Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: پولس و خدمت او
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • پولس و خدمت او  |  Galatians 1

   نص:

   پولس و خدمت او

   فکر میکنم که اگه زندگی پولس رو یکبار دیگه از نو نگاه کنیم، یا دیدگاه الاهیاتی‌اش رو بدونیم، خیلی ‌راحت‌تر می‌تونیم نامه‌های اون رو به کلیساها درک کنیم.

   ممکنه بعضی از چالش‌هایی که پولس و کلیسا داشتن، دیگه امروز برای کلیسا چالش نباشه مثلا موضوع ختنه و خوردن یا نخوردن گوشت قربانی ولی موضوعاتی توش اشاره شده که هنوز هم بعد از ۲۰ قرن، کلیسا باهاش درگیره مثل خدمت  خانم‌ها در کلیسا.

   واسه همین امروز به زندگی پولس و خدمتش یک نگاه کلی بندازیم.

   اگه یادتون باشه، شائول یا پولس یهودی بود که تو شهر طرسوس تو جنوب ترکیه به دنیا آمد و بخاطر خانواده‌اش، این امتیاز را داشت که شهروند روم باشه (اعمال ۲۲: ۲۳). از قبیله بنیامین بوده  (فیلیپیان ۳: ۵) و احتمالا تو دوران نوجوانی یا جوانی به اورشلیم میاد (۲۲: ۳) و زیر دست غمالائیل تحصیل میکنه. تو عهد جدید، اشاره کمی به غمالائیل میشه و اون یکی از اعضای شورای سنهدرین یا شورای مذهبی یهودیان بود که با کشتن شاگردان عیسی، مخالفت میکنه و میگه: نباید جلوی کار خدا ایستاد و تو تلمود چیزی درباره این شخص نوشته شده که می‌بینیم که شخص مهم و مطرحی بوده:  تلمود میگه که: وقتی غمالائیل فوت کرد، توجه به تورات متوقف شد و پاکی و تقوا از بین رفت. این شخص مهمی تو مذهب و فرهنگ یهود بود و پولس شاگرد او بود.

   بخاطر تحصیلات پولس، اون توانست که بین سنهدرین نفوذ داشته باشه که با این نفوذ، میتونه نامه‌ای داشته باشه که مسیحیان را در هرجایی که پیدا کنه، بازداشت کنه و به اورشلیم بیاره.

   عامل اصلی شکنجه و جفا به مسیحیان، کاهن اعظم و صدوقیان بودن که به زندگی بعد از مرگ، ایمان نداشتن ولی پولس که یک فریسی بود و به زندگی بعد از مرگ و قیامت مردگان ایمان داشت، حاضر میشه وسیله‌ای باشه تو دست صدوقیان. بدون شک این اختلاف الهیاتی، یک چالش برای پولس بود و پذیرش عیسی مصلوب به عنوان مسیح، براش غیر قابل تحمل‌تر از تفاوت بزرگ الهیاتی‌اش با صدوقیان بوده.

   وقتی  تو راه دمشق برای دستگیری مسیحیان، با دیدن عیسی تو رویا، نابینا میشه که ۳ بار تو عهد جدید می‌تونیم درباره‌اش بخونیم. (اعمال فصل‌های  ۹، ۲۲ و ۲۶) و بعد از ۳ روز ، خداوند او را توسط حنانیا شفا میده، تعمید میگیره و مشغول موعظه انجیل میشه.

   وقتی سعی میکنن یهودیان دمشق، اونو بکشن، به بیابانی تو بخش عرب زبان، احتمالا پادشاهی نباطیه میره و بعد از ۳ سال دوباره به دمشق برمیگرده و بعدش به اورشلیم که بالاخره پطرس و یعقوب برادر عیسی را به عنوان شاگردان مسیح میبینه.

   احتمالاً مسیحیان بخاطر ترس اونو نمیپذیرن تا روزی که جمعیت زیادی از غیریهودیان ایمان میارن و برنابا که برای بررسی اوضاع رفته بود، وقتی از کار خدا بین غیریهودیان مطلع میشه، به دنبال پولس میره تا با هم به غیریهودیان مسیحی خدمت کنند.

   از اینجا به بعد، پولس شخص برجسته کتاب اعمال رسولان میشه  که حدود نصف آن به فعالیت‌های بشارتی پولس مربوط میشه و همونطوری که می‌دانید، ۱۳ کتاب از ۲۷ کتاب عهد جدید رو پولس نوشته یا شاید ۱۴ تا بخاطر نامه عبرانیان.

   شاید تاثیرگذاری تو دنیای غیریهودیان، یکی از دلیلی باشه که پولس اینقدر مورد دشمنی قرار ‌میگیره و هنوز هم دشمن‌های زیادی داره. درصد کمی از مردم جهان یهودی بودن و خدمت پولس به بخش بزرگتر یعنی امت‌ها مربوط میشه و اگه ببینید، پولس به اسم یونانی خودش معروف میشه تا به اسم عبری‌اش و احتمال میدن این بخاطر خدمتی بود که پولس به غیر یهودی‌ها داشت و همین هم باعث میشد که که مخالفان پولس، اون را خوب نمیشناختن.

   این دشمنی یا حمله‌ها، حتی تا امروز هم باقی موندن و فقط اگه کمی چرخ تو اینترنت بزنیم، می‌بینیم که منتقدین مسیحیت، بیشترین حملات را به پولس میکنن به حدی که حتی پولس را منحرف کننده مسیحیت میدانن یا یا میگن که تثلیث و الوهیت مسیح هم کار اون بوده.

   جدا از فشاری که یهودیان یا مسیحیان یهودی‌نژاد وارد میکردن، فرهنگ غیریهودیان و یونانی‌ها هم فشار زیادی به مسیحیت تحمیل میکرد و تلاش میکرد خودش را با ایمان مسیحی تلفیق کنه. بخاطر همین گاهی مخالفت‌ مستقیم پولس یا رسولان رو می‌بینیم نسبت به کسانی که سعی میکنن چیزها یا تعالیمی دروغین را وارد مسیحیت بکنن و بخاطر خدمت این افراد که اینقدر وفادارانه ایستادن، ما امروز می‌تونیم کتاب مقدس را تو دستامون داشته باشیم و ایمان مسیحی را بشناسیم.

   طبیعتاً پولس با تحصیلات الهیاتی که داشت، کتاب مقدس، تلمود و تفاسیر رو خوب می‌شناخت و این کمک بزرگی بود تو سفرهای بشارتی‌اش که بتونه یهودیان را مجاب کنه به پذیرش عیسی. مثلاً تو بیشتر شهرها می‌خونیم پولس به کنیسه‌ها میرفته سراغ یهودیان که منتظر آمدن  مسیح بودن و آنها را بشارت میداد، حتی کرسپس که رئیس کنیسه تو قرنتس بوده هم ایمان میاره و بعد از آن سراغ امت‌ها میرفتن برای بشارت دادن.

   احتمالاً، سفر اول بشارتی کوتاه بوده. اون همراه برنابا و یوحنا به مرقس معروف بود، از انطاکیه سوریه، وارد قبرس و بعد به استان‌های آسیای صغیر، غلاطیه میرن و بعد از حدود ۱ تا ۱.۵ سال به انطاکیه برمیگردن. (اعمال ۱۳ الی ۱۵)

   سفر دوم بشارتی، پولس و برنابا جدا میشن و سیلاس به همراه پولس، از راه خشکی به سمت شمال دریای مدیترانه میرن و بعد تا به غرب تا به آتن پیش میرن و در بین راه تیموتائوس هم به آنها ملحق میشه. اتفاقات زیادی تو این سفر میفته. زندانی و تببیه می‌شوند، غیر یهودیان به ضد آنها شورش میکنند، با اکیلا و پرسکله آشنا میشه و بعد یهودیان تو تسالونیکی و قرنتس به ضد آنها شورش می‌کنند و در نهایت، بعد از پایان سفر دوم، باز به انطاکیه برمیگرده. (اعم ۱۶ الی ۱۸) این سفر هم چیزی حدود  ۳ سال طول کشید.

   برای تقویت و تشویق کلیساهایی که تو سفرهای اول و دوم شکل گرفته بودن، پولس سفر سوم‌اش رو شروع میکنه که حدود ۳ تا ۴ سال طول میکشه. اینبار با اپلس آشنا میشیم و می‌خونیم که پولس معجزات عجیبی انجام میده حتی مرده را زنده میکنه.

   تو این زمان هستش که تو امپراتوری روم، شورش‌هایی  ضد مسیحیت شروع میشه و بنظر افسس، بانی این اتفاق بود. (اعمال ۱۹: ۲۳) و در نهایت، این سفر با بازداشت پولس تو اورشلیم و دستگیری توسط رومی‌ها تمام میشه.

   سفر بعدی، انتقال پولس به روم هست که جلوی افراد مختلفی پولس می‌ایسته و درباره عیسی شهادت میده و بخاطر همینه که ما بارها شهادت پولس درباره ملاقات با عیسی را می‌خوانیم.

   تو ابتدای ایمان پولس (اعمال ۹: ۱۵)، می‌خونیم که خداوند میخواد پولس را برای شهادت بین امت‌ها، پادشاهان و قوم اسرائیل بکار ببره و تو این راه جفاهای زیادی هم تحمل کنه. این برنامه خدا بود و تو زندگی پولس اتفاق میفته.

   کتاب اعمال رسولان، بیشتر از زندانی بودن پولس در روم به ما اطلاعات نمیده ولی بنظر میاد که اون در این زمان، آزادی‌هایی داشته و مدتی بعد از آن احتمالاً اعدام میشه.

   زندانی شدن پولس، به معنای تمام شدن خدمت پولس نبود. پولس تو زندان هم تلاش میکنه که کلیساها را حمایت کنه. تو این مدت، نامه‌هایی به کلیساهای افسس، فیلیپی و کولسی رو می‌نویسه و همینطور نامه فیلیمون رو از توی زندان به این کلیساها میفرسته.

   تو نامه‌های دیگه مثل رومیان، غلاطیان یا قرنتیان، ما می‌تونیم به انجیلی که پولس بشارت میداد، روبرو بشیم. اینکه چطور ایمان مسیحی، تعریف میشه از دید پولس، کفاره مسیح چطور خشم خدا را آرام میکنه، بخاطر عدالت مسیح میتونیم در حضور خدا باشیم و همانطور که عیسی قیام کرد و روزی قراره ما هم قیام کنیم. این نامه‌ها بود که از عطایای روح‌القدس گفت یا بیشتر در باره بازگشت عیسی بهمون خبر داد.

   اگر پولس می‌خواست با شریعت‌گراها یا اعتقادات و فرهنگ یونانی سازش کنه، امروز ممکن بود ما با مسیحیت دیگه‌ای روبرو باشیم.

   بزارید با این جمله پولس، این برنامه را تمام کنم که به تیموتائوس درباره ارزش ایمان مسیحی برای خودش مینویسه که:

   و از این جهت این زحمات را می‌کشم بلکه عار ندارم چون می‌دانم به که ایمان آوردم و مرا یقین است که او قادر است که امانت مرا تا به آن روز حفظ کند. به جنگ نیکو جنگ کرده‌ام و دوره خود را به کمال رسانیده، ایمان را محفوظ داشته‌ام. بعد از این تاج عدالت برای من حاضر شده است که خداوند داور عادل در آن روز به من خواهد داد؛ و نه به من فقط بلکه نیز به همه کسانی که ظهور او را دوست می‌دارند.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #اعمال_رسولان #پولس #حنانیا # اپلس #اکیلا #پرسکلا #تیموتائوس#انجیل #خدمت #خواندگی #بیابان #نباتیان #شریعت_گرا #فریسی #تلمود #زندان #غمالائیل #شورای_سنهدرین #سنهدرین

Published: 01/03/2024