Listen now for free

Book of Mark

حدود ۹۰ درصد از مرقس، تو متی و لوقا اومده که اصطلاحاً بهشون اناجیل همنظر میگن و بخاطر همین، خیلی از محققای کتاب‌مقدس اعتقاد دارن که چون تقریباً تمام مرقس تو بقیه اناجیل اومده، احتمالاً، مرقس، اولین انجیلی بوده که نوشته شده، هر چند تا قرن ۱۹ بیشتر باور داشتن که متی، اولین انجیل بوده.

از بین بقیه انجیل نویسا، اسم مرقس بیشتر تو عهد جدید ذکر شده و بعد از اناجیل، تو اعمال رسولان و بعد تو نامه‌های پولس و پطرس، اسمش رو می‌بینیم.

 • Episode: Mark 14:22-26, Part 2
 • View all episodes: Book of Mark
   • 01
   • Mark 14:22-26, Part 2  |  Book of Mark 14 : 22-26

   نص:

   این بخش دوم از فصح و شام آخره و اگه پادکست قبلی را گوش نکردید، پیشنهاد میکنم قسمت قبلی را اول بشنوید.

   تا الان درباره ۲ جام و روشی که یهودیان شام فصح رو برگزار میکنن، صحبت کردم، ۲ جام بعدی و مابقی این سنت رو ادامه میدم که چطور قدم به قدم این سنت داشت درمورد قربانی شدن عیسی و درد و رنجش صحبت میکرد.

   تو انجیل یوحنا، زمانی که یحیی، عیسی را می‌بینه، اونو بره‌ی خدا صدا میزنه که گناه جهان را برمیدارد و امروز قراره دقیقتر ببینیم چطور این به عیسی مربوط میشد.

   تو قدم یازدهم شام فصح (صافوون)، همان نانی که پنهان شده بود (آفیکومان)، میارن و از پارچه کتان بیرونش میکنن که این نمادی از زنده شدن و رستاخیر مسیح است و اینجا جاییه که عیسی میگه این بدن من است که برای گناهان شما پاره میشود.

   اگر نان فطیر یا ماتزا رو برای شام فصح دیده باشید، نانیه که نازکه و با خط‌های عمودی که سوراخ‌های ریزی داره که این نماد شلاق‌ و شکنجه‌ایه که عیسی میشه. پس وقتی عیسی میگه این بدنه منه که برای شما داده میشه، حتی شکل ظاهری نان هم داشت به رنج‌های عیسی اشاره میکرد.

   تو قدم دوازدهم، جام سوم (جام رستگاری) پر میشود و افراد مینوشند. عیسی اینجا میگه که این خون من که برای گناهان شما ریخته میشه. تو کلیسا، موقعی که داریم شام خداوند رو میخوریم، در واقع این جام سومه فصح که عیسی نوشید و ازش به عنوان خون خودش یاد کرد.

   رسمی که یهودیان ۱۵۰۰ سال نگهش میداشتن و هرگونه بی‌احترامی، باعث تنبیه یا اخراج اون شخص میشد، عیسی، میاد و ترتیب جملات و کلمات را عوض میکنه که معنی تازه‌ای به فصح میده.

   ماتزا، نان بدون خمیر مایه رو میگیره و این کلمات رو اضافه میکنه که این بدن من است که برای شما شکسته میشه، همه شما از این بخورید.

   بعد جام را میگیره و بجای اینکه بگه این جام، نشاندهنده خون بره قربانیه، گفت این خون من است که برای گناهان شما ریخته میشه.

   این فصح جدیده که غضب و خشم خدا بر مسیح می‌آید و رحمت خدا بر مسیحیان میآید. این عهد جدیدیه که خدا با انسان‌ها توسط عیسی میبنده و با خون اون مهر میکنه.

   یهودیان، بعد از جام سوم، مزمور ۱۱۶ـ ۱۱۸ را میخوانند.

   مزمور ۱۱۸ میگه سنگی که معماران رد کردند، سنگ اصلی شد که پیشگویی از رد شدن مسیح توسط رهبران دینی قوم اسرائیل بوده. قبلا یکبار دیگه تو اولین پادکست فصل ۱۲ درباره این آیه صحبت کردم.

   بعد از خواندن سرود عید فصح، آنها به کوه زیتون رفتند. اینجا آیه ۲۶ هستش و بنظر میاد عیسی جام ۴رم را نخورد و قبل از آن دستگیر میشود. تو اناجیل نمی‌بینیم که عیسی جام ۴رم رو هم نوشیده باشه. معمولاً یهودیان بعد از نوشیدن جام چهارم، دعا میکنن که خداوند، از فصحی که برگزار کردن، راضی باشه و به هم میگن که: سال بعد تو اورشلیم، منظورشون اینه که به امید خدا، سال دیگه مسیح سلطنت‌اش رو تو اورشلیم شروع کنه و آنجا فصح را جشن بگیرن.

   بعضی از مفسرها میگن وقتی عیسی به پدر میگوید اگر ممکن است این جام از من بگذرد شرابیه که وقتی روی صلیب هست، بهش داده میشه.

   این خلاصه نسبتاً سریعی بود از چگونگی برگزاری عید فصح ولی یه نکته خیلی مهمی در مورد قربانی فصح که مدتی قبل بود اینو فهمیدم.

   تا پیش از سال ۷۰ میلادی که معبد وجود داشت، شبی که یهودیان شام فصح رو میخوردن، فردای آن روز کاهنان باید قربانی فصح را به خداوند تقدیم میکردند و ساعت تقدیم کردن این قربانی، ساعت ۹ صبح بود و این ساعت خیلی مهمه چرا که دقیقاً تو همان ساعته که مرقس تو فصل ۱۵:‌ ۲۵ میگه که عیسی مصلوب میشه. دقیقا تو همان ساعته که خدا اجازه میده بره خدا برای گناه، قربانی بشه تا عدالت و محبتش رو به افرادی که بهش ایمان میارن، ببخشه.

   قربانی فصح، نان فطیر و مراسم شام فصح، همه از قربانی شدن عیسی به صورت سمبلیک صحبت میکرد و ۱ قرنتیان ۵:‌ ۷ میگه: مسیح، برۀ پِسَخ ما، قربانی شده است.

   بزارید یه بار دیگه این چهار جام رو اسم ببرم. این ۴ جام‌، نشاندهنده تحقق وعده خدا از کتاب خروج ۶: ۶ هستش.

   ۱ـ کادوش یا جام تقدیس (Sanctification) : هنگام نوشیدن جام تقدیس می خوانند: “تو را از مصر بیرون خواهم آورد.

   ۲ـ ماگید یا جام رهایی (Deliverance) : شما را از بندگی ایشان رهایی میدهم.

   ۳ـ بیرکت هامازون جام بازخرید (Redemption) : شما را نجات میدهم.

   ۴ـ هلیل یا جام ستایش (Praise) : شما، قوم من میشوید.

   این ۴ جام و شام فصح، به یهودیان یادآور میشد که از زیر مشقت مصری‌ها بیرون آمدن و خداوند آنها را از بندگی نجات داد و آنها را خرید و به عنوان قوم خودش پذیرفت، امروز مائیم که بواسطه کار عیسی، از زندگی تو گناه بیرون اومدیم، از اسارت گناه آزاد شدیم، عیسی بهای گناه ما را پرداخت و ما را قوم خاص خودش کرد.

   همانطور که خون بره عید فصح، بنی اسرائیل و مصریانی که ایمان آورده بودن رو پوشید، خون عیسی، امروز یهودیان و غیریهودیان ایماندار رو می پوشونه و این برکت بزرگیه که میتونیم توسط مسیح و قربانی شدنش تجربه‌ کنیم.

   شما را به دستان خداوند می‌سپارم، روز خوش

Published: 18/08/2023