمانی که همه جا مردم بر اساس نژاد یا ملیت‌اشون، زندگی یا درآمدشون با هم تمایز داشتن، این رفتار تو کلیسا، متفاوت‌ بود با هرجای دیگه و بخاطر همین بود که قشرهای مختلف، تو کلیسا دیده میشد که کنار هم بودن. گاهی باز هم این تفاوت‌ها دیده میشد که مثلاً یعقوب تو نامه‌اش در این باره هشدار میده یا کلیساهای امروز ممکنه درگیر این تبعیض‌ها بشن.

   تو مسیح، فرقی نداره نژاد یا جنسیت‌مون چیه چون تا زمانی که در مسیح هستیم، نه یهودی معنی میده نه یونانی، نه غلام و نه آزاد، نه مرد و نه زن و هیچ برتری وجود ندارد. این خلاف چیزیه که جامعه تو گوش مردم کرده بودن.

   حالا که ما در مسیح هستیم، می‌تونیم جا و هویت خودمون را پیدا کنیم که فرزند خدا هستیم.

   می‌تونیم خودمون رو تو خانواده الهی ببینیم چون در مسیح، ما با هم برادر و خواهر هستیم و این برکت بزرگیه که می‌تونیم تو یک خانواده بزرگ الهی با وجود تفاوت‌ها و وظایفی که داریم، جمع بشیم زیر یک اسم و آن هم مسیح هست.

   بزودی با فصل ۴ پیش شما برمیگردیم.

   روز بخیر و خداوند شما را برکت بده.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #ابراهیم  #موسی #نسل_ابراهیم #فیض  #شریعت #قانون #قدوسیت_خدا #دین #عهد_ابراهیم # وعده #عهد #پیمان #عادل_شمرده_شدگی #عدالت #پارسا #پارسایی#تبعیض #دسته_بندی #فرقه #یهودی #غیر_یهودی #غلام #آزاد #عادل_شمردگی #نژاد #lلیت #خانواده_الهی

Published: 17/05/2024