Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 4:1-7
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 4:1-7  |  Galatians 4 : 1-7

   نص:

   غلاطیان ۴: ۱ الی ۷

   Galatians 4: 1-7

   فرزندخواندگی در مسیح

    

   چند وقت پیش یکی از دوستام که حدود ۵۰ سالشه، بهم گفت که فرزند واقعی پدرش نیست و فرزند خوانده است. تا اون روز نمی‌دونستم که این مرد، تو خانواده‌ خودش بزرگ نشده ولی همیشه طوری از پدرش حرف میزد که هیچ وقت حس نکردم که نسبت خونی باهاش نداره.

   وقتی پدر ناتنی‌اش فوت شد، دوست من ارث کامل رو دریافت کرد همانطوری که سایر خانواده دریافت کردن با اینکه فرزند واقعی نبود، ولی قانوناً ارث برد و هیچ قانونی مانع ارث بردن اون نبود چون فرزند آن خانواده خوانده شده بود.

   ما هم بخاطر مسیح، تو یک خانواده قرار گرفتیم که این بخاطر پیوند خونی ما با مسیح نیست بلکه این برمی‌گرده به چیزی که کتاب مقدس از ۳۵۰۰ سال پیش داره به ما میگه که چطور وارد این خانواده شدیم و الان کی هستیم و چطور شد که فرزند خدا شدیم.

   ما فرزند خدا شدیم نه همان‌طوری که عیسی پسر خداست ولی باز هم این عالیه با این تفاوت که تو روابط انسانی، صرفاً زمانی میشه ارث برد که والدین فوت کنن ولی تو رابطه ما و خدا، ما روح‌القدس را دریافت می‌کنیم بدون اینکه احتیاج باشه دیگه مرگی در کار باشه.

   ما می‌تونیم خدا رو پدر یا بابا بگیم چون فرزند هستیم ولی هر کسی نمیتونه چون افرادی هستن که هنوز هم مثل یک غلام تو اسارت هستن حتی ممکنه مثل غلاطیان که آزاد شدن، اما هنوز مثل غلام و خدمتکار زندگی کنن نه مثل یک فرزند با اون اختیاراتش.

   بزارید غلاطیان ۴، آیات ۱ تا ۷ رو بخونم.

   مقصود من این است: تا زمانی‌ که وارث صغیر است اگرچه مالک همه دارایی پدر خود باشد، با یک غلام فرقی ندارد. او تا روزی كه پدرش معین کرده است، تحت مراقبت سرپرستان و قیّم‌ها به سر خواهد برد. ما نیز همین‌طور در دوران کودکی، غلامان عقاید بچگانه دنیوی بودیم، امّا وقتی زمان معیّن فرا رسید، خدا فرزند خود را كه از یک زن و در قید شریعت متولّد شده بود، فرستاد تا آزادی کسانی را كه در قید شریعت بودند، فراهم سازد و تا ما مقام فرزندی را به دست آوریم. خدا برای اثبات اینکه شما فرزندان او هستید، روح پسر خود را به قلبهای ما فرستاده است و این روح فریاد زده می‌گوید: «پدر، ای پدر.» پس تو دیگر برده نیستی؛ بلکه پسری و چون پسر هستی، خدا تو را وارث خود نیز ساخته است.

   ما دیدیم که با ایمان میشه نجات پیدا کرد نه با کارهای مذهبی و این نشان میده کسایی که هنوز زیر قید و بند شریعت هستند، مثل یک فرزند خردسال یا یک غلام می‌مونن که نمیتونن از ارث و میراثی که دارن، استفاده کنن مثل یهودیان که از پسری و ارث خودشون لذت کامل نتونستن ببرن.

   شریعت، با احکام و دستورات فراوان، با کاهنان، قربانی‌ها، مراسم پاک شدن، …. مثل باری بود گردن افراد که نمیتونستن آزادانه به پدر دسترسی داشته باشن و این وضعیت را باید تحمل می‌کردند و تا زمانی که خدا معین کرده بود و همچنان زیر سرپرستی شریعت می‌موندن.

   یهودیان یا مسیحیان زیر شریعت، هر چند در اصل و تو آینده فرزندان و وارثان قرار بود باشن، اما در واقع در وضعیت‌شون مثل کودک زیر سن یا غلام بودند و بخاطر همین آزادی بیش از یک غلام رو نداشتند در حالی که با آمدن مسیح، وقتش رسید که بتونن آزاد شن ولی ناراحت کننده است که کلیسای غلاطیه سعی میکنه باز مثل یک غلام نه یک فرزند بدون هیچ اختیار و آزادی رفتار کنه.

   فصل‌های گذشته دیدیم که خدا ابراهیم رو انتخاب میکنه و بعد قوم اسرائیل انتخاب میشه و شریعت‌اش را به آنها میده و قوم اسرائیل وظیفه داشت که برای ارتباط با خدا، زندگی مقدسی داشته باشه.

   ولی وقتی شریعت نشان داد که ممکن نیست کسی بخاطر اطاعت نصفه نیمه جلوی خدا پارسا و بی‌گناه شناخته شه، تو اون وقت، مسیح را واسه نجات انسان‌ها میفرسته.

   وقتی آیه ۴ درباره زمان معین میگه، دلائل مختلفی داشت که چرا این زمان، زمان معین شده بود.

   قبل از هر چیز، وضعیت روحانی مردم، خیلی خاص بود. یهودیان سرخورده شده بودن بخاطر شرایط روحانی‌شون و سال‌ها بود که دیگه نبی ظهور نکرده بود و شرایط اجتماعی و سیاسی یهودیان هم اصلا خوب نبود و اقوام دیگه هم، از خدایان و بت‌هاشان به ستوه اومده بودن. خدایانی که رفتارهای غیر اخلاقی داشتند و از مردمی که آنها را می‌پرستیدند، محافظت نمی‌کردند و دین‌ها و فلسفه هم نتونسته بودن به نیازهای روحی‌اشون جواب بده.

   از طرف دیگه، کل امپراتوری روم، از لحاظ سیاسی، به صلح و آرامش نسبی رسیده بود و راه‌‌هایی که روم ساخته بود، افراد رو کمک می‌کرد که بدون ترس، به راحتی سفر کنند.

   موضوع مهم دیگه این بود که زبان یونانی، زبان مشترک مردم بود که می‌توانستند ازش برای ارتباط برقرار کردن استفاده کنن.

   این‌ها بخشی از دلائلی بود که چرا خدا عیسی را ۲۰۰۰ سال پیش فرستاد نه قبل تر یا بعدتر و امروز ما می‌توینم مثل یهودیان که به عنوان قوم خدا برکت گرفتند یا صاحب زمین و شریعت خدا و …. بودن، ما هم وارث برکت‌های خدا بشیم مثل فرزند خواندگی، روح‌القدس و نجات پیدا کردن، آزادی از ترس مرگ وگناه و داشتن رابطه با خدا، …. چیزی که تا قبل از عیسی ممکن نبود.

   نامه افس‌ ۱: ۱۴ میگه که روح‌القدس بیعانه ارث ما هستش و روزی قراره صاحب تمام برکات و آزادی‌ها در حضور خدا باشیم و مثل یک فرزند، از تمامی اختیارات پسر و دختر خدا استفاده کنیم.

   خدا به همه شما برکت بده.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyhbpNCwyvva-yH1gwFNw1w/videos

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #فیض #شریعت #قانون #قدوسیت_خدا #دین #عدالت #پارسا #پارسایی #یهودی #غیر_یهودی #غلام #آزاد #خانواده_الهی #فرزند_خواندگی #ارث #میراث

Published: 24/05/2024