Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 1:1-5
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 1:1-5  |  Galatians 1 : 1-5

   نص:

   تا حالا به این فکر کردی که عیسی ممکنه تو رو واسه چه خدمتی خونده باشه؟ ممکنه تو خدمت باشی و یا اینکه قرار باشه خدمت جدیدی رو بزودی شروع کنی یا اینکه ممکنه که واقعاً ندونی که خدمتی هست که قرار باشه تو انجام بدی؟

   تو افسسیان ۴ میگه خدا به هر یک از ما، بر حسب سخاوت و بخشایش مسیح عطیه خاصی بخشیده است. این یک بذریه که تو همه مسیحیان کاشته  داره و ممکنه افراد چه به صورت رسمی یا غیر رسمی تو کلیسا یا خارج از کلیسا به خدمت یا خدماتی مشغول باشن چون این هدیه‌ایه که به همه ما داده شده.

   حالا میدانی این هدیه واسه تو چیه؟ میدونی یا هنوز نه؟

   وقتی که ۲۱ سالم بود، خداوند من رو به خدمت خواند.

   چیزی که خداوند گفت، کسی نشنید، به چشم کسی نیومد، ولی وقتی چند سال بعد تو گروهی داشتم خدمت کوچیکی میکردم، آن وقت خادمینی بودن که این خدمت رو دیدن که تائید کردن و عده‌ای هم موافق نبودن.

   ممکنه این شرایط امروز تو بوده باشه یا اینکه نه، ولی این اتفاقی بود که برای پولس هم افتاد. به استان‌ها و شهرهای مختلف رفت، از خدمتش کلیساهای مختلفی به وجود آمدن، خادمینی شروع به خدمت تو اون کلیساها کردن و عده‌ای سعی کردن که خدمت و تعالیمش را از بین ببرند یا عوضش کنن.

   این اتفاقی بود که تو کلیساهای غلاطیه هم میفته. مدت‌ها بعد از تاسیس این کلیساها، عده‌ای وارد کلیساها میشن و خدمت و رسالت پولس را به کل انکار میکنن و حتی انجیلی که اون به غلاطیان بشارت داده بود و اونا ایمان آورده بودن.

   اینجاست که پولس دست به کار میشه و شروع میکنه به نوشتن این نامه:

   از آیات ۱ تا ۵ رو میخونم:

   ۱ از طرف پولس رسول كه رسالت خود را نه از جانب انسان و نه به وسیلهٔ کسی بلکه از طرف عیسی مسیح و خدای پدر که مسیح را پس از مرگ زنده گردانید، به دست آورد ۲ تمام ایماندارانی كه با من هستند به کلیساهای غلاطیه درود می‌فرستند.

   ۳ فیض و آرامش خدا، پدر ما و عیسی مسیح خداوند بر شما باد.

   ۴ همان عیسی كه جان خود را برای گناهان ما داد تا طبق ارادهٔ پدر ما خدا، ما را از این زمانهٔ شریر برهاند.

    ۵ خدا را تا به ابد جلال باد! آمین.

   پولس میدونست کی اونو به خدمت خونده، واسه همین این جرات رو داشت که به غلاطیان نامه بنویسه، تعلیم‌شون بده و یا حتی توبیخ‌شون کنه. این خدمت پولس بود که بشارت بده، تعلیم بده و بنا کنه.

   و از طرف کسائی که وارد کلیسای غلاطیه میشن، تعدادی اتهام به پولس زده میشه. یکی‌اش اینه که تو انتخاب رسولان نیستی، دومی اینه که تو رو رسولان نفرستادن و همینطور انجیلی که موعظه و تعلیم میدی، انجیل درستی نیست.

   اگه ابتدای کتاب اعمال رسولان رو یادتون باشه، رسولان برای انتخاب شاگرد دوازدهم جای یهودای خائن، شروطی را میزارن که چه کسی شرایط اینو داره که جای یهودا، رسول دوازدهم باشه. این شروط این بود که اون شخص باید از اول خدمت عیسی همراه عیسی می‌بود و همینطور شاهد مرگ و زنده شدن عیسی باشه و بنظر پولس این ۲ شرط رو نداشت.

   تو فصل ۹ اعمال میبینیم که عیسی، مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای پولس را برای خدمت خودش میخونه پس مهم نیست که انسانی اون را تائید کرده باشه یا فرستاده باشه.

   در واقع، خدمت پولس بالاتر از خدمت متیاس‌ه که توسط رسولان به عنوان رسول دوازدهم انتخاب میشه. چون وقتی در آسمان است، پولس را به خدمت میخونه و این چیزیه که پولس میگه: واسه من اهمیتی نداره که جز اون ۱۲ نفر نبودم، میدانم خدمتم چیه و آن را انجام میدم چون من مستقیم به خداوند قراره پاسخ بدم.

   و اگه بخوایم درست به کتاب مقدس نگاه کنیم می‌بینیم که پولس تائیدیه کلیسا را هم داشت.  زمانی که توبه میکنه، مدتی بعد به کلیسای اورشلیم میره و رسولان رو ملاقات میکنه و در کنار آنها به خدمت مشغول میشه. پس اون هم توسط رسولان هم تائید شده بود و این اتهاماتی که به پولس زده میشد، اتهامات بی ‌اساسی بود.

   خدمتی که خداوند به ما می‌سپاره، خیلی خوبه که توسط افرادی که روحانی و خدا ترس و با تجربه هستن، تائید بشه، ولی مهمتر از اینکه کلیسا یا خادمی، شما را به خدمت بخونه، اینه که خداوند شما را برای اون خدمت خونده باشه و مسح کرده باشه.

   ممکنه حس کنیم که لایقش نیستیم یا بگیم که خداوندا من آماده نیستم یا نمیتونم خداوند از همین افرادی که فروتن هستن، استفاده میکنه برای کارهای بزرگش. برادر اندرو، موسس سازمان  Opendoors که کتاب‌‌مقدس را به خیلی از کشورهای که کتاب مقدس توشون ممنوع بود، به صورت غیرقانونی وارد میکرد، می‌گفت که خدا از افراد عادی استفاده میکنه تا جهان را تغییر بدن.

   مهم نیست داری یک نفر رو خدمت میکنی یا صد نفر رو، مهم اینه که کاری که داری میکنی، چیزی باشه که خداوند ازت خواسته. خدا تو را واسه این خدمت خواسته پس محکم سر جای خودت وایسا چون تو خادم و فرزند خدا هستی و این کاریه که خداوند ازت خواسته تا انجام بدی.

   فکر میکنم این حسی بود که پولس، وقتی داشت این نامه را به کلیساهای غلاطیه مینوشت. از خوندگی خودش برای خدمت اطمینان داشت که میگه رسول، نه از جانب انسان، نه به وسیله انسان بلکه به عیسی مسیح و خدای پدر که او را از مردگان برخیزانید.

   مرسی که تا اینجا باهام بودید و میخوام مثل پولس، تو آیات پایانی که خواندم، شما را با فیض و سلامتی خدا برکت بدم.

   روزتون بخیر باشه تا هفته آینده که باز میهمان شما بشیم.

   Social Media

    

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Facebook: https://www.facebook.com/kalameyehaya

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #انجیل #پولس #رسول #شاگردان #حواریون #اتهام #اتهامات #اتهام_به_پولس #برادر_اندرو #متیاس #خواندگی #Opendoors

Published: 02/02/2024