Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: Galatians 1:6-10
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • Galatians 1:6-10  |  Galatians 1 : 6-10

   نص:

   یک اتفاقی افتاده که شما مجبورید خیلی سریع یکاری کنید. عکس‌العملتون چیه؟

   آیا وقتتون رو با اصلاح کردن صورت یا تموم کردن غذا هدر میدید یا سعی می‌کنین که مشکل رو حل کنید یا از جایی کمک بگیرید؟

   این کاریه که پولس برای غلاطیان کرد، دست به کار شد و براشون نامه نوشت. وضعیت به حدی جدی بود که باید بهشون هشدار میداد چرا که تو خطر منحرف شدن از انجیل بودن.

   احتمالا این نامه جز اولین نامه‌های پولس بود و چیزی که تو این نامه می‌خونیم، چیزی نیست که شبیه بقیه نامه‌هایی باشه که پولس نوشته و اصلا نمی‌بینیم توش بخواد کلیساهای غلاطیه رو تشویق کنه.

   بزارید آیات ۱: ۶ ـ۱۰ را بخونیم:

   من از این تعجّب می‌کنم كه شما به این زودی از آن کسی که شما را به فیض مسیح دعوت کرده است روی‌گردان شده‌اید و اکنون از انجیل دیگری پیروی می‌کنید! (درصورتی که انجیل دیگری وجود ندارد) امّا عدّه‌ای هستند که می‌خواهند شما را مضطرب سازند و انجیل مسیح را تحریف نمایند. حتّی اگر ما یا فرشته‌ای از آسمان، انجیلی غیر از آنچه ما اعلام کردیم بیاورد، بر او لعنت باد! چنانکه قبلاً گفته بودم باز هم تکرار می‌کنم: «هر کسی که انجیلی غیر از آنچه پذیرفتید، بیاورد بر او لعنت باد!» آیا این سخن می‌رساند که من رضایت آدمیان را می‌خواهم؟ خیر! من فقط رضایت خدا را می‌خواهم. آیا قصدم خشنود ساختن مردم است؟ اگر تاکنون قصدم این بود خادم مسیح نمی‌بودم!

   همونطوری که تو این متن شنیدیم، کلیسا از انجیل واقعی دست کشیده و به سمت دیگه‌ای کشیده شده. ممکنه پیامی جدیدی که به غلاطیان موعظه شده بود، هنوز هم شباهت زیادی به انجیل داشت ولی بخش‌هایی از اون، چیزی نبود که با انجیل یکی باشه.

   مشکل این نبود که به عیسی ایمان نداشتن یا کار نجات عیسی را انکار میکردن، مشکل این بود که این معلمین  تعلیم میدادن بدون یهودی شدن و بدون نگه داشتن رسوم و سنت‌های یهودیا، نمیشه فقط با کفاره مسیح نجات پیدا کرد و این خبر خوش انجیل نبود بلکه یک دروغ بود که کلیسا را به انحراف و اسارت کشیده بود.

   و با این تعلیم، آنها پولس را متهم میکردن که تو برای رضایت مردم و تحت تاثیر قرار دادنشون، انجیلی را موعظه میکنی که انجیل کامل نیست و غیر یهودیان فقط وقتی نجات پیدا میکنن که مثل یهودیا ختنه شن و رسوم را نگه دارن. پس نجات غیر یهودیا توسط انجام شریعت و کفاره مسیح اتفاق میفتاد.

   پس خطر اصلی عوض شدن انجیله که اونا می‌گفتن نجات توسط فیض و شریعت نه فقط انجیل. ما می‌دانیم که انجیل باعث آزادی میشه و پیامی که این افراد موعظه می‌کردن باعث به اسارت و طبیعتاً لعنت شریعت میشد و پولس کاملاً این تعلیم را رد میکنه.

   فرقی نداره که من یا شما کجا یا چه زمانی زندگی می‌کنیم،‌همیشه افرادی وجود دارن که تعلیم بدن برای مسیحی بودن باید حتما اینکارها را انجام بدی و رسم یا سنت‌هایی رو نگه داری.

   این خطر چیزیه که واسه ایمانداران بوده و هنوز هم وجود داره چرا که کار عیسی را کم اهمیت و ضعیف نشان میده و نگه داشتن رسوم و سنت‌ها، برخلاف انجیل که آزاد میکنه، سنت‌ها با خودشون اسارت و محکومیت را میاره.

   خطر دیگه‌ای که در کمین کلیساهای امروزیه، خطر تعالیم سطحیه که تو افراد انجیل کامل رو موعظه نکنن یا کلیسایی اینقدر شبیه دنیا شده باشن که نشه فرقش را با دنیا حس کرد و ممکنه اونجا اعضایی باشن که در گناه زندگی کنن و کلیسا فقط بهشون حس خوب بده و هیچ‌وقت اونا را دعوت به توبه نکنه.

   پر بودن کلیسا، همیشه دلیلی برای سالم بودن کلیسا نیست مثلا اینو ما می‌تونیم تو ۱ قرنتیان ببینیم که چه اتفاقاتی افتاده و کلیسا، کلیسای سالمی نبوده با اینکه توش عطایا هم زیاد دیده میشد و خادمین باید برای اصلاح کلیسا دست بکار بشن.

   ممکنه خوشایند نباشه یا حتی برای کلیسا دردناک باشه ولی محبت واقعی، مثل نامه پولس، همیشه تشویق‌آمیز نیست و گاهی تادئب یا هشدار، دلیل محبت واقعی است.

   همونطوری که به پولس اتهام‌های مختلف زده میشد، ممکن هست این اتهام‌ها به ما یا کلیسایی که سعی میکنه تو ترس یا شناخت خدا رفتار کنه، زده شه یا حتی ممکن هم هست این اتهامات درست باشن و گروه یا افرادی باشن که برای رضایت کلیسا، از موعظه انجیل دست بردارن.

   همونطوری که پولس تو آیه ۷ میگه، عده زیادی نبودن که این نوع تعالیم را به کلیسا تحمیل کرده بودن ولی اونا اثر خودشان را گذاشته بودن و من هم فکر میکنم ما هم نمی‌تونیم همه را به این چشم نگاه کنیم که افراد دور و بر ما، افراد صادقی نیستن یا معلمین دروغین هستن و ما نباید همچین قضاوتی نسبت به هر کسی داشته باشیم چرا که هیچ کلیسایی سالم ۱۰۰ درصد نیست و هر کلیسایی ایرادات خودش را داره. بدون شک، اگه ایرادات جدی باشه و تعالیم غلطی باشه، روزی این تعالیم غلط ثمره خودش را نشان میده و من ایمان دارم که خداوند و انجیل حقیقی باقی میمونن و پیروز می‌شوند.

   پس می‌خوام شما را تشویق کنم که هوشیار باشید و تعالیمی که می‌شنوید را با کلام خدا مقایسه کنید، هر چیز خوب و نیکو رو بپذیرید و هر چیزی که در برابر کلام خدا، نادرست هست را کنار بگذارید.

   روزی نتیجه این استقامت و تلاش‌ها را خواهید دید فقط کافیه که وفادار باشید به خداوند و انجیل عیسی که ما را از هر اسارتی آزاد کرده، همانطوری که کارش را تو زندگی‌مون دیدیم و تجربه کردیم و این انجیل قدرت داره که ما را برای روزی که قراره در جلوی خداوند بایستیم، حفظ کنه.

   سعی میکنیم هفته آینده بیشتر به این نگاه کنیم که انجیل از دید کتاب مقدس چیه.

   شما رو به دستان خداوند می‌سپارم، تا بعد.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #انجیل #انجیل_کامل #انجیل_عیسی #پولس #معلمین_دروغین #تعلیم_اشتباه #تعلیم_غلط #تعالیم_اشتباه #اتهام #اتهامات #اتهام_به_پولس #سنت #رسوم #کلیسا #خادم #خادمین #کشیش #کشیشان #شبان #شبانان

Published: 09/02/2024