Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 4:8-11
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 4:8-11  |  Galatians 4 : 8-11

   نص:

   غلاطیان ۴: ۸ الی ۱۱

   Galatians 4: 8-11

   رسوم و سنت‌های کلیسا، آره یا نه؟!

   ممکنه شما هم مثل من فیلم‌هایی دیده باشید که چطور بومیان امریکا یا افریقایی،‌ واسه آمدن باران یا دانستن خواست خدایانشان، شروع میکردن به چرخید دور آتش یا انجام دادن رسم و رسوم قبیله‌اشون و حتی بعضی وقت‌ها اعتقاد داشتن که بخاطر کم توجهی به رسوم، یکسری اتفاقات بد افتاده، بعد لباس‌های خاصشون می‌پوشیدن و شروع میکردن به قربانی کردن و دعا کردن.

   این کارها، شبیه چیزیه که تو کلیسای غلاطیه افتاده. اعضای کلیسای غلاطیه که قبلاً بت‌پرست بودند، وقتی مسیحی شدن، با اومدن تعالیم جدید، شروع کردن به نگه داشتن شبات و انجام دادن کارهای مختلف تو روزهای مختلف تا بتونن در رابطه با خدا باقی بمونن.

   بزارید بخش امروز از غلاطیان ۴: ۸ الی ۱۱ را بخوانم.

   در گذشته به علّت اینکه خدای حقیقی را نشناخته بودید، خدایانی را كه وجود حقیقی نداشتند، بندگی می‌کردید. امّا اکنون كه خدا را می‌شناسید ـ ‌بهتر بگویم خدا شما را می‌شناسد ـ چگونه می‌توانید دوباره به سوی ارواح ناچیز و پست برگردید؟ چرا مایلید دوباره بردگان آن ارواح شوید؟ روزها، ماهها، فصل ها و سالهای مخصوصی را نگاه می‌دارید. می‌ترسم تمام زحماتی را كه تاكنون برای شما کشیده‌ام به هَدَر رفته باشد.

   شاید این یکی از بزرگترین درد کسائی باشه که دارن خدمت میکنن و زحمت زیادی برای کسی یا گروهی کشیدن و ببینن که ظاهراً زحمتشون داره نتیجه میده ولی ناگهان، همه چیز عوض میشه.

   لوتر میگه: این حرف‌های پولس، ‌اشک آن را جاری کرده بود. موضوع رد کردن پولس نیست یا چطور کلیسا بخاطر معلمین جدید، پولس را کنار میزارن بلکه خطر بزرگ اینه که کلیسا با این تعالیم، نه فقط تلاش‌های پولس برای غلاطیان داره نابود میکنه بلکه ایمانشان در خطره.

   این موضوع، چیز ساده‌ و پیش و پا افتاده‌ای نیست چون پولس که داشته درباره نجات صحبت میکرده، ناگهان بحث‌اش را متوقف میکنه و سعی میکنه تا غلاطیان رو یاد گذشته‌اشون بندازه که برای داشتن رابطه با خدا یا خدایانشان، مجبور به چه تلاش‌هایی بودن که عیسی، آنها را از این اسارت‌ آزاد کرد و حالا بعد از مدتی، باز دارن به اسارت‌های قبلی‌ به شکل دیگه‌ای، این بار با یهودیت برمی‌گردن.

   این خطر چیزی نبود که فقط مختص کلیسای اولیه بوده باشه که به کتاب مقدس یا عهد جدید دسترسی نداشتن. این اتفاق تو هر دوره‌ای تو کلیسا برای ایمانداران میتونه بیفته زمانی که از کتاب مقدس فاصله می‌گیرن و شروع میکنن به نگه داشتن رسوم و سنت‌های کلیسایی، چیزی که جای رابطه آزاد با خدا اونها را به اسارت میکشونه.

   ما می‌خونیم که عیسی از شاگردان میخواد که ۲ رسم را نگه دارن تا بازگشت عیسی. یکی شام خداوند یا عشای ربانی و بعدی تعمید، ولی تو ۲۰ قرن تاریخ کلیسا، سنت‌های مختلفی وارد کلیسا شدن که حتی فجایع زیادی هم به بار آوردن چرا که عمل نکردن به آنها، برابر بود با رد کردن اقتدار کلیسا یا تعالیم پدران کلیسا.

   پوشیدن لباس‌های خاص، خوردن غذاهای مخصوص، نگه‌داشتن بعضی روزها و آئین‌ها و … چیزیه که امروز هم تو کلیساهای مختلف می‌بینیم که اگر رعایت نشن یا کوچکترین تغییری داده بشن، ممکنه افراد به ارتکاب گناه یا جرم محکوم بشن.

   و یکی از مهمترین کارهایی که لوتر، جلوش ایستاد و بعد شعار کلیسای پروتستان این بود که هر سنت و تعلیمی که تو کتاب مقدس وجود نداره، باید از کلیسا حذف بشه و مرجع هر کاری تو کلیسا، فقط کتاب مقدس هست.

   تاریخ کلیسا نشان میده که این اضافه کردن رسوم به مسیحیت، نه تنها لزومی ندارد بلکه خطرناکه چرا که کلیسا به انحراف کشیده میشه.

   این قسمت کوتاه بود ولی دوست دارم دعوتتون کنم به کلیسا یا مشارکتی که دارید، فکر کنید که آیا چیزی هست که به مرور تبدیل به سنت و رسم شده باشه؟

   براتون روز خوبی را آرزو میکنم.

   Social Media:

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCyhbpNCwyvva-yH1gwFNw1w/videos

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی #مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #کلیسا #فیض #شریعت #قانون #یهودی #غیر_یهودی #غلام #آزاد #خانواده_الهی #سنت #رسم #آئین #شام_خداوند #عشای_ربانی #شام_آخر #تعمید #لوتر #پروتستان

Published: 31/05/2024