Listen now for free

Galatians

انجیل و حقیقت آن چیه؟
پولس تو این نامه به زیبایی انجیل و تفاوت آن را با شریعت را توضیح میده. پولس با استناد به عهد عتیق، به ایمانداران غلاطیه هشدار میده که اگر بخواهید ختنه شوید و کارهای شریعت را به جا بیارید، زیر لعنت شریعت قرار خواهید گرفت.
این نامه، قدم به قدم، با استدلال‌های مختلف، ما را تشویق میکنه که در فیض زندگی کنیم.
با خواندن این نامه، میتونیم از خودمان بپرسیم برای چالش‌هائی که با آن روبرو خواهیم شد، رفتار و زندگیمان چطور باید باشد؟!

 • Episode: انجیل چه هست؟
 • View all episodes: Galatians
   • 01
   • انجیل چه هست؟  |  Galatians 1

   نص:

   انجیل چیست؟

   What is the Gospel?

   بزارید این برنامه رو با یه سوال شروع کنم.

   انجیل چیه؟ می‌خوام چند ثانیه سکوت کنم تا این سوال رو به خودتان جواب بدید.

   اگه دوست دارید، می‌تونید جواب این سوال را واسم بفرستید یا اگه دارید تو شبکه‌های اجتماعی این پادکست رو می‌شنوید، زیر این قسمت میتونید پاسختون را یادداشت کنید و مطمئنم از کامنت‌هایی که می‌بینید، تعجب می‌کنید که چقدر ممکنه نظرها مختلف و متفاوت باشن.

   چند وقت پیش بود که این سوال رو از خودم پرسیدم که انجیل چیه و اگه کسی این سوال رو ازت بپرسه، چه جوابی واسه گفتن داری.

   کمی که بهش فکر کردم اینطوری شروع کردم که انجیل به معنی خبر خوش هستش که خدا، عیسی را به جهان فرستاد تا قربانی شه و بهای گناه ما را بپردازه تا کسایی که اونو پذیرفتن، نجات بده.

   بعد دیدم تعریفی که از انجیل میکنم بیشتر به نتیجه انجیل مربوط میشه تا به خود انجیل. اینها دو چیز مختلف هستن.

   فقط تو پرانتز یه چیزی رو بگم که امروز نمیخوام درباره عهد جدید که بین مردم بیشتر انجیل گفته میشه صحبت کنم بلکه میخوام از این صحبت کنم که انجیل چی هست و چی انجیل نیست.

   مثلاً تو کلیسای غلاطیه می‌بینیم که کلیسا بعد از مدتی، به سوی انجیلی کشیده شده که پولس شدیداً باهاش مخالفت میکنه و امروز هم دنیا پر از تعالیم و ادیان هست که ممکنه شبیه انجیل باشن ولی انجیل نیست، پس نتیجه و ثمری که با خودش میاره هم، ثمره‌ی انجیل نمیتونه باشه.

   پس امروز میخوام به این نگاه کنیم که:

   • انجیل از دید کتاب مقدس چیه؟
   • تفاوت انجیل عیسی با اناجیل دروغین چیه؟
   • نتیجه و ثمره‌ی انجیل برای ما چیه؟

   بنظرم انجیل، خیلی بزرگتر از اون چیزیه که بتونیم درکش کنیم بخاطرابعاد مختلفی که داره. مثلاً تجسم عیسی و ترک کردن جلال‌ آسمان، مرگ یا قیام‌اش از مردگان، آمدن پادشاهی خدا بر زمین و …. اینها چیزی نیست که بشه راجع بهش صحبت کرد چون مطالعات زیادی میخواد و زمان خیلی زیادی می‌خواد که بگیم هر کدام از اینا چه مفهومی داره و اینطوری برنامه خیلی طولانی خواهیم داشت.

   ولی اگه بخوایم به عهد عتیق نگاه کنیم، می‌بینیم یهودیان همیشه منتظر بشارت و اتفاق خاصی بودن که تو اشعیا ۵۲ در موردش صحبت شده بود که میگه: خداوند میان قومش میاد، پادشاهی‌ و سلطنت‌اش رو شروع میکنه و قوم‌ اسرائیل رو احیا میکنه و همه چیز عوض خواهد شد.

   اگه یادتون باشه، شروع بشارت انجیل هم همینطوره. یحیی و عیسی موعظه مشابهی داشتن که میگفتن توبه کنید و آماده آمدن پادشاهی خدا باشید.

   پس یکی از اولین و مهمترین موضوع انجیل اینه که آمدن پادشاهی خدا نزدیکه و بزودی سلطنت‌اش رو روی زمین شروع می‌کنه.

   این پادشاهی با آمدن عیسی شروع میشه، با زندگی‌ و کارهاش ادامه پیدا میکنه، مثلاً تو لوقا ۱۱ می‌خونیم که عیسی میگه اگه با انگشت خدا، دیوها را اخراج میکنم، بدانید که پادشاهی خدا بر شما آمده است. پس اینجا پادشاهی خدا چیزیه که اتفاق افتاده و در حال رشده و با مرگ و قیام عیسی، قدرت مرگ و قدرت شیطان شکسته میشه و پادشاهی خدا با قدرت ادامه پیدا میکنه.

   اگه بخوایم لغت انجیل رو تو کتاب مقدس پیدا کنیم که ببینیم انجیل تو عهد جدید چه معانی میده، ممکنه کمی گیج شیم چون این لغت نزدیک ۷۰ بار تو موقعیت‌های مختلفی آمده و جاهایی هم مثل فصل ۲ اعمال که پطرس تو روز پنتیکاست موعظه میکنه، با اینکه از انجیل میگه ولی نمی‌بینیم که از انجیل انجیل استفاده کنه. پس با خواندن این آیات، تضمینی نیست که بشه فهمید که مفهوم انجیل دقیقاً چیه بلکه انجیل یک مجموعه کاملی از کار خداست برای فرستادن عیسی روی زمین، مرگ و قیامش، شروع پادشاهی خدا و نجات ما و عادل و پارسا شمرده شدن ما.

   همینطور هم می‌بینیم که انجیل تو کتاب مقدس به روش‌های مختلفی موعظه میشه مثلاً اگه نامه رومیان نگاه کنیم، همون ابتدا از آرامش و خبر خوش و بخشایش و این چیزها صحبت نمیکنه بلکه پولس تو فصل‌های ۱ و ۲ میگه که غیر یهودیان، خدا را رد کردن، خدائی که آنها را آفریده و حفظ کرده و بخاطر همین داوری در انتظارشون هست اواسط ۲ و ۳ هم می‌بینیم که یهودیان که شریعت خدا، داشتید سرکشی کردن و طبیعتاً داوری در انتظار اونا هم هست.

   اگه تا همینجا کلام رو بخونیم، این قسمت‌ها چیزی نیست که بتونیم انجیل یا خبر خوب رو توش ببینیم چرا که دائماً داره درباره داوری صحبت میکنه و خبر خوش تو آیه ۲۱ فصل ۳ میاد که میگه الان بدون شریعت، عدالت خدا ظاهر شده توسط ایمان به عیسی مسیح به همه و کسانی که ایمان آوردند.

   اگر ما ندانیم که چقدر اوضاع روحانی‌اشون نسبت به خدا بد بوده یا هست، شاید حس نکنیم که به انجیل نیاز داریم، بخاطر همینه که گاهی تو قسمت‌هایی از کتاب مقدس مثلا ابتدای رومیان یا اعمال ۱۷، پولس درباره این خبر خوش صحبتی نمیکنه بلکه بیشتر از خدا که جهان را خلق کرده و انسان نسبت بهش گناه میکنه، صحبت میکنه تا افراد نسبت به داوری که در انتظارشونه، فکر کنن و بیدار بشن و بی‌ایمانان از اهمیت انجیل تو زندگی‌شون مطلع بشن.

   اگه این بخش رو تو بشارت از انجیل حذف کنیم، دیگه چیزی که میگیم، انجیل نیست و اینجاست که به بخش دوم میرسیم تفاوت انجیل دروغینه با انجیل عیسی مسیح.

   ممکنه افرادی بخوان از قسمت گناه و کفاره بگذرن یا راجع بهش صحبت نکنن تا پیام انجیل آسان‌تر و قابل قبول‌تر باشه ولی این انجیل اشتباهیه که داره موعظه میشه.

   عیسی میگه وقتی روح‌القدس میاد، جهان را بر گناه و عدالت و داوری ملزم میکنه و این باعث میشه که افراد یا توبه کنن یا نیازشون به انجیل را رد کنن. پیام انجیل، برای دنیا تیز و برنده هستش و بدون پذیرش این پیام تیز، به آرامش و پادشاهی خدا هم نمیشه رسید چون اگر ندانیم که چقدر وضعیت‌ ما بد هست، نمی‌تونیم خبر خوش را درک کنیم که مسیح چطور ما را عادل کرده و اینطوری خبر خوش برای ما بی معنی میشه.

   موعظه‌ای یا بشارتی که اعلام کنه ما خوبیم، نیاز به توبه یا عوض کردن راه‌های اشتباه‌مون نداریم و یا با کارهای خوبمون می‌تونیم نجات پیدا کنیم و ، …. اناجیل اشتباهی هستن. ممکنه شباهت‌های زیادی به انجیل داشته باشه یا حرف‌های خوب و قشنگی هم بزنه ولی این انجیل عیسی نیست و نمیتونه برای ما ثمره و نتیجه انجیل رو به همراه بیاره.

   یا چیزه دیگه‌ای که تو کلیساهای غلاطیه می‌بینیم، عده‌ای وارد میشن و انجیل عیسی را با پیامی که برای خودشان قابل پذیرشه، میکس میکنن و تو کلیسا موعظه میکنن و کلیسا را با این تعلیم و انجیل ناسالم منحرف میشه.

   همونطوری که سعی کردیم امروز خلاصه به انجیل نگاه کنیم، در آخر میخوام خیلی کوتاه از نتیجه انجیل صحبت کنم که چه ثمراتی برای ما داره.

   بهترین خبر اینه برای ما اینه عیسی مسیح روی زمین اومده و با مرگ و قیام‌اش، ما هم امیدوار شدیم که روزی بتونیم مثل اون قیام کنیم. اون لعنت‌های ما و اسارت‌های ما را گرفت، ما را از هر گناهی آزاد کرد و عدالت خودش را روی ما گذاشت، دیوار جدایی که بین ما و خدا بود، شکسته شد و پادشاه خدا شروع شد و ادامه داره و روزی میرسه که خداوند همه چیز را سر و سامان میده و همه این حقایق به طور کامل انجام میشه.

   اینها فقط بخشی از ثمره انجیل و کار مسیح تو زندگی ماست.

   انجیلی که بر پایۀ کتاب‌ مقدسی داشته باشه، مثل یک ثروت بی پایانه. هرچه بیشتر درک‌اش می‌کنیم، هرچه بیشتر باورش می‌کنیم، هرچه بیشتر بهش تکیه می‌کنیم، خدا را بیشتر می‌پرستیم، هم به خاطر کسی که هست، هم به خاطر کاری که توسط مسیح برامون انجام داده.

   شما را به دستان خدا می‌سپارم. تا هفته آینده.

   Social Media

   https://kalameye-hayat.com

   Telegram: https://t.me/KalameyeHayatofficial

   Instagram: https://www.instagram.com/kalameyehayat/

   #کلمه_حیات #پادکست_مسیحی #پادکست #مسیح #مسیحی#مسیح_موعود #عیسی_مسیح #غلاطیان #غلاتیان #انجیل #انجیل_کامل #انجیل_عیسی #خبر_خوش #پولس #معلمین_دروغین #تعلیم_اشتباه #تعلیم_غلط #تعالیم_اشتباه # ثمره_انجیل #پادشاهی_خدا #پادشاهی_عیسی #سلطنت_عیسی #ملکوت

Published: 16/02/2024